Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har forslag til hundesjampo, som kan spyles av utendørs uten å være skadelig for miljøet? 

Det er "bare" til en labrador, så trenger ikke noe spesiell type:) 

Skrevet

Har ikke prøvd de selv, men ser endel av mine svenske bekjentskaper liker WashBars. Fås både i såpestykke og flytende, om jeg har skjønt riktig :)

  • Like 1
Skrevet (endret)

At et produkt er laget med utgangspunkt i råvarer som er dyrket uten plantevernmidler sier jo ingenting om hvordan det ferdige kjemiske produktet påvirker omgivelsene. Å anta at «økologisk» shampoo er mer miljøvennlig enn annen shampoo er derfor en feilslutning gjort fra mangel på informasjon om kjemi og økologi. 
 

Hvilket produkt du skal velge vet jeg ikke, de er vel ganske like gitt at de alle har samme oppgave, men det viktigste er å fortynne med nok vann når du skyller ut, tror jeg. Har aldri sett vegetasjon ta skade av godt fortynnet såpevann (verken kroppssåper eller vaskemiddel/oppvasksåpe) man heller ut, men insekter og andre småkryp kan kanskje skades av det. 
 

Å velge en shampoo med en så kort ingrediensliste som mulig hjelper heller ikke. Lut («naturlig» såpe), som har kortest ingrediensliste og er helt naturlig, er kanskje det minst miljøvennlige man kan helle ut i naturen.

 

Point being: Såpevann er ikke så farlig for miljøet om man ikke bryter overflatespenningen i dammer med det, så unngå å få såpe oppi dammer og bekker ved å passe avstanden til disse når det skylles ut. 

Endret av Maskot
  • Like 1
Skrevet

Det er ingen automatikk i at økologisk er miljøvennlig nei. Men ofte en sterk korrelasjon. Men jeg burde kanskje utdypet med at norske økologiske produkter ihvertfall ofte også er produsert med tanke på miljøvennlighet.

  • Like 1
Skrevet

Har null peiling på hvor miljøvennlig de er, men jeg bruker Optima pH Hudvask på mine sauebikkjer som av og til får seg en dusj ute i hageslangen. Gjør absolutt jobben sin :)

  • Like 1
Skrevet
2 timer siden, maysofie skrev:

Har null peiling på hvor miljøvennlig de er, men jeg bruker Optima pH Hudvask på mine sauebikkjer som av og til får seg en dusj ute i hageslangen. Gjør absolutt jobben sin :)

 

Jeg bruker den på ustilings hundene minne å jeg. Funker gull

  • Like 1
Skrevet

Det enkle er ofte det beste, jeg brukte også Optima PH på Beaglen jeg hadde. Han badet jeg stort sett ute i sommerhalvåret. Merket ikke noe på planter/gress. :) 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...