Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt gammel sak, men jeg kom nå til å tenke på det uansett. 

Quote

Finn.no avviser at det er en økning av annonser og Dyrebeskyttelsen hadde visst ingen konkrete tall heller, så det er vel uvisst hvorvidt "boomen" har kommet ennå. Men jeg kan neppe ha vært alene om å tenke "Ånei..." da jeg så avisoppslagene om den enorme etterspørselen etter kjæledyr i mars og april? 

Skrevet
3 timer siden, Poter skrev:

Har hørt flere oppdrettere av ulike raser si at de har hatt en enorm pågang. 

Det kan jo være at mange som har ønsket seg og tenkt på å skaffe hund lenge, men som har problemer med å få valpetiden til å gå opp ser en mulighet nå. Hvis de har hjemmekontor.

  • Like 2
Skrevet

Tror det har vært en gylden anledning for de som ellers har slitt med å få valpetiden til å gå opp! Så absolutt ingen dømming av alle som har skaffet seg et kjæledyr i denne perioden, altså. Men, jeg er allikevel redd for at det blir en omplasseringsboom når man har fått på plass en vaksine og det blir mindre hjemmekontor og travlere hverdag for en del. Krysser fingrene for at jeg tar veldig feil! Forhåpentligvis er det jo mange som har fått mer fleksible arbeidsgivere og uansett kan jobbe mer (frivillig) hjemmefra og at hverdagen og f.eks. hundehold går fin-fint.

Skrevet

Tror ikke "boomen" er kommet enda, restriksjonene pga. korona er overhode ikke over. Vil nok bli flere omplasseringer av alle slags dyr når samfunnet går tilbake til det normale, de skal på arbeidsplassen igjen, fritidsaktiviteter åpnes opp, ingen restriksjoner på treningssentre, kulturtilbud eller sosiale sammenkomster. Dette betyr at hundene må være mer alene, det blir mindre tid til tur og aktivitet og dyra blir et problem når folk skal reise.

Skrevet
4 hours ago, Tyttebæra said:

Tror ikke "boomen" er kommet enda, restriksjonene pga. korona er overhode ikke over. Vil nok bli flere omplasseringer av alle slags dyr når samfunnet går tilbake til det normale, de skal på arbeidsplassen igjen, fritidsaktiviteter åpnes opp, ingen restriksjoner på treningssentre, kulturtilbud eller sosiale sammenkomster. Dette betyr at hundene må være mer alene, det blir mindre tid til tur og aktivitet og dyra blir et problem når folk skal reise.

Ja, én ting er jo valpeperioden (for hund), men dyr krever sitt hele livet. Man kan riktignok trene de fleste hunder til å være hjemme alene en arbeidsdag, men så var det alle fritidsaktivitetene og helgefartingen, som du nevner. 

Når jeg leser litt mer ser jeg forrige store økning i solgte og registrerte dyr var i forbindelse med finanskrisen i 2008.

Etter covid-19-utbruddet har dyrebutikker og oppdrettere hatt en stor økning i salg av dyr. Ikke siden finanskrisen i 2008 er det flere som har anskaffet seg katt og hund i Norge. Hva er det med Fido og Gråpus som gjør oss så trygge i krisetider? Og hva vil skje med dem når pandemien er over og folk skal tilbake på jobb?

Skrevet
41 minutes ago, Shlush said:

Er nok ikke synlig før til våren tenker jeg. Evt sommer 2021 dersom ting begynner å normalisere seg

Ja, sommerferien i 2021 kan bli veldig stygg om man har fått på plass en vaksine til da og folk reiser mer som normalt igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...