Gå til innhold
Hundesonen.no

Tur i regnvær?


Symra&Pippin

Recommended Posts

Og hvorfor spør jeg om det akkurat nå? Kanskje fordi det styrtregner ute? Jeg synes ikke det verste er å gå ut i regnet, jeg har da klær som tåler litt vær! Men jeg synes det er så jobbigt med gjørmete hund! Skitne labber er greit, de fikser jeg med et fuktig håndkle. Men når beina og hele magen er gjørmete! Da må gutten i dusjen, og det betyr at jeg må av med det meste av mine klær hvis jeg ikke skal bli gjennomvåt, og så må jeg tørke opp på badet, og så blir Pippin en racerbil som skal pile fra rom til rom i en halv time fordi han er våt, og da skremmer han vettet av kattene, som hopper opp i vinduskarmene og river ned blomsterpotter.

Kanskje jeg heller skal tenne opp i peisen og ta fram den spennende boka jeg holder på med? Og lage en kopp te med fersk ingefær oppi? :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg er hjemme så går jeg ikke i all slags vær :rolleyes: For da må hundene gå igjennom hele huset for å komme til dusj. Så da blir det så mye arbeid :rolleyes: Pluss at jeg ikke er den som vil sette de ut i hundegården til "tørk" :lol:

Men når jeg er på jobb så går jeg gjerne ut når det regner. Da blir det en lang tur opp i skogen. Det elsker jeg :) Da er det bare å ta de i hundedusjen og sette de på kennel ett par timer :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig blir det tur, uansett vær. Den eneste gangen jeg ikke går tur er når det tordner.

Jeg er redd for torden, og det er en grunn til det!

Når jeg var åtte, tordnet det. Når det hadde begynt å lette litt, skulle jeg og kusina mi sjekke om det var noe sted der det hadde slått ned. Noe vi pleide, vi bor ganske høyt så det har slått ned flere ganger i hagen, i flaggstanga. Men det var først når jeg kom til utgangen på gården vår, det skjedde. Det slo ned rett ved siden av meg! jeg har aldri snudd så fort på en sykkel noen gang jeg! sykla som bare f*** til huset vårt. Der stod bestemamman min(som er veldig redd for torden), og mumla om at det var" uansvarlig å sende en 8-åring ut når det tordna. Hun kunne dødd!" Som 8- åring ble jeg super redd, og etter det har jeg vært skikkelig redd for torden!

Men det tordner jo ikke evig så det blir tur hver dag på min labbis! :lol:

Jeg syns nå det verste med regn, er å få av seg alle de ekle våte klærne etter turen. turen i seg selv kan være ganske koslig uansett vær... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ut på tur, aldri sur, eller det stemmer nok ikke helt... :lol: Jeg er sur på tur når det regner, båndet blir vått og godbitene sleipe og jeg blir klam i mitt ikke pustende regntøy. Men så blir jeg blid igjen når jeg ser min herlige dustete hund fortvile fordi han ikke vil gå i vannpyttene og bli våt på bena, men hoppe rett i en fossende bekk kan han!? :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må jo ut uansett.. og når en først er blitt våt, så kan en sjelden våtere bli..Det fine med liten hund er at de er kjappe å putte i dusjen...

Når det er sagt : jeg vil helst gå tur i sol eller måneskinn jeg da.. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er veldig dårlig vær, så går jeg heller en liten kort tur. Det får hunden tåle.

Hvis hun blir veldig møkkete pleier jeg bare å tørke det vekk med et håndkle, men hun er kanskje litt høyere over bakken enn deres :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp, han går tur i all slags vær, bryr seg veldig lite om hvordan været er egentlig :lol: Veldig kjekt å ha en slik hund!

På trening i går hølja jo regnet ned, og det var flere av hundene som satt med rompa over bakken :) eller som kun lå på albuene. Halene til enkelte ble også holdt godt over bakken, selv i situasjoner der de tidligere har feid asfalten :) Så noen liker regn og noen ikke.

jeg derimot :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker ikke å gå noe særligt i rein været da, men gjør det for det slik at Gizmo skal få lufte seg da :lol: men den blir ikke alltid like lang da :) Men son labbis sier jeg går heller ikke ut i torden eller når det lyner er livredd. Dette fordi det slo ned ikke så lang fra der jeg gikk så jeg har all respekt for det! Men Gizmo er ikke alltid like fornøyd da når det regner :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

He he jeg er veldig heldig jeg da for lilly nekter å gå ut i regn vær. HUn prøver å holde seg til klokken 3 på ettermiddagen og så bærer jeg henne ut for hun blå nekter så tisser hun rett utenfor trappen og løper igjen. Denne prosedyren slår aldri feil og hun var sånn helt fra 8 ukers alderen :lol: Oppdretteren sa at moren hennes er akkurat likedann

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg elsker å gå tur i regnvær om det ikke er svinkaldt ute. Jeg har en hund som også elsker å være ute i all slags vær. Kan heldigvis gå nesten rett inn på badet uten å gå gjennom flere rom, så det er ikke noe problem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ut i all slags vær - må man så må man.

For min del er det dørstokkmila som er verst. Kommer vi oss først ut, er det liksom helt greit - nesten forfriskende :lol:

Det er vel heller eventuelle smårunder på kvelden som ofres dersom det er møkkavær...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Regn er helt greit, iallefall sånn mildt sommerregn eller blåsete høstregn. Men når det regner og tempen ligger på 0 til -1, da er det værre.. Har vært så heldig at jeg har hatt en stor, tørr låve jeg kan trene på når været er som værst, men sånn er det dessverre ikke nå lenger..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her i huset blir det nok bare en tissebæsjetur når det er veldig stygt vær. Pippin går omtrent hundre meter før han bæsjer, og hvis det høljer så vil han faktisk gjerne hjem etter det... Så sparer vi den laaaaaange turen til været blir bedre. Det er noe med å ikke bli for bundet av rutiner også...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tur må hun jo få uansett vær, men om det virkelig høljer ned så rusler jeg en liten tur så hun får gjort fra seg, og trener litt triks, lydighet og godbitsøk innendørs når vi kommer hjem. Det verste med å gå tur og trene når det regner, er at fingrene blir kalde uansett om du har på votter eller ikke. Jeg trener ofte ute om det ikke regner alt for mye, generalisering er viktig!

I går begynte det å regne rett etter at jeg hadde begynt å gå (og i lett vårjakke og converse-sko var jeg ikke direkte kledd for det). Vi gikk bort til treninga og trente en halvtimes tid, men så holdt jeg ikke ut mer (og fikk mamma til å hente oss).

Tinka har forøvrig ingenting i mot vann, hverken vann som kommer fra lufta eller vann som hun kan tråkke og bade i - så regnværsturer syns hun er kjempegøy!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg elsker REGN ;)

HiHi..Men om hunden gjør det er en annen ting..*hmpff*

Altså..JEg er hu som står midt på en Camping under en harrytur i Sverige, og danser i tordenværet og det hølja regnværet.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...