Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Takk, Elisabeth :)

Vi var på konkurransetrening igjen i går :ahappy: Først startet vi med en klasse 1 hopp bane, Blondie gikk feilfritt :D Se så flink hun er blitt i slalomen! :D

Etterpå fikk vi en klasse 3 hoppbane. Her ble det mye tull, men det var interessant å få bryne seg på en litt vanskelige bane :) Av en eller annen grunn ville ikke Blondie hoppe baksiden av hindrene, også sendte jeg henne på slalomen for tidlig og hun hoppet over siste pinenne i slalomen.

Tilslutt fikk vi en klasse 2 agility bane. Blondie gjorde alt perfekt helt til hun kom til tunnelen under stigen. Vi har trent mye på at hun skal ta tunnelen da og ikke stigen, så da gjorde hun nettopp det :lol: Jeg tror vi må trene mer på at hun skal skille kommandoene fra hverandre :)

http://youtu.be/bZtVS4mPmAg

Noen bilder fra siste løpet :)

8528405344_e4d2c0f86d_z.jpg

8527289869_642e54b488_z.jpg

  • Svar 1.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk for omtanke ❤️ Dessverre ble det ikke snakk om måneder en gang ?Tidi fikk sovne inn onsdag 13 mars ? Hun virket noe bedre på søndag og mandag etter at hun hadde fått supplerende medisin

Blondie har blitt 14 år! Hipp hipp hurra!

Tidi var tiltenkt å ha et kull hos oppdretter nå i vinter. Men før hun eventuelt skulle parres, så skulle hun ta ultralyd av hjertet da det er dukket opp en del unge kelpier med hjertefeil. På vei til

Posted Images

Skrevet

Enda en konkurransetrening. Vi kom litt seint ettersom at jeg hadde vært på jobb, så det eneste vi fikk med oss var Agility 2 banen, som vel mange mente var mer en klasse 3 bane. Blondie var ikke helt med, hun drev å ristet på hodet hele tiden fordi det klødde i øret, kanskje noe som har fløyet inni øret? Jeg tuller litt med handlingen også valgte Blondie mønet istedenfor vippen, den er jo så kul! Men her er video ihvertfall :)

Økt matlyst etter sterilisering, check! Blondie har raidet baggen min som jeg pleier å ha med på jobb, for der er det som oftest noe mat. Hun har rundslikket en tom boks, lot boksen med nudler være igjen, åpnet drueboksen og dratt alle druene utav, men ikke spist noen tror jeg, spist et par dundersalt og sikkert en hel del andre ting også. Dette gjorde hun aldri før, ellers så hadde jeg ikke mat i vesken min før :lol: Kan ikke huske å ha hatt slike hendelser før ihvertfall :lol: Også spiser hun tørrforet sitt HVER dag uten noe oppå, før kunne hun finne på å la det ligge en dag fordi det var litt kjedelig mat.

  • Like 1
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Skrevet

Nå er Blondie operert for tredje gang for jursvulster, men nå er begge jurlistene hennes fjernet, og hun er sterilisert, så nå er sannsynligheten for at hun får flere jursvulster svært liten. Får hun flere jursvulster nå, så har jeg sagt at dette var siste operasjonen. Da skal hun heller få leve et lykkelig og fullverdig liv til hun dør :) Nå om dagen går dermed kun til med at hun skal bli frisk, vi slapper av, går små lufte turer, hun får være med på besøk og slike ting som nyopererte hunder orker å være med på :) Hun er veldig flink til å pryde vinduskarmen min da :wub:

8728577004_0689e52e9d_z.jpg

8728576954_7d60b3cfff_z.jpg

8728576922_ee6c8c643d_z.jpg

Skrevet

Så søt hun er :wub: Håper det var slutten på jursvulstene hennes! Og at hun lever et langt og sykdomsfritt liv :heart:

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg hadde egentlig planlagt for flere måneder siden å melde på Blondie LP 1 stevne den 5 juni, og tenkte det var god nok tid til å lære inn fellesdekken, men så.. ehm.. kremt kremt :innocent: .. begynte jeg på dansekurs og det var tilfeldigvis samme dag som LP treningen i klubben var, så da ble det liksom ikke helt den store fellesdekk treningen. Men jeg vurderer faktisk å melde på likevel.

