Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele eller halsbånd?


Midas

Recommended Posts

Skrevet

Overskriften sier vel sitt, men hva bruker dere?

Sele, isåfall hvilken type?

Halsbånd, halvstrup, helstrup og evt hvorfor brukes dette?

  • Svar 72
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

For min del - for å unngår mest mulig fikkel for meg og skader etc for hunden - som er særdeles aktiv og intens:

- Halsbånd i rundsydd lær (gnager ikke pelsen), romslig halvstrup til turer langs med vei i tettbygde strøk / eller gå strikt ved fot - Det er da ikke lov å trekke for hunden. Enkelt å ta av og på for meg. Dvs.det går raskt, og utvikler ikke f.eks styr med ellevill hund i trang gang eller ha lomma når det f.eks skal skiftes fra "sulling" til "gå- pent-ved fot -modus" på samme tur.

- En kombisele med ring (stor og helstøpt) både på rygg (monteringen av ringfestet kan lett brukes som "håndtak" i påkommende / kritiske tilfelle) og på undersiden av hunden. En snepplås som ikke går i stykker eller løser seg ut når hunden f.eks ruller rundt og gnir seg i gras /tørker seg.

Bukfestet: Langline / trekking - hunden i fjernere posisjoner

Ryggfestet: F.eks Sykling / trekking - hunden i nære posisjoner.

I mitt tilfelle ryggfestet også til "sulleturer" i områder hvor det er fare for utfall pga vilt ol. Eventuelt trekk i kobbelet blir da akseptert.

( Ja da, - man "skal" jo egentlig legge vekk sele til oppkoblet turgåing når halsbånd er etablert for "gå-pent-i-bånd". Men siden bikkja (enda?) ikke er helt til å stole på når det gjelder utfall, og selv skiller/forstår vilkårene for de tre oppkoblingene, har jeg valgt å beholde ryggfeste som egen mellomøsning dersom ferden går på steder hvor det er tenkelig å treffe på utløsende stimuli. Dette for å unngå skader i hals/nakke og skjoldbruskkjertel om det skulle hende at hun gikk av skaftet.)

Skrevet

Kombisela går til ALT her :rolleyes2:

Skal vel få en annen en når bikkja blir mer voksen.

Skrevet

Bruker mest halsbånd, da halvstrup. Lang glatt hals, best med et halsbånd som justerer seg etter som hvor det ligger, og greit at han ikke kan vri seg så lett ut av det. (Akkurat nå er det et halsbånd fra collarmania jeg bruker, og et kennel halvstrup med refleks. venter på ny forsyning :wub: )

Bruker en helt vanlig reflekssele fra felleskjøpet etter det har blitt mørkt, for å variere, og fordi det er refleks på.

Litt ot; men hva er kombisele?

Skrevet

Bruker sele når vi går på lengre tur, fordi han går penere med sele. Også er det refleks på, og det kan jo være greit når det har blitt mørkt :wub:

Ellers bruker jeg ett valpehalsbånd i nylon enda, men det blir VIBRI halsbånd når han er fult utvokst.

Skrevet

Bruker omtrent bare nomesele på mine, nesten uansett hvor vi går bruker jeg magebelte og strikk så hundene får gå å trekke. Skal vi ned i sivilisasjonen bruker jeg tykke, brede halsbånd, halvstrup for å unngå at de rygger ut av det. Og noen ganger bruker vi en brystsele i stedet for halsbånd. De har ikke lov å trekke i båndet når de går i halsbånd/brystsele

Skrevet

Her brukes kun sele, til alt fra tur til lydighetstrening. Sølve har en Puppia kopi og en del Rogz seler, samt en relfeks sele fra Trixie. Det viktigste for meg at selen har en dyp V foran slik at selen ikke strammer over strupehodet.

Skrevet

Chicka går mest med Breeders sine halvstrup halsbånd, de er brede, polstrede, har refleks og er lette i vekt.

