Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har hatt Corona, hvordan har dere gjort det med lufting av hunden? Om man har enebolig eller bor på landet, går nok det relativt greit, vil jeg tror. Enn dere som bor i by, i blokk og har fellesarealer dere må igjennom for å komme ut? Hva om man blir så syk at man ikke greier lufte hunden, vil hunden kunne spre smitte til en evt. hundepasser/lufter? Jeg prøver å planlegge litt nå som det virker de fleste av oss kommer til å bli smitta?

Skrevet

Har heldigvis ikke vært smittet og planlegger ikke å bli det heller, men man vet jo aldri... Jeg bor i øverste etasje i blokk, så lufting av hund hadde naturligvis vært uaktuelt for meg. Da hadde jeg jo risikert å smitte hele oppgangen. Tror faktisk det hadde blitt lufting på verandaen, ikke ideelt men må man så må man.

  • Like 1
Skrevet

Hvis (når) vi får korona så vil det sikkert bli mindre tur på dyret. Sånn blir det med den saken. Jeg bor med flere, så den som er friskest får gå tur med han ? Jeg tenker ellers at jeg får gå alene på tur når jeg kan smitte, og holde meg mest mulig vekke fra folk. (ellers går jeg ofte på tur sammen med andre hunde-eiere)

  • Like 1
Skrevet

I følge isolasjonsreglene får man ikke gå på tur når man er i isolasjon, men kan oppholde seg i egen hage/balkong? Eller har jeg misforstått? https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/befolkningen/til-deg-som-ma-i-isolasjon/ Bor man sammen med andre som er i karantene men ikke har på vist covid så får jo de lov til å ut og gå. 

Hvordan man løser det kommer vel litt an på hvordan man bor og om man har noen som kan hjelpe. Bor man med skogen i bakgården (ikke med turstier), jorder, og hundrevis av meter til nærmeste nabo, så kan man vel kanskje ta seg friheten i blant med å lufte hundene i den "utvidede" hagen.

Skrevet (endret)
44 minutes ago, LinL said:

I følge isolasjonsreglene får man ikke gå på tur når man er i isolasjon, men kan oppholde seg i egen hage/balkong? Eller har jeg misforstått? https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/befolkningen/til-deg-som-ma-i-isolasjon/ Bor man sammen med andre som er i karantene men ikke har på vist covid så får jo de lov til å ut og gå. 
 

Ja, men mange bor jo i blokk/med felles oppgang og fellesareal utenfor ytterdøra.
Er man i isolasjon så har man vel ikke i teorien lov til å lufte hunden da om man bor sånn, men ift dyrevelferdsloven er man også nødt til å lufte en hund, så er jo et dilemma. Neppe et veldig mye bedre alternativ å få noen til å lufte hunden 3-4 ganger daglig mtp smittesituasjonen (istedenfor å bruke munnbind, håndsprit, gjøre det man kan for å holde avstand) og spørs hvor mange som faktisk er intr i å ta på seg det ansvaret for noen som er smittet.

Endret av Stjerneskinn
Skrevet
16 hours ago, Stjerneskinn said:

Ja, men mange bor jo i blokk/med felles oppgang og fellesareal utenfor ytterdøra.
Er man i isolasjon så har man vel ikke i teorien lov til å lufte hunden da om man bor sånn, men ift dyrevelferdsloven er man også nødt til å lufte en hund, så er jo et dilemma. Neppe et veldig mye bedre alternativ å få noen til å lufte hunden 3-4 ganger daglig mtp smittesituasjonen (istedenfor å bruke munnbind, håndsprit, gjøre det man kan for å holde avstand) og spørs hvor mange som faktisk er intr i å ta på seg det ansvaret for noen som er smittet.

Tenker vel at smittevernloven trumfer dyrevelferdsloven i et sånt tilfelle.

Skrevet (endret)
5 hours ago, Wilhelmina said:

Tenker vel at smittevernloven trumfer dyrevelferdsloven i et sånt tilfelle.

Men er det egentlig like strenge regler nå som det var tidligere? 

Endret av Stjerneskinn
Skrevet

Har eget hus (i boligstrøk) og ville bare tatt hunden ut i hagen. Dersom jeg ligger hjemme med annen sykdom så får ikke hunden tur før jeg blir frisk. Ser ikke noe annerledes med den saken ved korona. Mine hunder har ikke hatt noe som helst problem med den omstillingen, heldigvis. De skjønner at jeg er syk, og da er det nok å passe på meg. Dersom jeg er frisk nok til å leke i stua så gjør vi det, men noen ganger er man sengeliggende i en ukes tid.

Hadde jeg fremdeles bodd i leilighet så hadde det blitt verandaen. Kjipt og ikke lett å få hunden til å skjønne det, men man har ikke mye valg med mindre man har noen som kan passe hunden til man blir frisk.

Skrevet

En ting er å gå ute med god avstand og munnbind, men noe annet er det vel å gå gjennom fellesarealer i blokka, selv med munnbind? Vet ikke hvor mye smitte man evt har med seg på klær og i hundens pels?

Skrevet
28 minutes ago, Poter said:

En ting er å gå ute med god avstand og munnbind, men noe annet er det vel å gå gjennom fellesarealer i blokka, selv med munnbind? Vet ikke hvor mye smitte man evt har med seg på klær og i hundens pels?

For min del er det i alle fall helt uaktuelt uansett hva reglene måtte si om det. Jeg har flere naboer i 70-80 årene og er ikke interessert i å ha det på samvittigheta hvis jeg smitter de.

Skrevet
19 timer siden, Wilhelmina skrev:

For min del er det i alle fall helt uaktuelt uansett hva reglene måtte si om det. Jeg har flere naboer i 70-80 årene og er ikke interessert i å ha det på samvittigheta hvis jeg smitter de.

Ja, samme her, og man vet jo ikke hvem andre som kan være i risikogruppa eller ta med seg smitte videre. 

Skrevet

FHI har uttalt seg ifbm "kjendis" som har uttalt seg: 
" I utgangspunktet skal man holde seg for seg selv, men dersom man ikke kan få andre til å hjelpe seg med å lufte hundene, kan man gå en tur med munnbind og holde god avstand til andre"

https://www.dagbladet.no/kjendis/i-hundekrise---fhi-med-klar-beskjed/75233620?fbclid=IwAR1xOml_pVwRVUkCQHLFoQ_TYZDlh_szmUijKBTxekLLD_KIy6x_gibXDoU

Men utfordrende i blokk er det jo som dere nevner, også må man ha sjekket ut alle andre muligheter tenker jeg :)  Kommer kankjje langt med munnbind og hansker? Så man ikke tar på ting i fellesareal med hendene?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...