Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann! Jeg skal endelig hente min lille valp i dag. Gleden er stor! Har hatt godt kontakt med oppdretter hele veien men er første møtet idag. Siden oppdretter bor et stykke unna så har jeg kun tilgang på bil idag. Så vi har da avtalt at jeg skal få ta henne med meg med det samme.

En ting jeg da lurer på er hvordan gjør man det med betaling? Er det vanlig å få faktura eller overføre når man er der? Oppdretter får jo ikke pengene inn på konto med en gang, så hva om han da krever at jeg kommer tilbake når pengene er der? Slik var det med depositum, jeg ga en sum slik at jeg var sikret hun jeg ønsket, og han måtte se at pengene var på konto før han `fjernet` henne fra kjøpslisten. 

Jeg ønsker ikke å betale fullpris før jeg har hilst på både mor, de andre i kullet og oppdretter. 

Hilsen spent og nervøs førstegangseier ?

Skrevet

Det enkleste er nok å ta kontakt med oppdretter og spørre hvordan dere gjør betaling. Jeg vet ikke hvordan det er med så store beløp med Vipps, men det er jo en mulighet. Eller at de ser at du gjør overføringen i mobilbank når dere er der.

Skrevet
1 minutt siden, simira skrev:

Det enkleste er nok å ta kontakt med oppdretter og spørre hvordan dere gjør betaling. Jeg vet ikke hvordan det er med så store beløp med Vipps, men det er jo en mulighet. Eller at de ser at du gjør overføringen i mobilbank når dere er der.

Han tok ikke vipps? kan jo alltids spørre, men føler jeg har spurt om så mye til nå hehe. Vil liksom ikke virke til bry

Skrevet

Tror ikke det er vanlig, men gjør det noe? Bare sørg for å ha en skikkelig signert kontrakt (som jeg håper du har fått til gjennomsyn på forhånd).

Skrevet
7 minutes ago, o1337 said:

Sjekk med banken din om du kan overføre med straksbetaling. Da får oppdretter pengene på konto med en gang. Jeg tror ikke jeg hadde betalt for en hund med cash.

Hvorfor ikke? Hovedargumentet for å ikke bruke cash er jo moms/skatter, og oppdrett er hobbyvirksomhet og sjelden momspliktig.

Skrevet
26 minutter siden, simira skrev:

Tror ikke det er vanlig, men gjør det noe? Bare sørg for å ha en skikkelig signert kontrakt (som jeg håper du har fått til gjennomsyn på forhånd).

Har spurt nå om å få de kontrakt☺️ Nei altså kan godt betale i kontant, men føler det blir litt shady men har lest at enkelte oppdrettere ønsker kontanter så 

Skrevet
16 minutter siden, simira skrev:

Hvorfor ikke? Hovedargumentet for å ikke bruke cash er jo moms/skatter, og oppdrett er hobbyvirksomhet og sjelden momspliktig.

Hvitvasking.

Ved overføring så blir det i det minste registrert en fra og til konto.

Skrevet
3 minutes ago, o1337 said:

Hvitvasking.

Ved overføring så blir det i det minste registrert en fra og til konto.

Er hvitvasking gjennom oppdrett faktisk en greie? Jeg trodde det var vanligst i momspliktige bedrifter.

NKK sin kontrakt er et godt utgangspunkt, vær oppmerksom på eventuelle ekstra/generelle punkter, det er ikke lov å selge hunden med store ulemper uten kompensasjon (avlsrett, tilbakeføringsrett med eller uten kompensasjon osv.).

 

 

Skrevet

Vipps medfører gebyr over 10.000 kr, derfor ønsker mange å ikke bruke dette, av både valpekjøpere og oppdrettere.

Det vanligste er at valpen er betalt ved levering, da via kontant, Vipps eller bankoverføring. Viktigste er å avtale dette med oppdretter. Betaler man kontant, så skal det også skrives kvittering på mottatt betaling. Det er slett ikke uvandt at oppdrettere foretrekker kontant, og det kan det være mange grunner til, de aller fleste er ikke momspliktige heller. Jeg har betalt kontant også til momspliktig oppdretter, hvor dette fremkommer i kontrakt og kvittering, så det trenger absolutt ikke være shady. Jeg har også vært med på å selge valper med faktura, da mange kjøper gjeterhundvalper via bedriften og må ha faktura i regnskapet.

Om du ikke er komfortabel med kontant, så hør om du kan overføre via bank på stedet, bare ta med bank-ID og fremvis bekreftelse på betaling.

  • Like 1
Skrevet

Sist gang jeg betalte kontant så kostet boxeren 8000 kroner, så jeg skjønner at det kan føles ekkelt med dagens priser! Spesielt for de som må reise med offentlig transport.

Jeg lurer på hva sjangsen er for å bli stoppet på flyplassen er dersom man har med seg 25.000+ i kontanter? Jeg hadde nok vært så shaky at de hadde stoppet meg fordi jeg så ut som jeg hadde dårlig samvittighet. ? 



 

Skrevet
3 minutter siden, Pingeling skrev:

Sist gang jeg betalte kontant så kostet boxeren 8000 kroner, så jeg skjønner at det kan føles ekkelt med dagens priser! Spesielt for de som må reise med offentlig transport.

Jeg lurer på hva sjangsen er for å bli stoppet på flyplassen er dersom man har med seg 25.000+ i kontanter? Jeg hadde nok vært så shaky at de hadde stoppet meg fordi jeg så ut som jeg hadde dårlig samvittighet. ? 



 

Hehe ja samme!? heldigvis kjører jeg bil! 

Skrevet (endret)

Da jeg solgte valper sist ville noen betale via Vipps og andre via nettbank. Helt greit for meg så lenge de kunne vise kvitteringen fra nettbanken som heter Utførte betalinger dersom de ikke brukte Straksbetaling. 

Da jeg kjøpte valp selv i fjor betalte jeg via nettbank dagen før jeg hentet valpen. 

Endret av mowgli
Skrevet

Sist jeg kjøpte hund så overførte jeg pengene noen dager før jeg hentet hunden så pengene var på oppdretters konto innen jeg var der. Nå skal det sies at jeg kjenner oppdretter godt og stoler på vedkommende.

Første hunden jeg kjøpte betalte jeg med kontant, tenkte ikke stort over det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...