Gå til innhold
Hundesonen.no

Selge/ gi bort Tila?


pippin

Recommended Posts

Ja.. Jeg får dårlig samvittighet ovenfor Tila når jeg tenker på neste år.. :yawn: For da kommer vi til å flytte til by. Enten Oslo eller i Trondheim. Og jeg har ikke hjerte til å ta henne med i byen for jeg VET hun ikke kommer til å trives der. Hun bør få bo litt landlig til synes jeg. Hun elsker jo å løpe. Og vi har ikke bil og derfor ikke mulighet til å kjøre et stykke for å komme litt landlig til.

Selv om hun kanskje blir gitt bort til noen andre så har det vært godt for henne å komme til oss. Da hun kom hit var hun redd ganske mye, og SVÆRT skeptisk til andre folk. Nå har hun "løsnet" en hel del og er ikke redd folk lengre. Bare litt småskeptisk til enkelte. Hun har fått utfolde seg mye og vært på hundrevis av lange turer. Fordi jeg har hatt mye tid med henne.

Men når jeg skal begynne å studere kommer hun til å savne all aktiviteten. Og jeg har ikke samvittighet til å holde på denne fine jenta da.. :yes: Det ville vært egoistiskt av meg..

Så jeg vil vel egentlig høre hva dere synes?

Det er jo trist at hun må skifte hjem enda en gang, men tror hun også hadde hatt godt av å være med andre huskyer. Kanskje få mulighet til å trekke i et lite spann. Hun er ganske ivrig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå vet jeg ikke hvor mye Tila er vant til å få av aktivisering og mosjon, men vi er veldig mange hundeeiere i Oslo som klarer å gi våre hunder et godt liv.

Det er mye mark i Oslo, som en kan komme seg til ganske greit med kollektivtransport. Du kan jo også være litt strategisk med hvor du bosetter deg, du må ikke bo på Grünerløkka.

Jeg har bodd i Trondheim, riktignok uten hund, men en kommer seg til marka uten bil der også.

Det er selvfølgelig forskjell på å ha skogen ved stuedøra, og å måtte kjøre med buss i 34 minutter - men en må jo også justere livet sitt noe etter hunden en har, og noen ganger krever det mer innsats enn andre ganger.

Båndtvangen gir sine restriksjoner, selvfølgelig, men det gjelder vel de fleste steder i landet.

Men som sagt, jeg kjenner ikke hunden din og hva hun er vant til, så mulig hun er en av de få som ikke kan få et godt hundeliv ved å bo i en by.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det kommer jo litt an på hvor i byen du bosetter deg da :yawn: Jeg har bodd i Oslo Øst med Siberian Husky i leilighet jeg. Det gikk helt fint (hunden er stille, det er et must at den ikke uler/bjeffer mye). Bodde slik at jeg kunne gå hjemmefra og ut i marka. Måtte bruke godt over 20 min med bane til sentrum, men det var verdt det. Nå har jeg flyttet på landet igjen, Byliv er ikke noe for meg (bikkja taklet det bedre enn meg) :yes: (og så har hundeholdet blitt LITT utvidet, ikke plass til en hel gjeng i en 30 kvm leilighet...)

Hadde den samme hunden da jeg studerte. Satt ofte hjemme og leste i stedet for på lesesalen. La opp dagen slik at hvis jeg skulle bort på kvelden og ikke kunne ta med bikkja (tok den som oftest med) så var jeg hjemme på dagen. Ikke så mye obligatorisk deltagelse i min utdannelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg vet jo at man må justere seg etter hundens behov. Men jeg er redd jeg ikke klarer å gi henne nok tid. Jeg får i tillegg masse studier jeg må jobbe med. Det blir en del ekstra timer på skolen tenker jeg. Og mannen i huset skal også ut å jobbe.

Nå er hun jo vant med dager med ro og dager med turer. Det varierer veldig. Og hun er veldig flink, selv om hun maser litt når det ikke skjer noe spesielt.

Jeg vil bare hun skal ha det så godt som mulig. :yawn:

Men jeg vil jo heller ikke gi henne ifra meg. Har blitt glad i bæra.. Men jeg må nesten tenke på hennes beste først føler jeg.

Nå er ingenting bestemt enda da.. Men jeg har det i bakhodet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må si som Emma, det er ikke veldig begrensende her i Oslo. Selv bor jeg heldig til på Skøyen så jeg har gangavstand til marka (tar ca 45min å gå til Røa, hvor marka starter) og det er svært lett å komme seg ut til marka på alle sider med off.komm.

Det er aktivt hundemiljø her, både i byen og på alle kanter, det er til og med et hundekjøringsmiljø rett utenfor byen, så vidt jeg vet (kolbotn-traktene).

Jeg har selv bare hatt hund på landet tidligere, men ble gledelig overrasket over hvor "grønt" det er i byen her, og hvor lett det er å få gått turer både på sti og grusvei selv nesten midt i byen.

