Gå til innhold
Hundesonen.no

Int N DK UCH FinJV-09 FinV-09 NordJV-09 NordV-09 NV-10'11 Leading Angel's Cherish Thornapple "Tíbrá"


Recommended Posts

Skrevet

Så ble omsider en årelang drøm til virkelighet, og min første aussie kom i hus. Hun ble født i Danmark den 01.02.2009 i en søskenflokk på 10, 6 tisper (4 blå, to sort tri) og 4 hanner (sort tri) som resultat av en morlivsimport fra USA. De var allerede født da jeg kontaktet oppdretter, og hun hadde egentlig minst to kjøpere pr. valp, men hun ønsket å være selektiv og ville gjerne selge til aktive utstillere, og dermed holdt vi kontakten. Hun var hele tiden klar på at hun ikke ville bestemme hvilken valp som skulle hvor før de var 8 uker, spesielt med tanke på evt. øyesykdommer.

Da de var 8 uker var vi en dagstur ned og hilste på valpene og mange av deres slektninger, en hyggelig og meget positiv opplevelse. Det var nå bestemt hvilken valp som kunne få bli med til Norge, og det var den som hadde vært min favoritt av tispene (heldigvis). Hun sa de var jevne i eksteriøret, men at hennes valg var noe livligere i temperamentet og hakket skarpere, noe hun behøvde om valpen skulle fungere i en såpass stor flokk som hun hadde. Jeg har derimot opplevd Tíbrá som en utrolig stødig valp, så store forskjeller kan det nok ikke være.

Så ble det søkt importtillatelse, og etter tilsynelatende lang venting (ca. 3 uker) kom den endelig, akkurat i tide! Det ble bråbestemt reise dagen i forveien og jeg kjørte alene ned for å hente henne (liten anmerkning, jeg kjørte opp 6. mars og er ikke akkurat den mest bereiste alene med bil, så for meg var det en liten utfordring). For å gjøre en lang historie kort; 23 timer etter avreise var hun hjemme, og det er fantastisk å ha fått henne hit! Hun har ihvertfall imponert meg og flere andre med sin ro i alle situasjoner, og ikke minst har hun sjarmert seg inn i hjertene til de hun har møtt så langt.

Velkommen til Eagermindflokken Tíbrá, håper vi får mane herlige år og mye moro sammen smile.gif

2009-04-27288copy.jpg

2009-04-27297copy.jpg

2009-04-27302copy.jpg

2009-04-27305copy.jpg

2009-04-27316copy.jpg

2009-04-27335copy.jpg

  • Svar 249
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Skrevet

Tusen takk :) Navnet Tíbrá er islandsk og betyr det samme som Mirage, som hennes mor heter (altså luftspeiling), og det uttales Tibrao om man skal uttale det korrekt :D

Hun skal brukes til lydighet og muligens spor om jeg får teken på det, samt at det sikkert blir agility og freestyle for moro skyld :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...