Gå til innhold
Hundesonen.no

Mental aktivisering


Tilly
 Share

Recommended Posts

Hei! Lurer på hva dere gjør som mental aktivisering med hundene deres og hvor lenge dere holder på. Har hørt at alle hunder burde få minimum 15 minutter mental aktivisering hver dag, men helst en del mer. Vi har flere aktiviseringsleker fra Nina Ottosson og Trixie, men må ærlig si at jeg synes de er ganske dyre, spesielt etter hunden har funnet løsningen og tømmer leken på ett minutt. Har laget en del hjernetrim med pappesker, doruller, håndklær osv., men synes også disse blir tømt ganske raskt. Vi trener også på å gå fint i bånd/passering og hverdagslydighet daglig.

Synes det er vanskelig å finne den fine balansen og vil gjerne høre hvordan dere gjør det, eventuelt om noen har gode tips ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener jo mot IGP, så da blir det mye mental aktivisering igjennom lydighets trening og spor trening. Men vi har også dager hvor vi ikke gjør noen ting. ? Noen dager har vi kanskje en eller to økter med lydighet på rundt 15 minutter og to spor. Andre dager, som idag, gjør vi nada. 

På vinteren når det er snø og det  blir mye mindre lydighet og spor, så hender det at jeg gjømmer tørrfôr kuler rundt om i huset som hun må søke etter, eller at vi terper på spesielle momenter i lydighet eller spor, som ikke krever mye plass, og kan gjøres inne . Som gjenstandsmarkering, eller utgangspossisjon. 

Om man ikke trener mot noe spesielt kan man jo lære inn diverse triks. Som rull rundt, bamse, holde ting, gå rundt ting, rygge, slalom, target. På min første hund så lærte jeg henne mange kommandoer med tegnspråk ? 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som jma viser til, vanlig trening, er mental trening :) Jeg trener mot prøver og praktisk jakt, så foruten god lydighet må de ha god nese. Den prøver vi å trene litt hver dag i forskjellige varianter: søke etter maten sin, over lengre tid (jeg fyller på etter hvert i hagen, da de finner raskt), søke etter en liten leke inne i huset, får godbitsøk på tur hvis vi går i skogen og godbitene faller godt nedi lyngen osv. Trener alltid på noe på tur, innkalling, sitt og bli, kontakt, apportering osv. 

Ellers får de noe å tygge eller slikke på nesten hver dag (bein, lickimat og div kong-lignende med fryst mat inni).

Er enig med deg i at disse aktivitetslekene har begrenset verdi med mindre man har bøttevis av de, iallefall de enkleste ? Da foretrekker jeg heller en snusematte.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder aktivitetsleker er jeg veldig fornøyd med Buster Activity Mat. Noen av oppgavene krever en del arbeid for å løse selv om hunden har skjønt poenget. Min hund har fem av de vanskeligste oppgavene på sin matte, og det bruker hun rundt 10 minutter på. Den eneste ulempen er at matta er laget av tøy, og her røyk det både knapper og sømmer ganske kjapt. Ser ikke for meg at dette er noe særlig for store, brutale hunder.

  • Haha 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...