Så jeg vil anbefale deg å prøve å finne bosted ikke midt i værste gørra i indre sentrum, så du slipper kvartalene av asfalt denne består av, og ta med deg hunden din. Gi det et helhjertet forsøk, og ta avgjørelsen om du må omplassere henne først etter du har prøvd :yes: Jeg har tro på at det går mye bedre enn du frykter!

Nå vet ikke jeg hvor du skal studere hen, men er det Blindern kan du jo bo på den siden av byen, altså Sogn, Kringsjå osv, og der ER marka utafor vinduet :yawn:

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Sånn helt ærlig tror jeg egentlig det er et spørsmål om hva du har lyst til. Vil du ha hund, så får du det til. Jeg tror aldri jeg noen gang vil ha så mye tid til hund og turer i marka som nå som jeg er student. Jada, man "må" på forelesninger, har obligatoriske innleveringer, mye lesing og eksamen. Men sånn i det store og det hele står du (på de fleste studier) veldig fritt til hvordan du disponerer tida di. Jeg bor i Trondheim og har 5 min gange til skogen og 15 min gange til lysløype og kan å gå ned til sentrum på 30 min. eller ta bussen (at jeg oftest kjører er en annen sak :yawn: ). Du trenger ikke bo midt i sentrum eller på studenthybel for å være student, og du trenger ikke bo langt uti gokk for å ha hund. Nå kjenner jo ikke jeg hunden din da, så det kan være noe spesielt som gjør at hun ikke vil trives i et annet miljø. Men sånn generelt sett vil jeg si det er opp til deg. Hva vil du? Vil du ha hund så klarer du det :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bor selv i Bærum.. og nei det er ikke så himla dyrt for hybel eller leilighet her. Bor da på Eiksmarka så jeg har t-banen rett ved og den går direkte ned til byen. Har selv studert to semester ved Universitet og Høgskolen.. ikke noe problem!

Og jeg bor rett ved Nordmarka. Tar 20min å gå før jeg er skikkelig i skogen, men det er jorder før det. Her er det flott å ha hund, det er også hundetreninger i området hvis man vil slite ut hunden litt mentalt.

Jeg tror heller spørsmålet er om du vil ha hund ved siden av studier eller ikke. For vil du, så klarer du det fint! Og man MÅ ikke studere i byer, selv skal jeg komme meg vekk fra store skoler for det funker ikke for meg, og blir nok å dra til Hønefoss til høsten 2010.

Men vil du virkelig ha henne, så får du det til. Har du litt bedre råd så finnes det også hundeluftere som tar hunden din på en daglig tur 5 dager i uken, 2700kr/mnd var prisen der jeg selv jobbet. Og det vil jo lette både på samvittigheten din og behovene til Tila.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har og en hund som elsker å løpe, og har heller ikke bil. Skal flytte til oslo etterhvert, og da er det jo bare å ta banen opp i marka etc, ikke noe problem :yawn:

Blir som Therese sier, vil du ha hund så klarer du det. At du i det hele tatt vurderer omplassering er jo en tankevekker synes jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg personlig ville ikke sett på flytting som grunn for å omplassere hundene mine. Hvis jeg måtte ha flyttet, ville jeg prøvd å finne noen hundevennlige områder å bosette meg på, kanskje i utkanten av bykjernen. Men tid er et annet tema. Du sier du skal jobbe mye med studier osv, så her må du tenke relalistisk og finne ut hvor mye tid du bruker daglig på hund, og på jobb/studie. Mange har hund og studerer/jobber samtidig og det går fint. Hunden tilpasser seg bra, og kan takle noen rolige dager. Men hvis du vet at du kommer til å jobbe 8-18 hver dag feks, og vet at hunden vil få for lite oppmerksomhet og aktivitet over lange perioder, så er det flott at du ser dette, og kan gi hunden et bedre alternativ.

Det er ingen skam å omplassere en hund hvis man ikke kan gi hunden det den trenger. Og jo før jo heller egentlig. Å ta hunden med til byen når du vet at det blir mye jobb og bortetid i lang tid, og lar hunden ligge i leiligheta i flere måneder før du omplasserer, syns jeg er litt dårlig iforhold til hunden. Da er det best å finne nytt hjem før dette skjer.

Lykke til med vurderingen. Håper du finner ut av det :yawn:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Djervekvinnen: Ja jeg føler på den måte at hvis hun skal omplasseres så synes jeg det beste for henne er å gjøre det FØR vi flytter. Men jeg vet jo ikke nøyaktig hvor mye jeg kommer til å jobbe. Og jeg må også bo hjemme den første tiden fordi jeg ikke har penger til leilighet. Så da må jeg bo hjemme til jeg har fått meg jobb også.. Og den ene familien min er allergiske, og den andre har en hund som ikke går så godt overens med andre hunder..

