Gå til innhold
Hundesonen.no

X-faktoren


Sirup

Recommended Posts

Hvilke raser synes du har attitude? Jeg tenker ikke på hvilke du synes er finest å se på eller hvilke som har de beste egenskapene i forhold til det som passer deg, men raser som har "it". Slik en supermodell kan se spesiell ut, men likevel være helt utrolig fordi hun har "it", hun har "attitude".

Noen som skjønner hva jeg mener? :)

Jeg synes disse har "it":

- irsk ulvehund

- shar pei

- engelsk bulldog

(- og kanskje bedlington terrier)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Sirup skrev:

Hvilke raser synes du har attitude? Jeg tenker ikke på hvilke du synes er finest å se på eller hvilke som har de beste egenskapene i forhold til det som passer deg, men raser som har "it". Slik en supermodell kan se spesiell ut, men likevel være helt utrolig fordi hun har "it", hun har "attitude".

Noen som skjønner hva jeg mener? :)

Jeg synes disse har "it":

- irsk ulvehund

- shar pei

- engelsk bulldog

(- og kanskje bedlington terrier)

Eeeh, trodde jeg hadde en klar oppfatning av "it" hos hund, men når jeg ser listen din så blir jeg veeeeldig usikker, gitt :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Faraohund har it! Irsk ulvehund også. Og basenji har noe i den retningen den også, iallfall utstråler den at den gir blaffen i hva alle synes, den bare er seg selv. Ellers synes jeg tibetansk terrier har noe, men det er kanskje mer sjarm, og det er det jo egentlig mange mange raser som har.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde en bedlingtonterrier og han var full av it :). Vet ikke helt hva slags it du tenker på, men nå har vi tollere og de er mere villmarkens døtre enn noen annen hund jeg har kjent!

Ellers har jeg av en eller annen grunn en dragning mot whippet og disse store myndene med pels. Både russiske og afganske. It i hauger, spør du meg! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mynder og urhunder synes jeg har "it"

staffe og dogge typer har en annen type "it", litt mer kraft istedenfor intelligens :)

Ellers synes jeg Hugo har "all that", men det er ikke typisk for rasen, mer hugo! (Han heter ikke Just Nr. One for ingenting nei.. B) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Belgiske fårehunder har absolutt en attityde som fenger hos meg. Men siden det er juks å stemme på egen rase :D så vil jeg nevne en annen rase jeg bare får mer og mer sansen for mtp "it": Puddelen!

Men skal jeg ha en puddel noengang, må det bli en storpuddel som jeg kan drive bruks med (men tør ikke si det høyt, for samboeren min har definitivt ikke samme sansen for puddel som meg) Så: hyyyysj :)

Redigering:

Må få lov å presisere at det ikke er puddelens utseende jeg har falt for, men vesenet dens syns jeg er herlig

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det blir helt feil å si at en RASE som helhet har IT... det er kun enkeltindivider som kan ha DET LILLE EKSTRA som gjør at de synes - og da gjelder det på tvers av rasene ! En del av de hundene som løper rundt i BIS-ringen har IT - storpuddelen King hadde det liksom, selv om enkelte rasefantaster påstod at han ikke var så veldig bra i seg selv - som storpuddel (jeg aner ikke - men flott var han).

Jeg husker også den gangen jeg ble helt målløs over en saluki fra Sverige som for noen år siden ble vist her i Norge - den hadde DET liksom... Enkelte hunder HAR det lille ekstra som skiller dem fra alle de andre - og det er DA man kan snakke om IT - mener nå jeg...

Siri :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stolte individer har mye "It", synes jeg -uavhengig av rase. Jeg har sett en labrador som oste av selvtillit, som fikk meg til å synes at dette var en herlig rase. -Helt til jeg kom hjem igjen og traff naboens overvektige labrador, som ikke har helt det samme;)

Raser som generellt får meg til å snu meg på gaten er; Amstaff, Dogo Canario, Amrican Akita (Selvfølgelig) og Akita. En del Dobbermann oser av "It", men det kommer an på hvordan de er skrudd sammen, synes jeg da. Generellt synes jeg raser som naturlig har selvtillitt har denne x-faktoren. Men for all del, jeg har sett mange f.eks Dogo Canario som går rundt og ser ut som de har fallt ned fra månen, American Akitaer også, de er liksom ikke våken uten at de må :) Til gjengjeld er det veldig våken når det trengs!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...