Gå til innhold
Hundesonen.no

One big happy family!


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Tja. Tenkte jeg kunne pressenter alle hundene jeg bor sammen med i bilder :P

Starter med Prikken: 9år.

IMG_6857.jpg

Lille My (mor til Betty og Tjorven) - 5 år.

IMG_1548.jpg

Betty - 15 mnd

IMG_1466.jpg

Tjorven - snart 3 år.

IMG_6873.jpg

Svava - snart 3 år

IMG_3475.jpg

(hun er drektig på bildet.. :P)

Anna - 1 år denne mnd.

IMG_3391.jpg

Aragorn - 5år

IMG_6829.jpg

Tarzan (pappa til Betty) - snart 4 år

IMG_9251.jpg

Carex - snart 4 år

IMG_6838.jpg

Boromir - snart 4 år.

IMG_7564.jpg

Regin - 6 mnd

IMG_1569.jpg

og til sist :

Hermis 10-11 mnd

IMG_3983.jpg

IMG_7376.jpg

Endel av gjengen!

Sååå.. Hvem er finest?? :P

Skrevet
Carex, Hermis, Anna og Tarzan likte eg veldig godt :P DSG virkar som utrulig kule små hundar. Vi har ei i klubben som heiter Birta som er kul :P

Birta er datteren til svava og Tarzan. Halvsøster til Betty. Heter egentlig Gledessprederen Greta :P Kjempe herlig og utrolig fin frøken. Hun som eier henne heter forresten Tatijana, akkurat som meg :D

Skrevet
Birta er datteren til svava og Tarzan. Halvsøster til Betty. Heter egentlig Gledessprederen Greta :P Kjempe herlig og utrolig fin frøken. Hun som eier henne heter forresten Tatijana, akkurat som meg :P

 Åja, kult da! Eigaren, eller Tatijana, er veldig hyggelig :P Har hørt at dei har fått ganske gode plasseringar på utstilling, så ho er nok ei fin frøken ja!  

Skrevet

11 stk? (Talte jeg rett?) Wow! Hvordan er det å bo med så mange hunder? Bor alle inne?

Og er Carex virkelig kalt opp etter starr? :)

Kjempefin gjeng :)

Skrevet
 Åja, kult da! Eigaren, eller Tatijana, er veldig hyggelig :) Har hørt at dei har fått ganske gode plasseringar på utstilling, så ho er nok ei fin frøken ja!  

Jada. Hun er bare ett år å har allerede, med stor konkurranse snappet med seg storcert, og faktisk en av de få gårdshundene som har plukket med seg gruppe plassering. Så ja, Birta (hun vil alltid være Greta for meg :P) er en flott frøken!

11 stk? (Talte jeg rett?) Wow! Hvordan er det å bo med så mange hunder? Bor alle inne?

Og er Carex virkelig kalt opp etter starr? :P

Kjempefin gjeng :)

hehe, 12 stk, faktisk.

Helt greit, i grunnen. Det herlige med rasen er jo at vi kan ha mange sammen av dem (altså en flokk) uten at det blir noe knuffing av den grunn. Boromir er leder av flokken, en rettferdig, rolig og snill leder, som de andre hundene kan støtte seg til (når dem ikke er alene, for de må lære å stå på egne ben :P) og han passer på at det ikke er bråk i flokken. Så i grunnen så gjør han jobben veldig lett for oss, ved å holde flokken fri fra slossing, og knuffing. Alle hundene VET hvem som er sjef, og Boromir vet hvem som er hans sjef! :P

Jada, alle bor selfølgelig inne. De er her oppe i stuen med oss til daglig, og har hunderom de bor i nede om natten, og under løpetid. :D Veldig greit!

Om Carex er oppkallt etter HVA? :P *hehe*

Skrevet
hehe, 12 stk, faktisk.