Vi har trent en del dekk med ulike andre forstyrrelser enn hunder. Påmeldingsfristen går ut i morgen, så jeg må bestemme meg innen da. Kan man trene inn fellesdekk på rekordtid mon tro? :whistle:

Skrevet

Jeg hadde egentlig planlagt for flere måneder siden å melde på Blondie LP 1 stevne den 5 juni, og tenkte det var god nok tid til å lære inn fellesdekken, men så.. ehm.. kremt kremt :innocent: .. begynte jeg på dansekurs og det var tilfeldigvis samme dag som LP treningen i klubben var, så da ble det liksom ikke helt den store fellesdekk treningen. Men jeg vurderer faktisk å melde på likevel.

Vi har trent en del dekk med ulike andre forstyrrelser enn hunder. Påmeldingsfristen går ut i morgen, så jeg må bestemme meg innen da. Kan man trene inn fellesdekk på rekordtid mon tro? :whistle:

jeg ville meldt på jeg, hun er jo ikke akkurat en ung hund som har hormoner som bobler osv :P

Skrevet

Hvis hun reiser seg, tror du da hun vil løpe bort til andre hunder? Om hun bare reiser seg og eventuelt går bort til deg ville jeg ha meldt på, men om du er redd hun kan forstyrre de andre hundene ville jeg nok ha droppet det. (Evt meldt på og hoppet over fellesdekken om du ikke føler hun er klar før stevnet.)

Som Marie sier, tren masse enkeltdekk med ulike utfordringer. Gjerne i nærheten av andre hunder, med ekstra lang avstand mellom dere, 3-4 minutter, i miljøer hun synes er ubehagelig og liknende. Dette i tillegg til å trene helt enkle og superkjedelige, de kan det være lett å glemme om man først begynner å legge på utfordringer. :)

  • Like 1
Skrevet

Hvis hun reiser seg, så kommer hun neppe til å gå bort til de andre hundene. Hun er ikke spesielt glad i andre hunder :)

Tusen takk for tips! :D Da tror jeg at vi hopper i det :o Frem til da skal vi trene masse forskjellig :)

Skrevet

Jeg hadde visst lest feil jeg, fristen var egentlig den 13 mai, men utsatt til 29, men da er det jo dyrere. Men jeg ser nå at det er LP stevne den 22 juni, og det passer oss litt bedre, så får vi mer tid på å føle oss sikre på fellesdekken :ahappy: Tenker også å starte agility dagen etter, så får vi håpe Blondie ikke blir alt for sliten etter lydigheten :)

Slenger ved en liten video av agilitytrening fra i dag. Første trening etter operasjonen, og hun var råflink! :D Litt tull i slalomen, men det er fordi jeg går litt for fort ved siden av, og da hopper hun ut av den.

  • Like 1
Skrevet

Da kommer det litt lydighetsfilmer! Jeg kommer såklart alltid på at jeg må filme på slutten av treningsøkten :lol: når hunden er ganske sliten, og ihvertfall i dag som det var 24 varmegrader. Så filmen er så der.. Men her kommer de.

Innkalling. Jeg skulle egentlig kaste en ball bakover for å belønne farten, men så var ikke ballen i den lommen jeg trodde den var i, så jeg rakk det ikke :o Endte opp med at hun ikke satt seg fordi jeg drev å rotet rundt i lommene mine, og da klarer man ikke å sette seg, men det var min feil.