Hun går også endel i helt vanlige halsbånd uten halvstrup, bytter på...men når jeg skal gå igjennom sentrum eller steder hvor det er mye aktivitet så liker jeg at halvstrupen er på.

På tur går hun mest løs, så halsbåndene blir egentlig veldig lite brukt, men har det på når hun er løs, spesielt nå som det er mørkt ute, pga refleksen.

Vi har også seler, både y-formet og med vanlig bryst, men bruker dem veldig skjelden, kun når hun går spor.

Skrevet

Halvstryp i nomemodell från Björkis till tre av hundarna (de största) och vanliga, stumma nylonhalsband till de tre mindre hundarna. Gillar egentligen nomehalsbanden bäst, men de blir lite stora på Shejpa och Pi, tycker jag. Squid (valpen) har ett brett halvstryp i nylon (nomemodell) som jag har specialbeställt från USA, men det får hon växa i först :wub:

Skrevet

På langs-veien-turer og vanlig tur bruker jeg et bomull/nylonhalsbånd med klips og rasemotiv på. Det er veldig fint og sliter ikke på pelsen. Enkelt å vaske er det også.

På ski og liknende turer (der det er lov å trekke litt) bruker jeg en jægerens kombisele (http://www.diggidog.no/productdetails.php?product=2173). Jeg liker ikke den typen sele så godt, men den er bedre å bruke enn vanlig sele.

På skogtur eller på tur med andre hunder bruker jeg en sykkelsele med ringer på siden fra breeders. Den er enkel å ta på og veldig grei å vaske, samt at den har refleks.

Til "pent" bruker jeg et håndsydd halvstrup-halsbånd med pene broderier på, kjøpte det på WDS i sommer.

På trening bruker jeg et bomull/nylon halvstrup fra IKEA faktisk. Det fungerer helt utmerket, og er veldig lett å ta av og på. Fordelen med det er at når d "drar det ut" blir det kjempestort, noe som er veldig fint for meg med hund med golfballhode med masse pels. Det henger seg ikke fast i pelsen overhode.

Ellers hender det at jeg bruker retrieverkobbel på trening, men halvstrupen er mildere - Chessea er så ivrig på trening at hun nok ville gårr og laget brekningslyder hele tiden om jeg hadde brukt strup. Jeg ser ikke helt behovet for å bruke det.

Skrevet

Halsbånd på mine 2, halvstrup som ikke er så stram at den struper.

Bruker flate litt glatte halsbånd.

Sele bruker vi når vi sykler i skogen, og på vinteren når vi sparker.

Skrevet

Chili bruker jeg stort sett bare halsbånd på, og iblant sele på lengre turer. Halsbåndet er stort sett nomehalvstrup, fra ViBri, siden hun lett vrir seg ut av andre halsbånd, i tillegg er det enkelt å sette på.

Vesla bruker jeg bare sele på(y-sele fra Jokke eller Norsk Hundeutsyr) fordi jeg synes det er best i forhold til den lange ryggen.

Skrevet

Jeg bruker for det meste Hurtta-sele, både på tur og trening. Den sitter ikke helt perfekt, men det gjør heller ingen andre seler... Jeg skal sjekke ut den nye y-sela til Hurtta når den kommer i butikkene her, hvis ikke skal jeg bestille en fra Norsk Hundeutstyr og håpe på at den sitter litt bedre. Neste gang vil jeg ha en hund med normal kroppsbygning! :wub:

Halsbånd bruker jeg sjelden, kun på korte lufteturer eller hvis jeg skal på en tur hvor jeg veit at hun kommer til å gå løs nesten hele tiden (og da løs uten halsbånd på). Når jeg bruker halsbånd, bruker jeg et enkelt, svart nylonhalvstrup (jeg må bruke halvstrup, ellers kommer hun seg bare løs når det passer absolutt dårligst).

Jo, også hender det at jeg bruker retrieverkobbel (som er formet som et halvstrup, dvs at det har stopp både innover og utover) på trening.

