Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøttmat som tilleggsfôr


Huldra

Recommended Posts

Nå er jeg i den heldige situasjonen at jeg kan få endel billig kjøttdeig (alle typer), biff og kjøtt av alle slag (oppskjært eller ikke, kylling, storfe, sau, gris). Alt er rått og ferskt, dog fryser jeg det sånn at det skal holde seg lenger.

Tanken er å bruke dette til bikkjemat - men går det an? Og hvordan setter jeg sammen en fin meny til de, sånn at jeg vet at de får i seg det de trenger? Foreløpig har jeg brukt V&H som basis, som de har fått de fleste dagene, mens andre dager har de kun fått for eksempel kjøttdeig. Jeg tenker at variasjon er bra, og nå har jeg en god del variert i fryseren.

De to siste dagene har de fått lammebog. De var noe skeptisk til å begynne med, men etterhvert gikk det ned for full telling. Biff av diverse slag er forferdelig godt syns Tulla, og mumser i seg et stykke blodig rått kjøtt som kun en hund kan gjøre..! :P

Noen tips til hvordan jeg kan utnytte denne maten bedre? Eller hvordan jeg bør sette den sammen? Noe spesielt jeg bør tenke på? Til nå har de fått alle bein (de er jo rå alle sammen), og dette går greit, gjør det ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hei jeg har ikke så greie på sånn mat.

Når jeg gikk på kurs snakket vi om hvilken bein vi kunne gi hundene våre og da lærte vi at KLEM bein var farlig og da mener jeg bein som begynner på en av bokstavene som feks: K - kylling , L- lam, E- elg osv. men om det stemmer vet jeg ikke. Jeg gir ikke så mye bein til min hund og hvis hun får det kjøper jeg oksebein.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og jeg har hørt FFF-fisk, fugl og får. Men så har jeg hørt at det er greit likevel, så lenge de er rå. Og de beina jeg evt gir, er rå. Og så har jeg hørt at "bærende bein" ikke er noe særlig, antar det er snakk om svære bein, type lårbein hos okse o.l.

Akkurat nå ligger Aynï og knasker på et bein fra lammebogen, og det var visst skikkelig stas. Sjelden hun har behov for å passe på noe ovenfor Tulla, men dette (og dentastix) er visst viktige greier! :P Til og med den vanlige maten hennes står hun stort sett bare og glaner på at Tulla tar. Så sånn sett syns jeg dette opplegget virker bra for henne (uten at jeg mener matforsvar i store mengder er bra, men det er bra med litt mer for Aynï akkurat nå).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Avføringen blir helt fin, den! Har gjort dette litt innimellom, men nå er fryseren så full at jeg ikke har plass til noe V&H til Tulla mer! :P Så da må jeg bruke opp litt skjønner du, og håpte at jeg kunne bruke det litt gjennomtenkt, og ikke bare på slump. :P (Men jeg har V&H i fryseren til foreldrene mine, så det er lett å få tak i altså, i tilfelle jeg må blande og styre her.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så heldig du og hundene dine er Huldra! Om du supplerer med hel fisk (helst rød) og dyreinnmat, så har du fullkost for hundene. Du kan trygt gi de ben, har man hund som er kjevesterk bør man være forsiktig med bærende ben som kan splintre seg, men alle knokene er godsaker. Ribb/rygg/brystbein er bare lekkert :P

Gi kjøtt/ben/avskjær fra en type dyr om dagen, så får du en fin rotasjon på næringsinnholdet. Gi gjerne fisken frosset el lett oppting, blir mindre lukt og søl av det. Grønnsaker/frukt/bær ved siden av mot treg mage, knuste linfrø er også til stor hjelp, og om hunden er allergisk mot fisk, er dette en utmerket omega-3 kilde :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I barfing har de vel regelen, at de skal dekke alle hundens behov i løpet av en tre ukers syklus.. Men akkurat hva som trengs har jeg ikke helt oversikten.. Men les litt om barfing på nettet, så finner du det fort ut...

Så heldig du er!!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klokka er 5 om natta, våknet til et forferdelig uvær og vet ikke om hjernen har våknet helt. Men skal vi se om jeg husker barfingen.

