Gå til innhold
Hundesonen.no

Championat sløyfe


Rufs
 Share

Recommended Posts

Når man får sitt tredje cert på et stevne (uansett hvilke hundesport) ; kan man da motta championat-sløyfa på stevnet, selv om hunden enda ikke har vært på utstilling? Dvs hunden oppfyller formelt ikke alle krav til å få champion-tittelen enda. 
(For hunden må ha oppfylt minstekrav på utstilling for å kunne bli champion i en hundesport)

eks. Min hund får siste cert denne helgen i rallylydighet, og skal på utstilling først om 2 uker. Hvis jeg ikke tar imot champion-sløyfa denne helgen, så vil den jo faktisk aldri få den sløyfa. For den blir jo ikke champion flere ganger i samme hundesport.

Blandingshunder får vel aldri champion-sløyfer på stevner? (Siden de aldri kan bli champion)

(Jeg liker sløyfer jeg ?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden oppfyller ikke kravene for championatet, så eg vil si nei, du kan ikke få sløyfen før utstillingsresultatet som løser ut championatet er i boks. Men vil tro klubbene som oftest vil gi ut sløyfen dersom du sier at hunden tar sitt tredje cert, det blir som regel ikke sjekket så nøye, man stoler på at det fører sier er riktig. 

Siden du nevner RL, sjekk regelverket. Burde stå der om man kun kan ta i mot 3 cert, eller om det er ubegrenset? 

Blandingshunder/nox registrerte hunder vil ikke kunne ta cert og heller ikke bli champion, det er forbeholdt registrerte rasehunder. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kun tre cert, det gjelder alle hundesporter i NKK meg bekjent. Noen klubber gir ut championatsløyfa ved 3. cert, det har vært litt varierende praksis der. Du kan alltid bestille sløyfa etter alle kravene er oppnådd.

Blandingshunder får ikke cert(sløyfer).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med forrige hund fikk jeg etterhvert 3 cert-sløyfer og Champion-sløyfa på stevnet hvor jeg fikk siste cert. (Hun hadde vært på utstillinger, så hun var da kvalifisert til å være champion). Etter det fikk jeg ikke flere cert-sløyfer selv om vi fikk flere 1. premier (selvfølgelig)

Denne gangen er jeg i samme situasjon som flere andre. Har ikke vært på utstilling med hunden enda, så da kan vi jo i teorien ikke tildeles champion-sløyfen før etter utstillingen. 
Men praksis er kanskje forskjellig fra stevne til stevne? Og forskjellig i forskjellige hundesporter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hadde tre førstepremier i blodspor før utstillingskravet for viltsporchampionat var i boks, og det jeg gjorde var å kontakte arrangørklubb der vi gikk det siste blodsporet og ba om å få kjøpe championatsløyfe, når hun var ferdig utstilt. Teoretisk sett kunne jeg sikkert bedt om sløyfe på den utstillingen som utløste championatet, men jeg ville ha en det stod viltsporchampion på ? 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

Min hadde tre førstepremier i blodspor før utstillingskravet for viltsporchampionat var i boks, og det jeg gjorde var å kontakte arrangørklubb der vi gikk det siste blodsporet og ba om å få kjøpe championatsløyfe, når hun var ferdig utstilt. Teoretisk sett kunne jeg sikkert bedt om sløyfe på den utstillingen som utløste championatet, men jeg ville ha en det stod viltsporchampion på ? 

Ja, jeg ville jo også helst ha sløyfe fra stevne og ikke kjøpe en sløyfe på utstillingen. 
 

Jeg spør mest fordi jeg er nysgjerrig. Hunden min er kastrert så han kan vel ikke dømmes på utstilling ?

Endret av Rufs
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, CJA skrev:

Så en blandingshund kan ikke motta championrosett og bli champion i feks rallylydighet? ?

Nei desverre, sånn er det bare. Men du kan få HP sløyfa, bare du sender inn resultater.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Debbie skrev:

Nei desverre, sånn er det bare. Men du kan få HP sløyfa, bare du sender inn resultater.

Takk for svar. Kom bare til å tenke på et stevne jeg var på, en blandingshund ble champion i rallylydighet og fikk rosett. Regner med det ble gjort for å ikke forskjellsbehandle. Har også sett hunder bli agility/hopp champion uten å ha vært på utstilling. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, CJA said:

Takk for svar. Kom bare til å tenke på et stevne jeg var på, en blandingshund ble champion i rallylydighet og fikk rosett. Regner med det ble gjort for å ikke forskjellsbehandle. Har også sett hunder bli agility/hopp champion uten å ha vært på utstilling. 

En blandingshund kan aldri bli  champion "på papiret", men mange klubber deler ut sløyfer allikevel. Det er bare koselig synes jeg. I rally i Sverige har de en egen tittel for blandingshunder, som tilsvarer championat hos renrasede.

  • Like 2
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ser at en rallydommer skriver på FB:

Championatsløyfa skal du ikke ha hvis kravene ikke er oppfylte (gjelder også utstillingskravet)

Men at «feil» blir gjort da noen arrangører også velger å dele ut sløyfa til hunder som ikke skal ha den. 
Fin «feil» det ??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...