Skrevet

Det er svært lite jeg stoler på, for han klarer å røkke seg ut av nesten alt på null komma niks. Så jeg bruker en kombinasjon av både sele og halsbånd på tur (når jeg ikke glemmer, selvsagt :o), just to be on the safe side.

Bruker en sele fra CD Pits, og halsbånd fra Collar Mania. Selv om halsbåndene har begynt å se bedre dager, men så stoler jeg faktisk på dem, samt halsbånd fra Blocky Dogs, men synes det er litt heavy i lengden. :wub: Men det er rimelig holdbart, og det er nesten godt nok for meg. ;)

Skrevet

Bruker et tykt, bredt, godt polstret halvstrup på Kodalille..Perfekt for en hund som ikke kan det å gå pent i bånd...

På King bruker jeg enten bare et vanlig nylonhalsbånd eller et halvstrup i lær(strupedelen er kjetting).. Ingen spesiell grunn til valget av King's halsbånd, han går pent i bånd osv, så både bånd og halsbånd er mest for pynt egentlig :wub:

Skrevet

Vi bruker halvstrup til "vanlige" turer. På lengre turer og til jogging etc bruker vi sele og når forholdene tillater det er hun løs.

Skrevet

Frøken har mange seler, men pleier å bruke en beige/svart Hurtta sele :wub: Hun bruker ikke halsbånd, foruten når hun er på kurs eller andre treninger.

Skrevet

Frøken har mange seler, men pleier å bruke en beige/svart Hurtta sele :wub: Hun bruker ikke halsbånd, foruten når hun er på kurs eller andre treninger.

Skrevet

Eh,halsbånd "gal" hundeeier her så sier seg selv at vi bruker det mest :closedeyes: da har et "lite" utvalg.Hihi!Bruker aldri helstrup men,bruker edel halvstrup og med vanlig feste.

Sele bruker vi mest under sykkling så klart,på sommeren når ikke kan gå løs en plass pga mange fugler og er ekstra ivrig.

Skrevet

Bruker både sele og halsbånd på Fie. For tiden går det mest i halsbånd da ingen seler passer helt. Varierer veldig hvilket halsbånd som blir brukt da hun har veldig mange forskjellige. Men felles for de alle er at de er "vanlige" halsbånd, altså ikke strup/ halvstrup..

Skrevet

Selv om vi har en god del bånd her har vi tre favoritter:

Dette båndet er det båndet vi som regel bruker når hun skal "gå i bånd" Når vi er på steder hun ikke kan slippes.. "penbåndet vårt" Sort skinn, halvstrup

(selv om det ikke ser sånn ut på bildet.. Er på et meget opptråkket festivalområde :rolleyes: )

270920081540KALo4s8U9mLaBCySaa.JPG

Dette er Blondie sitt nyeste bånd.. Dette båndet brukes overalt, og jeg tør slippe henne med dette båndet:

291120081243Ha69A9gIfqE6kl1rMn.JPG

Denne selen brukes hyppig på tur, og siden det er refleks på den, så brukes den alltid om det er mørkt/kommer til å bli mørkt i løpet av turen.. Selv om hun aldri har stukket av, tar jeg aldri sjansen på at hun kan komme bort i fra meg og vimse rundt på veiene i bekmørket uten å bli sett :shocked: Denne modellen sitter kjempegodt på henne, og hindrer ikke frembens bevegelsene.. Ble spesielt anbefalt denne (gustaf&evita) til småhunder..

121020082319BF3cXMA3dwX3DgP8jB.JPG

1708200822243816q5dt1riwIO.jpg

Skrevet

Bruker mest et lær halvstrup, der strupedelen er av kjetting. Veldig lett å dra av og på hos en veldig pelsete hund.

Sele bruker jeg kun til sykling og skogsturer. Har også et flatt lærbånd (selvsydd, faktisk :closedeyes: ) som brukes en del.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...