I gjennomsnitt over en periode på 2-3 uker skal hunden ha:

60% kjøttfulle ben,

10% rå innmat,

10% annet (fisk, egg etc),

15 % mosede rå grønnsaker og

5% mosede frukt/bær.

Her er litt lesestoff om emnet:

http://www.skansen.com/nutrition/ (på engelsk)

http://www.jipotimas.se/ (på svensk)

http://www.amerikanskbulldog.no/index.php?...g&Itemid=56 (på norsk)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Treg mage forekommer ikke, begge er vant til å spise V&H, og har aldri hatt problemer med det. :) Fisk har jeg dessverre ikke tilgang på, men de får polarolje og V&H 25 eller V&H valpefôr.

Men jeg hadde vel egentlig ikke tenkt at jeg skulle begynne å BARFe..? (Jeg må innrømme jeg ikke har lest linkene enda, for jeg syns det virker litt unødvendig mye å sette seg inn i hvis jeg ikke har tenkt å bruke det skikkelig liksom? :P ) Og hvorfor må jeg tilsette frukt og grønt og bær hvis jeg evt skal gjøre det? Pga vitaminene? Og er det nødvendig når de får V&H innimellom?

Egentlig hadde jeg håpt på et enkelt svar som at; gi V&H annenhver dag, og noe annet de andre dagene. Varier dette "annet". Kan det ikke være så enkelt? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spør Moghrebi:-)

Hadde liksom håpet hun ville se min vei hit til forumet og finne det for godt å svare, da... :):P

Men så finnes det jo mange andre her inne som også har masse peiling. Mari, for eksempel. Holder nå på å lese linken til bulldogforumet, og det gir masse mening og virker ikke så uoverkommelig. Visste heller ikke at BARF hadde strikte regler, mens at det finnes grener av råfôring som er litt annerledes. Lærer visst noe nytt hele tiden! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal ikke en gang late som jeg har peiling på dette her, men jeg er i litt samme situasjon. Forer på v&h og har vært så innmari heldig å få en del elgkjøtt. Noe er kvernet opp til en slags kjøttdeig og så har jeg fått massevis av bein med mye kjøtt på.

Jeg har fulgt "innfallsmetoden" litt og gitt elgkjøtt innimellom, men hatt v&h som hoved-for...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du minibarfer jo med V&H, da :) Og bær/frukt/grønt er for mineraler, vitaminer, fiber og karbohydrater. De trenger ikke store mengdene; gi skrotten av ditt eget eple, skrellet på gulrota, brokkolien som ble til overs etter middagen ol. Begge mine plukker selv bær av lyng og busker i sesongen, og så får de ferske blåbær og bringebær når jeg føler meg rik resten av året... Og du kan gjøre det så lettvindt som V&H annenhver dag, og dine kjøttressurser annenhver dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du minibarfer jo med V&H, da :whistle: Og bær/frukt/grønt er for mineraler, vitaminer, fiber og karbohydrater. De trenger ikke store mengdene; gi skrotten av ditt eget eple, skrellet på gulrota, brokkolien som ble til overs etter middagen ol. Begge mine plukker selv bær av lyng og busker i sesongen, og så får de ferske blåbær og bringebær når jeg føler meg rik resten av året... Og du kan gjøre det så lettvindt som V&H annenhver dag, og dine kjøttressurser annenhver dag.

Jepp, det høres jo lettvindt ut. Men tror jammen jeg skal slå på stortromma og skaffe noe innmatgreier fra slaktern, og kanskje noen bein til å supplere med. Mmmm..

Men jeg lurer på en ting; hvorfor skal jeg bare gi en kjøttkilde om dagen/gangen? Hvorfor kan jeg ikke blande for eksempel kjøttdeig av svin og kyllingfilèt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleier egentlig ikke tenke over det i det hele tatt. Han får en dæsj av det, og en dæsj av det, alt ettersom. En god og fin blanding på alt, liksom. Du trenger da vitterlig ikke gi kun en proteinkilde om dagen. :whistle: Gjør det som du vet passer hunden din best.

Men husk at kjøttdeig er ganske så salt, så jeg ville unngått i gi altfor mye av det i lengden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp, det høres jo lettvindt ut. Men tror jammen jeg skal slå på stortromma og skaffe noe innmatgreier fra slaktern, og kanskje noen bein til å supplere med. Mmmm..

