Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt gammel sak, men jeg kom nå til å tenke på det uansett. 

Quote

Finn.no avviser at det er en økning av annonser og Dyrebeskyttelsen hadde visst ingen konkrete tall heller, så det er vel uvisst hvorvidt "boomen" har kommet ennå. Men jeg kan neppe ha vært alene om å tenke "Ånei..." da jeg så avisoppslagene om den enorme etterspørselen etter kjæledyr i mars og april? 

Skrevet
3 timer siden, Poter skrev:

Har hørt flere oppdrettere av ulike raser si at de har hatt en enorm pågang. 

Det kan jo være at mange som har ønsket seg og tenkt på å skaffe hund lenge, men som har problemer med å få valpetiden til å gå opp ser en mulighet nå. Hvis de har hjemmekontor.

  • Like 2
Skrevet

Tror det har vært en gylden anledning for de som ellers har slitt med å få valpetiden til å gå opp! Så absolutt ingen dømming av alle som har skaffet seg et kjæledyr i denne perioden, altså. Men, jeg er allikevel redd for at det blir en omplasseringsboom når man har fått på plass en vaksine og det blir mindre hjemmekontor og travlere hverdag for en del. Krysser fingrene for at jeg tar veldig feil! Forhåpentligvis er det jo mange som har fått mer fleksible arbeidsgivere og uansett kan jobbe mer (frivillig) hjemmefra og at hverdagen og f.eks. hundehold går fin-fint.

Skrevet

Tror ikke "boomen" er kommet enda, restriksjonene pga. korona er overhode ikke over. Vil nok bli flere omplasseringer av alle slags dyr når samfunnet går tilbake til det normale, de skal på arbeidsplassen igjen, fritidsaktiviteter åpnes opp, ingen restriksjoner på treningssentre, kulturtilbud eller sosiale sammenkomster. Dette betyr at hundene må være mer alene, det blir mindre tid til tur og aktivitet og dyra blir et problem når folk skal reise.

Skrevet
4 hours ago, Tyttebæra said:

Tror ikke "boomen" er kommet enda, restriksjonene pga. korona er overhode ikke over. Vil nok bli flere omplasseringer av alle slags dyr når samfunnet går tilbake til det normale, de skal på arbeidsplassen igjen, fritidsaktiviteter åpnes opp, ingen restriksjoner på treningssentre, kulturtilbud eller sosiale sammenkomster. Dette betyr at hundene må være mer alene, det blir mindre tid til tur og aktivitet og dyra blir et problem når folk skal reise.

Ja, én ting er jo valpeperioden (for hund), men dyr krever sitt hele livet. Man kan riktignok trene de fleste hunder til å være hjemme alene en arbeidsdag, men så var det alle fritidsaktivitetene og helgefartingen, som du nevner. 

Når jeg leser litt mer ser jeg forrige store økning i solgte og registrerte dyr var i forbindelse med finanskrisen i 2008.

Etter covid-19-utbruddet har dyrebutikker og oppdrettere hatt en stor økning i salg av dyr. Ikke siden finanskrisen i 2008 er det flere som har anskaffet seg katt og hund i Norge. Hva er det med Fido og Gråpus som gjør oss så trygge i krisetider? Og hva vil skje med dem når pandemien er over og folk skal tilbake på jobb?

Skrevet
41 minutes ago, Shlush said:

Er nok ikke synlig før til våren tenker jeg. Evt sommer 2021 dersom ting begynner å normalisere seg

Ja, sommerferien i 2021 kan bli veldig stygg om man har fått på plass en vaksine til da og folk reiser mer som normalt igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...