Gå til innhold
Hundesonen.no

Blondie & Tidi


MegaMarie
 Share

Recommended Posts

Supersøt er du, lille Tidi! Jeg ser det lurker lojalitet og f***skap i de øynene der. :lol: Gratulerer så mye! :)

Tidig er ikke bare bergensk, det er vanlig norsk også. :)

Kule betydninger der også! :) Hun kan godt leve opp til det :D Tidlig ute (ikke oppe :shifty:), kvikk, kjekk og hyggelig :aww:

Fikk tilsendt noen bilder fra hun som eier den rosa tispen, Sari i Finland.

81pivgG.jpg

MsSOpub.jpg

o4R8ILr.jpg

zcyDYMi.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 1.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk for omtanke ❤️ Dessverre ble det ikke snakk om måneder en gang ?Tidi fikk sovne inn onsdag 13 mars ? Hun virket noe bedre på søndag og mandag etter at hun hadde fått supplerende medisin

Blondie har blitt 14 år! Hipp hipp hurra!

Tidi var tiltenkt å ha et kull hos oppdretter nå i vinter. Men før hun eventuelt skulle parres, så skulle hun ta ultralyd av hjertet da det er dukket opp en del unge kelpier med hjertefeil. På vei til

Posted Images

Åååå små kelpie-bebisser altså *total meltdown* Godt de er så søte ellers hadde ingen orket ha dem! :P (Unntatt Strider da.. han er vel den greieste valpen jeg noen gang har hatt, Shy not so much! )

Hahah, jeg mener å huske masse historier om en utbryter konge :P ?

Foreløpig er hun veldig enkel og grei :) Prøver å smake på alt, men hun responderer på om jeg sier det ikke er lov. Tror hun har prøvd å leke med ledningen til datamaskinen 2 ganger, og ikke mer siden. Ellers kravler hun rundt og finner frem alt mulig lovlig og spiser på. Blader, kvitteringer, leker, tepper :P Så sover hun, spiser, tisser og bæsjer. Ny runde med leking og biting på alt hun finner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag har vi vært ute og bare sett på verden.

9728285251_55ddedf26a_z.jpg

Tidi er blitt en ekte Bergenser :aww: Her poserer hun på et bekkalokk!

9728285307_323b1de5e6_z.jpg

Kampkattepus

9728285127_de085b3b06_z.jpg

9728285099_81f1fb7f73_z.jpg

Hun har ikke hatt noen bæsjeuhell inne. Hun gir faktisk beskjed når hun må bæsje :ahappy:

Jeg satte på So you think you can dance, og det syntes hun var litt vel mye. Applaus, skrikende mennesker (det var spesielt mange klipp hvor dommeren Mary hylte slik hun alltid hyler :lol:), men tilslutt sovnet hun til det også :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, de er skrekkelig søte på bilder, disse kelpievalpene. :teehe:

Hun er nydelig, Marie! Håper hun blir alt du har drømt om og venta på!

Haha, helt sant! De er søtest på bilder! :P Neida, hun er veldig søt i virkeligheten også :wub: Lille kattepusen!

Takk :D Det håper jeg også! Jeg er for opptatt med å tenke på at hun skal bli perfekt. Alt skal gjøres riktig denne gangen, blabla. Jeg må bare ta meg sammen, ellers blir jeg skuffet. Hun kommer ikke til å bli perfekt. Alle hunder har sine feil. Men hun skal bli god nok :ahappy: Og det er mer enn nok :) Jeg merker jo nå hvor fornøyd jeg er med Blondie. Hvor mye Blondie egentlig kan :lol: At hun er litt fryktaggresiv, hva så? Det gjør meg egentlig ikke noe. At hun stresser en smule i bilen gjør heller ikke noe. At hun kan varsle av og til er egentlig bare godt å vite, så ikke noen bryter seg inn vinduet mitt om det er åpent mens jeg dusjer f. eks :lol:

Jeg og Tidi satt og koste i går og hørte på "Turning Page" av Sleeping At Last. Og der synger han: "I've waited a hundred years. But I'd wait a million more for you". Og det stemmer ganske godt :) Hun er en liten kosegris :wub: Elsker å rulle seg rundt på rygg og kose mage :ahappy:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer! :D Endelig! Så søt hun er! :wub:

Endelig, ja :D Takk! :)

Gratulerer! Nusselig!!

Takk! :D

I dag har vi vært på besøk hos Gunhild og hilst på Gårdshunden Sookie og Labradoren Pia :) Så drog vi hjem til mamma og fikk hilse på Cockeren Joya :ahappy: Fin sosialisering :) Mamma som har vært veldig negativ til det hele har aproved lille Tidi :cool: Mamma syntes hun virket som en fin avbalansert hund og syntes hun så veldig pen ut :ahappy: Hun mente også at hun var god på å lese språket til andre hunder.

Trøtt etter dagens opplevelser

9740833747_1090714604_c.jpg

På bringebærjakt

9740833647_f5397bcaab_c.jpg

9740833749_53e858700c_c.jpg

9740833849_40c118c8fc_c.jpg

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Søt hun er :D

Vi har hatt det morsomt med den videoen nå. Vegas ligger under bordet og murrer, boffer før han ser på meg og snakker :lol::P

Hehe, jeg spilte av videoen her og, valpen reagerte ikke. Men hun begynte å leke med grisen i virkeligheten da :lol:

Neimen, gratulerer med valp! :D Endelig kom det en kelpie i hus! :ahappy:

Som bergenser så synes jeg at navnet er skikkelig kult, men stavemåten var litt uvant. Jeg har alltid skrevet det "tidig".

Knallsøt er hun! :ahappy:

Takk :) Hehe, ja, jeg syntes det var finere uten G på slutten, så da ble det slik :) Det er skrevet slik det blir uttalt :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag var det dags for tur i skogen igjen :) Vi var ute i ca 1,5 time. Turen tar egentlig ikke så lang tid, men det ble mye stoppe og utforske verden underveis :ahappy: Jeg har også en film som jeg skal se om jeg får lastet opp. Det ble også en lang biltur til skogen, og det hadde hun godt av :) Nå er hun mye roligere i bilen.

Trekløver

9774708802_e05094674a_c.jpg

Kelpiefleecepels

9774708712_7850f9e831_c.jpg

9774909246_c9c81e296d_c.jpg

9774883955_f3c2eaa90e_c.jpg

"Hva var det?"

9774972493_46550cb663_c.jpg

Noen var glade for at man måtte ha skjerf på seg :lol:

9774694331_1620d1dd1e_c.jpg

Tidi liker IKKE gjørmedammer :lol:

9774908876_03af9b7445_c.jpg

9774707932_a83ffa4fdb_c.jpg

Peneste Blondie poserer :wub:

9774883455_fb828e12d6_c.jpg

9774693981_3b40b495c2_c.jpg

Familiebildet :ahappy:

9774910856_d22a052de1_c.jpg

Fine flokken min :)

9774893844_253883fba1_c.jpg

9774908056_71c9df265e_z.jpg

9774973903_7d9a7595c4_c.jpg

9774896144_5ce953faf6_c.jpg

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...