Helt greit, i grunnen. Det herlige med rasen er jo at vi kan ha mange sammen av dem (altså en flokk) uten at det blir noe knuffing av den grunn. Boromir er leder av flokken, en rettferdig, rolig og snill leder, som de andre hundene kan støtte seg til (når dem ikke er alene, for de må lære å stå på egne ben :)) og han passer på at det ikke er bråk i flokken. Så i grunnen så gjør han jobben veldig lett for oss, ved å holde flokken fri fra slossing, og knuffing. Alle hundene VET hvem som er sjef, og Boromir vet hvem som er hans sjef! :P

Jada, alle bor selfølgelig inne. De er her oppe i stuen med oss til daglig, og har hunderom de bor i nede om natten, og under løpetid. :) Veldig greit!

Om Carex er oppkallt etter HVA? :P *hehe*

Litt av en gjeng! :D Er vel kanskje greit at det er dsg og ikke irske ulvehunder, sånn størrelsesmessig? :P

Carex er det latinske navnet på starrslekten(altså gresslignende planter). :P

(Ja, jeg studerer biologi, hehe)

Skrevet
hehe, 12 stk, faktisk.

Helt greit, i grunnen. Det herlige med rasen er jo at vi kan ha mange sammen av dem (altså en flokk) uten at det blir noe knuffing av den grunn. Boromir er leder av flokken, en rettferdig, rolig og snill leder, som de andre hundene kan støtte seg til (når dem ikke er alene, for de må lære å stå på egne ben :)) og han passer på at det ikke er bråk i flokken. Så i grunnen så gjør han jobben veldig lett for oss, ved å holde flokken fri fra slossing, og knuffing. Alle hundene VET hvem som er sjef, og Boromir vet hvem som er hans sjef! :)

Jada, alle bor selfølgelig inne. De er her oppe i stuen med oss til daglig, og har hunderom de bor i nede om natten, og under løpetid. :D Veldig greit!

Men har dere kontroll på hvor alle hundene er? (ikke vondt ment, bare nysgjerrig :P )

Tror jeg hadde sittet å telt hunder hele tiden jeg, redd for å ha "mistet" noen :P

Skrevet
Litt av en gjeng! :) Er vel kanskje greit at det er dsg og ikke irske ulvehunder, sånn størrelsesmessig? :P

Carex er det latinske navnet på starrslekten(altså gresslignende planter). :P

(Ja, jeg studerer biologi, hehe)

åå. Stilig. Det skal jeg si til Helene, hehe.

De som hadde kullet har gartneri, så alle hundene er oppkallt etter planter, fortalte hun :P

Men har dere kontroll på hvor alle hundene er? (ikke vondt ment, bare nysgjerrig :P )

Tror jeg hadde sittet å telt hunder hele tiden jeg, redd for å ha "mistet" noen :P

Ja. Selfølgelig har vi det. Vi merker med en gang dersom vi har glemt noen i hagen, så det er absolutt ikke noe problem.

Jeg misunner dere nesten den gjengen der.

Anna var søt da :) Har ikke sett henne før tror jeg.

hehe, komme hit du! :D

Skrevet
Ja, Bocca kunnen blitt et flott tilskudd i flokken. :icon_redface:

Næææh, Æ´kke pen nok :blink: *fnis*

Men jo, altså... vi kunne jo trengt en maskot (Chilli) :blink: Så ... BARE KOM!

Skrevet
Næææh, Æ´kke pen nok :icon_redface: *fnis*

Men jo, altså... vi kunne jo trengt en maskot (Chilli) :blink: Så ... BARE KOM!

Du er slem! Bocca har et helt annet hode enn deres, er et ganske likt trekk på en del av gårdshundene dere har :blink:

Skrevet

Ja det var litt av en flokk. Herlige var de alle sammen. Jeg fallt dog også for Boromir og den lyse foran på gruppebildet (pluss den helt til høyre...hvem er det?)

Skrevet
Ja det var litt av en flokk. Herlige var de alle sammen. Jeg fallt dog også for Boromir og den lyse foran på gruppebildet (pluss den helt til høyre...hvem er det?)

Den til Høyre er Tjorven. Halvsøsteren til Betty, som forøvrig ble norsk vinner i fjord :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...