Jump to content
Hundesonen.no

Hundekyss!


Symra&Pippin

Recommended Posts

Posted

Jeg så et innlegg et annet sted om hunder og hygiene. Tenkte å hive på et spørsmål der, men det passer vel bedre her på hundesnakk. Altså: Pippin skal "kysse" hele tiden! Det er vel kanskje jeg som har lært han å kline på den måten, men dette med å slikke noen på munnen er jo et vanlig dempende signal også. Men jeg lurer av og til på hvor sundt det er å dele bakterier med en hund? Kan liksom ikke gå og vaske munnen med grønnsåpe etter hver smask heller...

Posted

Ingen hunder får "nusse" på meg ihvertfall...

Jeg har sett alt for mange hunder som spiser katte drit (heldigvis gjør ikke mine det!) og andre ekle ting. Og så slikker de seg både her og der.. Nei takk, da gir jeg de heller en god klem :)

Posted

Hvor var det jeg leste en liten spalte om "ekle ting du ikke vil vite"? I gratisavisen Plan B eller noe sånt? Om at man, uten å vite det, "indirekte" tar i femten peniser om dagen, fordi man håndhilser eller blir tatt på av mannfolk som ikke har vasket seg på hendene etter wc-besøket.... ble det påstått!

Så er hunder noe verre? Jeg trøster meg med at siden de også skulle fungere som åtselsetere, så har de et utrolig sterkt "desinfiserende" og bakteriedrepende miljø i kjeften. Noe som vel også gjenspeiles i det at det er MYE farligere å bli bitt av et menneske enn av en hund, fordi såret fra førstnevnte er det mye større sjanse for skal bli infisert..

Amerikanere er jo gale etter renhetshysteri, og der leste jeg engang et innlegg fra en hundeeier som var gått lei og hadde sjekket - og funnet ut at mennesker var mye mer smittefarlige for hunder enn hunder var for mennesker... når det gjaldt litt hverdagsbakterier og ymse sykdommer og sånn. Bare husk fra det mistenkte slakteriet, hvor man gjerne ville ta avføringsprøver ---- av de ansatte!

Jeg holder nå mine unna min egen munn, eller bare kniper den godt igjen..., men kinn og hender har jeg da ingen problemer med. Det er godt ment, det er det snilleste de kan gjøre. Jeg syntes egentlig det var mye eklere da en venninne hadde en siklende sønn en gang som alltid skulle klemme og kose...

Posted

Hvor var det jeg leste en liten spalte om "ekle ting du ikke vil vite"? I gratisavisen Plan B eller noe sånt? Om at man, uten å vite det, "indirekte" tar i femten peniser om dagen, fordi man håndhilser eller blir tatt på av mannfolk som ikke har vasket seg på hendene etter wc-besøket.... ble det påstått!

Jeg er glad det er bare jeg som ser de bildene jeg har i hodet av og til... :)

Posted

Mythbusters på discovery channel testet om hvem som hadde renest munn av tesperson og hund. Hunden vant med glans :) . De har forresten og funnet ut at den reneste plassen i et hus de testes var - doringen :o .

Nå prøver jeg å styre sussene til Buster til hake og kinn ( noe som ikke altid er like enkelt når han overfaller meg når jeg kommer hjem), men det er ikke pga jeg er redd for bakteriene men heller det at jeg syns det er ekkelt med tanke på alt han slikker å spiser på.

Posted

Jeg liker ikke å få fjeset vasket rett etter Pito har spist, eller lekt med katten (en vet aldri hvor de vasker hverandre) men ellers kan jeg godt få en hundenuss på kinnet.

SOm akela sa så syns jeg også det er mye verre med en snørrete unge enn en tørr hundetunge

Posted

Her i huset klines det over en lav sko, selv om det ikke akkurat er "french kissing" med tunge og det hele (fra min side vel å merke) :)

Fort min del har jeg ikke tenkt å nekte hunden å vise hengivenhet på denne måten. Har vel heller aldri vært mindre syk enn de snart to åra jeg har hatt hund...

Posted

Mona får ikke slikke meg på munnen, men haka og sånt er greit.. Kan godt være hun er renere der enn meg, men jeg syns det ikke er så deilig og renslig, hehe.. Har ingen problemer med støv og møkk forøvrig, hehe..

Posted

Hehehe og nå har mona en litt større tunge enn de aller fleste andre rasene også :) Hadde jeg hatt en større hund så hadde ikke jeg vært så glad i slikking i fjeset.

