Gå til innhold
Hundesonen.no

Regelverk rally - høringsutkast 2021


Miloficent
 Share

Recommended Posts

Litt usikker i hvilket emne og kategori denne skulle puttes, meeen. Ble jo litt diskutert i AN-tråden, men hva syns dere om de nye endringene? 

Jeg syns jo det ser vanskeligere ut, spesielt ift endringene i øvelsene i kl 2. Det positive er at disk for feil utført øvelse er borte, vi har vel alle opplevd at hunden har «glemt» en øvelse og det er surt å diske for det. Dog 15 poengtrekk da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må si jeg ikke har latt meg wow'e. Om målet er å inkludere alle, så burde man kanskje ikke legge opp sporten på det viset at hunden må være fullstendig gjennomtrent hva angår grunnferdigheter, i tillegg til alt annet en konkurransehund trenger. 

Planen min var egentlig begynne trene de yngste ordentlig mot nytt regelverk da de eldste skulle få pensjoneres i overgangen, men akkurat nå er det null motivasjon igjen til det. 

Diskusjonen rundt det hele gir meg enda mer mark, for det ropes at alle med brukshunder har det enkelt og dette bare er utfordrende for de uten typiske bruksraser ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husker at det også var litt upopulært da dagens regler kom. Det er jo ikke alltid så populært med forandringer. Men dagens regler fungerer jo bra nå, som vi har vendt oss til de. Eller?

De nye reglene kan bli ganske utfordrende. Himla mye som skal innlæres. Siden jeg går i eliteklassen så må jeg lære alle skilt fra og med kl 1 til og med elite. Og i forskjellige tempoer, og både på høyre og venstre fot. Puhhhh... 

Jeg håper bare de nye reglene ikke blir så vanskelig at mangfoldet av raser forsvinner. Det syns jeg er utrolig viktig. For mangfoldet i agility og LP er vel stort sett borte?

Jeg tenker at rallylydighet er en hundesport jeg vil også teste min neste hund på. Selv om at jeg allerede nå vet at vi nok aldri vil nå de høyeste klassene.

Akkurat som ar vi nok heller ikke kommer i høyere klasser i LP eller agility. Jeg skal nok ikke kjøpe en brukshund-rase neste gang, så da begrenser det seg nok selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Reglene er i stor grad basert på en tilnærming til reglene i de andre nordiske landene, på grunn av nordisk samarbeid. Noen ting er enklere, noen vanskeligere, og hva som er hva er gjerne litt individuelt også.

Det er nok en naturlig utvikling for de fleste hundesporter, både som en konsekvens av popularitet og tilpassing av treningsmetoder og potensiale. LP er jo også noe helt annet enn det var for ~40 år siden, ikke minst agility. Og så kommer det innimellom nye varianter av lavterskel hundesporter, og slik går no dagan.

Pga. helsa har jeg litt pause fra rallyen dessverre, men både gleder og gruer meg til å sette meg inn i nytt regelverk når den tid kommer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, simira skrev:

Reglene er i stor grad basert på en tilnærming til reglene i de andre nordiske landene, på grunn av nordisk samarbeid. 

Og det er kjempebra syns jeg ?

En treningsvenninne liker ikke de nye reglene for, som hun sier: «vi vil sikkert aldri greie å få championatet»

Ehhhh, championatet skal kun være for de flinkeste av de flinke. Ikke noe som alle skal kunne greie.

Jeg er ikke negativ til de nye reglene (enda). Har ikke sett så mye på dem. Men ser at det blir mer poengtrekk enn disk. Og det er bra ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Wilhelmina skrev:

For noen (meg for eksempel) er titler motivasjonen til at man i det hele tatt gidder å trene.

Det er de også for meg. Og jeg er veldig glad for at det finnes mellomtitler, for det motiverer meg veldig å sanke dem. Hvis målet kun er champion, så er det vel ikke grunn for de fleste til å begynne med noen hundesporter. Nå kan man begynne med RL 1 og jobbe seg oppover. Og hvem vet, plutselig så er championatet der likevel ?

Min hund får nok aldri championatet, for han har ikke vært på utstilling. Men mellomtitler har vi i flere hundesporter ?

 

Endret av Rufs
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ser begge sider, og ser både fordeler og bakdeler. Jeg tror på sikt at dette vil føre til mindre rasevariasjon i de høyere klassene, slik som i LP og AG.

Jeg ser at det nevnes veteranklasse, men hva som ligger i det ønsker jeg mer info om.

Selv går jeg i Elite, og må trene inn alt på nytt- kjempegøy utfordring og med gammel hund trolig ikke sikkert vi klarer det. Husker det var like mye bråk om de forrige regelendringen, og folk kom seg igjennom med de nye også- så tror dette vil løse seg. Personlig vil jeg heller ha en ren disk enn masse poengtrekk, føler det er mer rett.

Ser også at dette fører også nærmere et helhetlig regel sett for hele RL. Vi får se koss det går.

Det jeg reagerte mest på var det med halsbånd, hvorfor det??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...