Men jeg lurer på en ting; hvorfor skal jeg bare gi en kjøttkilde om dagen/gangen? Hvorfor kan jeg ikke blande for eksempel kjøttdeig av svin og kyllingfilèt?

Det er bare for letthets skyld at jeg tar opp en elgskank, en hare, to kyllingrygger osv pr dag. Blir mye som skal tine i kjøleskapet om de skal få litt av hvert hver dag :whistle: Om du har ferdig kvernet og blandet kjøttdeig må det gjerne være tusen forskjellige kjøttyper i det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så heldig du er som har fått så mye snacks!

Jeg har barf`et mine hunder før, men gikk over til vom og hundemat for noen få år siden. Nå vil jeg imidlertid begynne å supplere med annen type kjøtt i tillegg, hvor vom og hundemat er basisen. Jeg vet ikke hvor ofte jeg kommer til å gi vom og hundemat i uken, det kommer vel an på tilgangen til annen type kjøtt, tenker jeg. Så tar jeg det litt pøh om pøh med fokus på variasjon.

Noen som barf`er bruker å ta jevnlige blodprøver av hundene sine for å se om de får i seg det de trenger. Husker ikke helt hvor ofte det var snakk om, men mulig rundt hvert fjerde år eller deromkring. Kan jo være fint å gjøre hvis man har lyst å sjekke litt.

Når det gjelder grønnsaker, er det ulike meninger ute og går. Noen gir det, andre ikke. Av våre tre aussier er det kun en av dem som har reagert med hard mage om han ikke fikk grønnsaker en periode. De andre to har jeg ikke merket noen forskjell på. Men jeg er av den oppfatning at man gir grønnsaker (mosede grønnsaker vel og merke) for vitaminenes del og har derfor gitt det for at hundene skal få alt de trenger. Med vom og hundemat vitaminisert som basis er det kanskje ikke nødvendig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er jeg! Sorry, har vært veldig opptatt de siste dagene - jeg driver og setter sammen medlemsbladet til Myndeklubben, som jeg har layoutansvaret for. Vi hadde deadline på fredag...

Huldra, du er griseheldig! Pris deg lykkelig og gi ofringer til alle gode guder. Hihi!

Her følger mine anbefalinger:

Gi det du har lyst å gi, og som hundene vil spise. Beregn at hundene får i seg sånn cirka 2/3 V&H på lang sikt - altså at du godt kan gi V&H flere dager på rad, og så flere dager på rad med annet kjøtt, men at det til syvende og sist utgjør 2/3 V&H. Det er fordi V&H er korrekt sammensatt, så det blir på en måte en "sikring".

Kjøttdeig og kjøtt uten bein bør ikke gis i for store mengder, for råfôrede hunder er avhengige av bein for å få i seg nok kalsium. V&H inneholder oppmalte bein, men hvis du kun gir kjøtt og ikke bein som tillegg, så vil det kunne bli for lite kalsium på sikt. Rå kotelettbein er fine i så måte, og det samme er ribbein og nakke-ryggbein. Lår- og leggbein (sånne hule med marg i) er ikke så bra, for de kan splintre og bli ganske skarpe småbiter.

Noen hunder sluker maten, og da kan også andre typer bein være litt risky. Men alle mine hunder har lært seg å tygge maten skikkelig, og de spytter ut biter som ikke er bra. Tilogmed valpen på 12 uker klarer å sortere vekk skarpe beinbiter. Hunder som ikke er så flinke til å tygge, kan lære det ved at de får kjøttbein som er frosne. Da tvinges de til å ta seg tid og gnage og tygge skikkelig.

Du kan fint blande ulike typer kjøtt i samme måltid - det har ingenting å si. Variasjon er alltid bra!

Kjøttdeig er salte greier, så hvis du skal gi mye kjøttdeig over tid, bør du faktisk vanne det ut for å skylle unna noe av saltet. Men du kan fint gi noen måltider som kun består av kjøttdeig uten at det er noe problem, så lenge du ellers hovedsaklig gir mat som ikke er saltet.

