Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt usikker i hvilket emne og kategori denne skulle puttes, meeen. Ble jo litt diskutert i AN-tråden, men hva syns dere om de nye endringene? 

Jeg syns jo det ser vanskeligere ut, spesielt ift endringene i øvelsene i kl 2. Det positive er at disk for feil utført øvelse er borte, vi har vel alle opplevd at hunden har «glemt» en øvelse og det er surt å diske for det. Dog 15 poengtrekk da?

Skrevet

Jeg må si jeg ikke har latt meg wow'e. Om målet er å inkludere alle, så burde man kanskje ikke legge opp sporten på det viset at hunden må være fullstendig gjennomtrent hva angår grunnferdigheter, i tillegg til alt annet en konkurransehund trenger. 

Planen min var egentlig begynne trene de yngste ordentlig mot nytt regelverk da de eldste skulle få pensjoneres i overgangen, men akkurat nå er det null motivasjon igjen til det. 

Diskusjonen rundt det hele gir meg enda mer mark, for det ropes at alle med brukshunder har det enkelt og dette bare er utfordrende for de uten typiske bruksraser ?

Skrevet

Husker at det også var litt upopulært da dagens regler kom. Det er jo ikke alltid så populært med forandringer. Men dagens regler fungerer jo bra nå, som vi har vendt oss til de. Eller?

De nye reglene kan bli ganske utfordrende. Himla mye som skal innlæres. Siden jeg går i eliteklassen så må jeg lære alle skilt fra og med kl 1 til og med elite. Og i forskjellige tempoer, og både på høyre og venstre fot. Puhhhh... 

Jeg håper bare de nye reglene ikke blir så vanskelig at mangfoldet av raser forsvinner. Det syns jeg er utrolig viktig. For mangfoldet i agility og LP er vel stort sett borte?

Jeg tenker at rallylydighet er en hundesport jeg vil også teste min neste hund på. Selv om at jeg allerede nå vet at vi nok aldri vil nå de høyeste klassene.

Akkurat som ar vi nok heller ikke kommer i høyere klasser i LP eller agility. Jeg skal nok ikke kjøpe en brukshund-rase neste gang, så da begrenser det seg nok selv.

Skrevet

Reglene er i stor grad basert på en tilnærming til reglene i de andre nordiske landene, på grunn av nordisk samarbeid. Noen ting er enklere, noen vanskeligere, og hva som er hva er gjerne litt individuelt også.

Det er nok en naturlig utvikling for de fleste hundesporter, både som en konsekvens av popularitet og tilpassing av treningsmetoder og potensiale. LP er jo også noe helt annet enn det var for ~40 år siden, ikke minst agility. Og så kommer det innimellom nye varianter av lavterskel hundesporter, og slik går no dagan.

Pga. helsa har jeg litt pause fra rallyen dessverre, men både gleder og gruer meg til å sette meg inn i nytt regelverk når den tid kommer.

Skrevet
11 timer siden, simira skrev:

Reglene er i stor grad basert på en tilnærming til reglene i de andre nordiske landene, på grunn av nordisk samarbeid. 

Og det er kjempebra syns jeg ?

En treningsvenninne liker ikke de nye reglene for, som hun sier: «vi vil sikkert aldri greie å få championatet»

Ehhhh, championatet skal kun være for de flinkeste av de flinke. Ikke noe som alle skal kunne greie.

Jeg er ikke negativ til de nye reglene (enda). Har ikke sett så mye på dem. Men ser at det blir mer poengtrekk enn disk. Og det er bra ?

Skrevet
1 minute ago, Rufs said:

Ehhhh, championatet skal kun være for de flinkeste av de flinke. Ikke noe som alle skal kunne greie.

For noen (meg for eksempel) er titler motivasjonen til at man i det hele tatt gidder å trene.

Skrevet (endret)
1 time siden, Wilhelmina skrev:

For noen (meg for eksempel) er titler motivasjonen til at man i det hele tatt gidder å trene.

Det er de også for meg. Og jeg er veldig glad for at det finnes mellomtitler, for det motiverer meg veldig å sanke dem. Hvis målet kun er champion, så er det vel ikke grunn for de fleste til å begynne med noen hundesporter. Nå kan man begynne med RL 1 og jobbe seg oppover. Og hvem vet, plutselig så er championatet der likevel ?

Min hund får nok aldri championatet, for han har ikke vært på utstilling. Men mellomtitler har vi i flere hundesporter ?

 

Endret av Rufs
Skrevet

Jeg ser begge sider, og ser både fordeler og bakdeler. Jeg tror på sikt at dette vil føre til mindre rasevariasjon i de høyere klassene, slik som i LP og AG.

Jeg ser at det nevnes veteranklasse, men hva som ligger i det ønsker jeg mer info om.

Selv går jeg i Elite, og må trene inn alt på nytt- kjempegøy utfordring og med gammel hund trolig ikke sikkert vi klarer det. Husker det var like mye bråk om de forrige regelendringen, og folk kom seg igjennom med de nye også- så tror dette vil løse seg. Personlig vil jeg heller ha en ren disk enn masse poengtrekk, føler det er mer rett.

Ser også at dette fører også nærmere et helhetlig regel sett for hele RL. Vi får se koss det går.

Det jeg reagerte mest på var det med halsbånd, hvorfor det??

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...