Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann! Jeg skal endelig hente min lille valp i dag. Gleden er stor! Har hatt godt kontakt med oppdretter hele veien men er første møtet idag. Siden oppdretter bor et stykke unna så har jeg kun tilgang på bil idag. Så vi har da avtalt at jeg skal få ta henne med meg med det samme.

En ting jeg da lurer på er hvordan gjør man det med betaling? Er det vanlig å få faktura eller overføre når man er der? Oppdretter får jo ikke pengene inn på konto med en gang, så hva om han da krever at jeg kommer tilbake når pengene er der? Slik var det med depositum, jeg ga en sum slik at jeg var sikret hun jeg ønsket, og han måtte se at pengene var på konto før han `fjernet` henne fra kjøpslisten. 

Jeg ønsker ikke å betale fullpris før jeg har hilst på både mor, de andre i kullet og oppdretter. 

Hilsen spent og nervøs førstegangseier ?

Skrevet

Det enkleste er nok å ta kontakt med oppdretter og spørre hvordan dere gjør betaling. Jeg vet ikke hvordan det er med så store beløp med Vipps, men det er jo en mulighet. Eller at de ser at du gjør overføringen i mobilbank når dere er der.

Skrevet
1 minutt siden, simira skrev:

Det enkleste er nok å ta kontakt med oppdretter og spørre hvordan dere gjør betaling. Jeg vet ikke hvordan det er med så store beløp med Vipps, men det er jo en mulighet. Eller at de ser at du gjør overføringen i mobilbank når dere er der.

Han tok ikke vipps? kan jo alltids spørre, men føler jeg har spurt om så mye til nå hehe. Vil liksom ikke virke til bry

Skrevet

Tror ikke det er vanlig, men gjør det noe? Bare sørg for å ha en skikkelig signert kontrakt (som jeg håper du har fått til gjennomsyn på forhånd).

Skrevet
7 minutes ago, o1337 said:

Sjekk med banken din om du kan overføre med straksbetaling. Da får oppdretter pengene på konto med en gang. Jeg tror ikke jeg hadde betalt for en hund med cash.

Hvorfor ikke? Hovedargumentet for å ikke bruke cash er jo moms/skatter, og oppdrett er hobbyvirksomhet og sjelden momspliktig.

Skrevet
26 minutter siden, simira skrev:

Tror ikke det er vanlig, men gjør det noe? Bare sørg for å ha en skikkelig signert kontrakt (som jeg håper du har fått til gjennomsyn på forhånd).

Har spurt nå om å få de kontrakt☺️ Nei altså kan godt betale i kontant, men føler det blir litt shady men har lest at enkelte oppdrettere ønsker kontanter så 

Skrevet
16 minutter siden, simira skrev:

Hvorfor ikke? Hovedargumentet for å ikke bruke cash er jo moms/skatter, og oppdrett er hobbyvirksomhet og sjelden momspliktig.

Hvitvasking.

Ved overføring så blir det i det minste registrert en fra og til konto.

Skrevet
3 minutes ago, o1337 said:

Hvitvasking.

Ved overføring så blir det i det minste registrert en fra og til konto.

Er hvitvasking gjennom oppdrett faktisk en greie? Jeg trodde det var vanligst i momspliktige bedrifter.

NKK sin kontrakt er et godt utgangspunkt, vær oppmerksom på eventuelle ekstra/generelle punkter, det er ikke lov å selge hunden med store ulemper uten kompensasjon (avlsrett, tilbakeføringsrett med eller uten kompensasjon osv.).

 

 

Skrevet

Vipps medfører gebyr over 10.000 kr, derfor ønsker mange å ikke bruke dette, av både valpekjøpere og oppdrettere.

Det vanligste er at valpen er betalt ved levering, da via kontant, Vipps eller bankoverføring. Viktigste er å avtale dette med oppdretter. Betaler man kontant, så skal det også skrives kvittering på mottatt betaling. Det er slett ikke uvandt at oppdrettere foretrekker kontant, og det kan det være mange grunner til, de aller fleste er ikke momspliktige heller. Jeg har betalt kontant også til momspliktig oppdretter, hvor dette fremkommer i kontrakt og kvittering, så det trenger absolutt ikke være shady. Jeg har også vært med på å selge valper med faktura, da mange kjøper gjeterhundvalper via bedriften og må ha faktura i regnskapet.

Om du ikke er komfortabel med kontant, så hør om du kan overføre via bank på stedet, bare ta med bank-ID og fremvis bekreftelse på betaling.

  • Like 1
Skrevet

Sist gang jeg betalte kontant så kostet boxeren 8000 kroner, så jeg skjønner at det kan føles ekkelt med dagens priser! Spesielt for de som må reise med offentlig transport.

Jeg lurer på hva sjangsen er for å bli stoppet på flyplassen er dersom man har med seg 25.000+ i kontanter? Jeg hadde nok vært så shaky at de hadde stoppet meg fordi jeg så ut som jeg hadde dårlig samvittighet. ? 



 

Skrevet
3 minutter siden, Pingeling skrev:

Sist gang jeg betalte kontant så kostet boxeren 8000 kroner, så jeg skjønner at det kan føles ekkelt med dagens priser! Spesielt for de som må reise med offentlig transport.

Jeg lurer på hva sjangsen er for å bli stoppet på flyplassen er dersom man har med seg 25.000+ i kontanter? Jeg hadde nok vært så shaky at de hadde stoppet meg fordi jeg så ut som jeg hadde dårlig samvittighet. ? 



 

Hehe ja samme!? heldigvis kjører jeg bil! 

Skrevet (endret)

Da jeg solgte valper sist ville noen betale via Vipps og andre via nettbank. Helt greit for meg så lenge de kunne vise kvitteringen fra nettbanken som heter Utførte betalinger dersom de ikke brukte Straksbetaling. 

Da jeg kjøpte valp selv i fjor betalte jeg via nettbank dagen før jeg hentet valpen. 

Endret av mowgli
Skrevet

Sist jeg kjøpte hund så overførte jeg pengene noen dager før jeg hentet hunden så pengene var på oppdretters konto innen jeg var der. Nå skal det sies at jeg kjenner oppdretter godt og stoler på vedkommende.

Første hunden jeg kjøpte betalte jeg med kontant, tenkte ikke stort over det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...