Når det gjelder frukt og grønnsaker, så trenger ikke hundene dette så lenge de får nok kjøtt, fett, innmat og bein. Men hunder som blir harde i magen kan gjerne få noen teskjeer med kruskakli eller linfrø for å "smøre" tarmen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for fine svar alle sammen! :D

Ofringer skal bli gitt, og gledesdans er utført! :D

Jeg har endel spørsmål, så jeg fyrer bare løs: Jeg prøver for det meste å få tak i kjøttdeig uten vann og salt; jeg antar at det er bedre enn vanlig kjøttdeig? Og er all annen kjøttdeig tilsatt vann og salt? Det var forresten et bra tips om å vanne ut kjøttdeigen; da lurer jeg vel springeren til å tro hun får mer mat også, hihi! Lurer også på om annet kjøtt er tilsatt ting (salt, annet krydder, osv)? Tenker da på f eks lammebog som jeg har litt av?

Jeg synes også det er vanskelig å beregne mengde mat hunden skal ha. Springeren må jeg jo passe godt på sånn at hun ikke legger på seg (aller helst kan hun vel ta av litt, uten at hun er direkte feit altså). Jeg vet sånn noenlunde hvilken mengde hun bør ha av V&H for å holde vekta i sjakk, men hvordan beregner jeg dette andre? F eks kjøttdeig; er det mer eller mindre næringsrikt i forhold til V&H? Rent kjøtt (biff, filèter osv) er det vel mindre fett i, så jeg antar hun kan få litt mer av det enn noe med mer fett? Og fiskeboller; kan jeg gi det eller blir det for salt i lengden? Jeg prøver å få tak i mest mulig ubehandlete ting, dvs mest mulig rent kjøtt (biff, filèt, osv) og minst mulig blandingsprodukter/behandlete produkter (fiskeboller, fiskepudding, fiskekaker, vanlig kjøttdeig).

Moghrebi: du sier de over tid bør få 2/3 V&H, og det var jo en fin regel. Men kan jeg også kjøpe noe hos slakteren jeg kan gi de i tillegg? Tenker på innmat, eller noe annet, som kan supplere det andre de får, sånn at det blir mer "korrekt sammensatt"? Vet ikke hvor god jeg er på å forklare, og ærlig talt er jeg også litt usikker på hva jeg evt skal kjøpe hos slakteren (ja, har sett den andre tråden og fått noen tips der, men tenkte mest på å kjøpe ting jeg kan supplere med). ;) Det er jo fint å gi de mest V&H, men hvis jeg kan kjøpe noen småting hos slakteren, så kan kanskje resten av kosten også bli mer riktig sammensatt med tanke på vitaminer og mineraler? I tilfelle; hva bør jeg kjøpe?

Begynner jo forresten å innse det at det trengs litt mer fryseplass en hva jeg har akkurat nå, hehe! Vi har bare kombikjøleskap, med tre frysehyller (hvorav en er halvparten så stor som de andre), og en av de var i utgangspunktet forbeholdt hundene. Plutselig ble det to som inneholdt mat og snacks til de, og nå har vi nesten ikke plass til vår egen mat lenger..! :P Og i går måtte jeg hente litt V&H hos foreldrene mine, og for å få plass til det måtte jeg bytte litt innhold, så nå ligger det masse snask i foreldrene mine sin fryser, for vi har ikke plass til alt. Drømmer om i alle fall en liten ekstra-fryser som kan stå under trappen.. sukk.. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynner jo forresten å innse det at det trengs litt mer fryseplass en hva jeg har akkurat nå, hehe! Vi har bare kombikjøleskap, med tre frysehyller (hvorav en er halvparten så stor som de andre), og en av de var i utgangspunktet forbeholdt hundene. Plutselig ble det to som inneholdt mat og snacks til de, og nå har vi nesten ikke plass til vår egen mat lenger..! :P *snip* Drømmer om i alle fall en liten ekstra-fryser som kan stå under trappen.. sukk.. :whistle:

Vi har to slike xtrafrysere. En hentet gratis hos noen som pusset opp hybelkjøkkenet sitt (sjekk finn) og en vi kjøpte til 1/2 pris pga fraktskade hos elkjøp. Den ene står på soverommet mitt med hundematen, den andre på boden med menneskemat. De er så små at de får plass nesten hvor som helst, i min forrige pyttlille leil sto den under spisebordet på kjøkkenet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...