Jeg får tenke skikkelig på dette.. Vil det beste for Tilajenta jeg..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal du studere ved Dragvoll, ligger ikke det mange metrene unna populære turområder og store jorder med mulighet for å slippe hunden. TØH ligger heller ikke så langt unna, og i nærheten av Gløshaugen er det også en stor fin mark. Vi bodde selv i Trondheim i nesten et år, da med to hunder. Gikk helt fint det; med god mulighet til å løpe løs og kose seg! Du trenger ikke bosette deg midt i svarteste sentrum liksom, men så ligger heller ikke skolene der... :yawn:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart er grunnen manglende tid er det jo bra du vurderer hva som er best for hun.Men,er det mest for det er by så er det ikke nå ille med hund i by altså :yawn:

Bor i Trondheim og kjører ikke bil.Går overalt vi eller sitter på med venner til marka og kan ta buss så klart.Sentralt her kun 15 minutter til byen men,også 15 minutter gåavstand til kjempe fin tursti.Masse muligheter til ha hunden løs mi er for det meste alltid løs hun.

Lykke til med valget!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal muligens studere ved NKF.. Altså ganske så midt i byen det. Men det er ikke mest fordi det er by nei. Det har ikke NOE å si for meg om jeg hadde bodd på landet eller i midtbyen. :getlost:

Men fordi hun mest sannsynligvis ikke kommer til å trives så veldig godt der. Og jeg er som sagt mest bekymret pga tiden jeg går glipp av. Med henne altså. Vi må jo som sagt bo hjemme. Jeg må pendle hver dag og jeg vet ikke når jeg måtte slutte på dagene. Og i tillegg må jeg ha meg deltidsjobb. Så da føler jeg det ikke blir rett ovenfor henne, at hun ikke får det hun trenger for å være 100% fornøyd og jeg ha god samvittighet.

Men jeg kommer jo til å tenke mye på dette. Men slik som jeg ser det akkurat nå så føler jeg hun ville hatt det bedre utenfor byen, med noen som har masse tid å bruke på henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanksje du kan finne noen som har lyst til og passe hund et par dager i uka? Finnes jo en del hunde og tur glade mennesker som kanskje ikke har tid eller mulighet til og ha selv. Eller om hovedproblemet er mindre tid til tur så kan du jo feks kjøpe en kløv så hun får jobbet litt, selv på kortere turer inne i byen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kunne ikke evt ha prøvd å finne navn og nummer, evt hjemmesider, til litt folk i hundekjøringsmiljø i Oslo, for så å høre med noen der om de evt ville hatt henne på prøve/passet henne til du var kommet i orden og funnet ut hvor mye tid du hadde, for så å se om det var best at de tok henne over, eller at du da kunne få henne tilbake? Er jo en mulighet, iallefall, hvis du hadde funnet det rette mennesket. :getlost:

Edit: skriveleifs

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at hvis du vil så klarer du helt fint å gi hunden din et aktivt liv både i Oslo og Trondheim.

Jeg bodde i Trondheim før, og bor nå i Oslo, har hatt hund begge plassene. Jeg synes Oslo er en fin by å ha hund i. Det er flere hunder, og det virker som det er mer godtatt å ta med hund på kollektiv transport og sånn i Oslo. Jeg er i marka stort sett hver dag med hunden min. Du kommer deg opp til Maridalen med buss, sognsvann med bane og det er mange andre steder det er fint å gå tur som du kommer deg til med kollektivt.

Som andre her også sier så kan du være litt strategisk med hvor du bosetter deg. Jeg bor på Bjølsen, og selv om det er nære sentrum er det ikke lange biten opp til Maridalen hvor du kan gå i timevis på masse stier og turveier. Hvis du går på stier treffer du nesten ikke folk, og det er helt herlig å se hvor fin Oslomarka er, som ligger så nært til Oslo sentrum. Sånn er det også i Trondheim. Bosetter du deg på dragvoll/moholt siden eller byåsen siden har du masse turmuligheter rett utenfor huset. Så jeg ville ikke sett så negativt på å bo i by med hund, det går faktisk kjempefint. Så har du flere muligheter til å gå kurs, være med på treff osv fordi det er mer som skjer i byene :flowers:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kunne ikke evt ha prøvd å finne navn og nummer, evt hjemmesider, til litt folk i hundekjøringsmiljø i Oslo, for så å høre med noen der om de evt ville hatt henne på prøve/passet henne til du var kommet i orden og funnet ut hvor mye tid du hadde, for så å se om det var best at de tok henne over, eller at du da kunne få henne tilbake? Er jo en mulighet, iallefall, hvis du hadde funnet det rette mennesket. :flowers:

Edit: skriveleifs

Vet at min søster en periode var på utkikk etter en hund å bruke i snørekjøring.. vet ikke hvordan det ligger an nå men kan alltids sjekke.

Selv er jeg også interessert i å prøve meg litt, og skal det med lille hunden min.. men det er jo ikke noe å satse på :wub:

Men det er nok flere som oss. Og da vil jo Tila få brukt seg, og du slipper og tenke på det. Ellers så har du som sagt hundeluftere.. både profesjonelle og tilfeldig mennesker som går mye tur med hunden sin og gjerne tar med en ekstra en :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...