Hopp over hinder. Jeg syns denne øvelsen er veldig fin :) Hun satt seg kanskje ned litt langt fremme, hvis jeg skal pirke. Men om andre har noen innvendinger er jeg glad for tips og kommentarer :D

Avstanden. Veldig fin helt frem til slutten, da er man blitt limt til bakken. Vi har trent en del dekk i det siste, så hun har lett for å bli der :P

Ellers hadde vi en runde med lineføring. Den var ganske fin. Hun kommer noen ganger litt langt fra meg, og mangler kontakt de første stegene som før, og det er veldig vanskelig å gå fot med forstyrrelser rundt. Vi fikk masse fine tips her til å belønne litt mer overraskende, jeg er visst flink til å belønne på akkurat samme stedet hver gang, sånn ca etter tre sted :whistle: I tillegg fikk vi tips om å belønne med venstre hånd, over skulderen hennes på hennes venstre side, slik at hun holdt posisjonen bedre i belønningen også, og ikke flyttet rumpen ut i forventningen om belønningen :) Jeg går alt for fort da, så jeg må roe ned tempoet litt så den vesle hunden min kan holde følge :P

Vi hadde en stå under marsj. Nå begynner overgangen fra tegn til verbal kommando å bli veldig bra. Første gangen hadde hun glemt hva stå var, det var jo en ny plass må skjønne, da kan man ikke sånn ferske ting. Andre gangen stod hun kjempe fint, og tredje gangen stod hun enda bedre :D En fin øvelse når hun husker hva stå var igjen :lol:

Så fikk vi ta fellesdekk! Jeg belønner mye, men hun ligger selv om jeg går hele avstanden ut, og det er bra, for det har vi heller ikke trent mye på. I tillegg belønnet de andre mye også, så hun fikk ekstra forstyrrelse med folk som gikk frem og tilbake. Hun reiste seg et par ganger etter at jeg hadde vært borte å belønnet. Det lengste hun lå i strekk uten belønning var 30 sek, så vi er 1/4 del på vei :D

Tannvisning. Hun er ikke så glad i mennesker som skal se på tennene hennes stående når hun er så liten å sitter på bakken. Første gangen flyttet hun seg bakover, de andre gangen satt hun, men viket unna med hodet. Her fikk vi også masse gode tips som vi skal trene på fremover :ahappy:

  • Like 2
Skrevet

Lineføring fra dagens trening :ahappy: Hun var veldig heit i dag, men jeg føler kontakten er blitt mye bedre :ahappy: Jeg er også blitt endel flinkere til å gå litt roligere :lol:

  • Like 1
Skrevet

I dag er Blondie 8 år gammel! :icon_clapping: Hurra hurra for henne!

9014491682_bbca4b3340_z.jpg

Da er hun offisielt gammel, kan stilles i veteran og alt annet gamle damer kan. Men hun oppfører seg som en unghund enda, og det er enda godt :D

Forresten, når begynner man med senior for egentlig? Er det noe man ser an på hunden eller bør man begynne med det en viss tid?

  • Like 2
Skrevet

Gratulerer med dagen flinke skjønne Blondie.

Kjempe flinke dere er til å trene..

Blondie takker :D

Det som at hun visste hun hadde bursdag i dag. Jeg hadde nemlig smålig glemt det da hun skulle få frokost, så den var helt kjedelig og tørr. Men så stod hun der og bare så på meg, ville ikke spise den :lol: Så kom jeg på at hun hadde bursdag og kanskje skulle få noe godt oppi maten sin :) Da ble hun fornøyd og spiste gledelig opp :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Ha ha MegaMarie, herlig..

Siden hun er papillon er jeg også helt sikker på at hun viste hun hadde bursdag!

  • Like 1
Skrevet

Blondie takker for gratulasjoner :D Dagen er blitt feiret hjemme for det meste, da matmor har vært på jobb. Men hun har fått en fin tur, og akkurat nå dreper hun en leke og senere skal hun få noe god mat :ahappy:

Skrevet

Da har vi fått startnummer til lydighetskonkurransen den 22 juni :o Plutselig ble det veldig virkelig.

Vi er 6 startende i klasse 1, vi er sist ut. Wææ! Greit å få en pause fra tannvisningen og fellesdekken før vi skal inn igjen, men super kjipt om vi ryker på fellesdekken også skal gå programmet etterpå.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...