Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøp av valp fra utlandet


Recommended Posts

Skrevet

Noen som vet hvordan det er i forhold til grensekryssing med valp som er kjøpt i Danmark?

Gå på rødt i tollen? Må det betales mva på kjøpsprisen? Noe annet som må tenkes på?

Sjekka ut toll.no, og der sto det noe om å gi beskjed til mattilsynet, men mulig det var ved kjøp av hest..

Skrevet
7 timer siden, vhp skrev:

Noen som vet hvordan det er i forhold til grensekryssing med valp som er kjøpt i Danmark?

Gå på rødt i tollen? Må det betales mva på kjøpsprisen? Noe annet som må tenkes på?

Sjekka ut toll.no, og der sto det noe om å gi beskjed til mattilsynet, men mulig det var ved kjøp av hest..

Du må gå på rødt ja, betale mva, ha pass, rabies og andre vaksiner i orden. Mattilsynet sine sider kan være sykt forvirrende spør du meg? 

  • Like 1
Skrevet

Rabies vaksinen kan ikke valper få før de er...12 uker? Usikker, men det er senere enn vanlig hentedato, i allefall. Revens dvergbendelorm har de også i Danmark, tror jeg. Og jeg mener man må varsle mattilsynet med mindre det er fra Sverige, men det er jeg usikker på. Jeg ville nok kontaktet dem for å være på sikre siden, dersom du ikke finner svar på siden deres.

Skrevet

For å hente valp fra Danmark: Du må gå på rødt og betale mva.

Rabiesvaksine 12 uker og vente minimum 21 dager, kur for revens dvergbendelorm som må tas 24-72 timer før innreise til Norge.

Skrevet

Du trenger ikke varsle mattilsynet på forhånd, men hvis du får registrert at du henter valpen, og prisen på forhånd, kan det hende du slipper innom selve tollkontoret? Hentet fra DK i sommer, kom med båt. Holdt ikke å kjøre på rødt. Måtte rygge ut og innom tollkontoret for  å få riktige papirer. Måtte stå der i kø med alle som importerte varer, så basically alle lastebilene. Det tok tid. 

Ville ringt og gitt de all info, og høre om det gikk an å få importpapiret eller hva man skal kalle det. Den midlertidige godkjenningen og tidsfristen for betaling, så man slipper innom tollkontoret ved grenseovergangen. 

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...