Posted

Hundene mine får "kysse" med i annsiktet :P Men jeg passer på at det ikke sjer rett etter de har vasket seg, eller når vi har kommet hjem fra tur (tenker på alt det de putter nesen nedi :icon_redface: ). Ellers får de heller ikke vaske seg når de ligger i sengen og slik :rolleyes:

Posted

Mythbusters på discovery channel testet om hvem som hadde renest munn av tesperson og hund. Hunden vant med glans :icon_redface: . De har forresten og funnet ut at den reneste plassen i et hus de testes var - doringen :P

Hihi, ja det var morsomt. De konstanterte vel egentlig med at hunden hadde mindre, men annerledes bakterieflora. Hva nå de annerledes-bakteriene var, det vet vi jo ikke... :P Men jeg "kliner" ikke med hunden min assa. :P

Posted

hera får ikke slikke meg eller typen i ansiktet. Syns det er ekkelt siden hun slikker seg i ræva og så skal komme å slikke på oss. Men hun får slikke litt på hånden, ellers ikke noe. Jeg er ikke glad i hundetunger nei.. Lukter stygt ,spiser mye rart og vasker seg her og der.. Blæh. hehe. :icon_redface:

Posted

Det finnes mer bakterier i menneskemunnen enn i hundens!

...men for sikkerhets skyld behøver ikke hunden din kysse deg f.eks rett etter en tur i skogen, da du ikke har hatt helt kontroll på hvor den har hatt munnen sin.. :icon_redface:

Litt nuss er greit, men man behøver ikke bli "dusjet" heller.. og så er nok en større tunge enn en liten en, mindre fristende å få nuss av :P

Posted

Timon elsker å "kysse" i ørene til folk! :icon_redface:

å enda en "ørehund" a035.gif simba & isabelle er også veldig glad i ører k020.gif

innsida av neser også for isabelle sin del :P

Posted

Her får hunden kysse i ansiktet ja, men passer på at det ikke er rett etter de har vasket seg.

Klarer ikke nekte Balder dette, da blir han helt satt ut stakars og bare ennå mer ivrig på å slikke meg i fjeset.

Han skal kysse ganske ofte, når vi er på trening f.eks så må han bare komme med en våt tunge når jeg gir han ros etter en bra øvelse :P Det gjelder bare å passe på å holde munnen lukket for tungen hans kommer ganske kjapt pluss den er ganske så lang så jeg kan tro han er for langt unna til å kysse, men jeg har lært til slutt da. :icon_redface:

Sier som regel "nok nå" etter et kyss og så klør jeg han litt så er han fornøyd.

Posted

Kjekt med liten hund,som ikke når opp..

Han tar godbiter fra munnen min, men det blir liksom noe annet.

Men ørevask :icon_redface: er lov.. Så jeg og sambo har de reneste ørene i nabolaget...

Posted

Eg lar santoz gi meg "kyss" engang imellom når han har drukket myee vann og sånt for da føler eg han blir renere i kjeften rett etter drikkingen ellers liker eg ikke det i det hele tatt side eg ofte ser han vaske seg i tissen. :icon_redface:

Posted

En annen ting er at hundene har en helt annen bakteriekultur enn mennesker, noe som gjør det mindre farlig. Tror det eneste som kan skje er at man blir litt dårlig i magen for en dag.

For min del syns jeg en sleik nå og da bare artig :icon_redface:.

Posted

Vel, jeg hadde et kreftsykt barn som gikk på cellegift hvilket medførte et sterkt redusert immunforsvar. Det var ikke så ille som de som får beinmargstransplantasjoner, men såpass at hun fikk ikke være sammen med mennesker. Nærmeste familie og helsepersonell var unntatt. Hun fikk ikke gå i butikker, parker der det var folk etc - og ihvertfall ikke få besøk. Men hundene var det helt greit med - om de hadde slikket seg bak eller hva - iflg kreftlegene var det aldeles greit - de hadde aldri opplevd at kreftsyke barn var blitt smittet av noe som helst fra hund! (Katter som ikke var 100 % innekatter var det derimot restriksjoner på). Det mest smittefarlige for oss mennesker er og blir andre mennesker!! Hundenes bakterieflora trives ikke hos oss - ikke en gang når vi har redusert immunforsvar.

Tankekors synes jeg, de som blir helt hysteriske hvis ungen deres får et hundenuss men som gladeligen lar nesten gud og hvermann susse ned barnet.. Så her slikkes det og nusses det og vi begrenser ikke hundene på det - det er deres språk og er utelukkende vennlig ment. (Kan bli litt mye med flatten da, ihvertfall for en som har briller.. har alltid "softfilter" på brilleglassene jeg!)

Posted

Så bra TonjeM, jeg tipper hundene var et trivelig innslag for barnet ditt! Jeg vet jo at bl.a. wheatenterriere brukes som terapihunder, de smasker og koser på pasienter på sykehus som trenger litt oppmuntring :D Hvis jeg må ligge på sykehus noen gang skal Pippin være der sammen meg!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...