Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal gjerde inn hagen min slik at hunden kan gå løs i hagen ? det er ikke snakk om en hundegård der hunden skal være lenge uten tilsyn. 
Området rundt er stort sett jorder, det kan komme vilt og «løse husdyr» på jordene, og dette er en hund med høyt jaktinstinkt. I tillegg er hunden stor og tung. 
Hagen er nokså stor så greit om det ikke er det dyreste alternativet ?

hvilke gjerder passer her? Hvordan hadde du gjerdet inne tomten din?

Skrevet (endret)

Vi har kjøpt ordentlig nettinggjerde rundt hele hagen. Sånn type:

1808085703_stolpemateriell-300x2251.jpg.f64853dee9ed539d714d8e1dc158436f.jpg

 

Dyrt, men vel verdt det. Det er vel andre her inne som har bygget tregjerder. Det var en tråd...

Prøvde du å søke først?  Det er en del flere tråder også, om du søker på "gjerde" i titler. Her er de første treffene.

 

 

 

 

 

Endret av simira
Skrevet
2 hours ago, yoloomg said:

Jeg skal gjerde inn hagen min slik at hunden kan gå løs i hagen ? det er ikke snakk om en hundegård der hunden skal være lenge uten tilsyn. 
Området rundt er stort sett jorder, det kan komme vilt og «løse husdyr» på jordene, og dette er en hund med høyt jaktinstinkt. I tillegg er hunden stor og tung. 
Hagen er nokså stor så greit om det ikke er det dyreste alternativet ?

hvilke gjerder passer her? Hvordan hadde du gjerdet inne tomten din?

Vanlig grønn hagenetting her. Men husk å sjekke med kommunen du bor i, noen har begrensninger på høyde og utforming. 

Skrevet
På 4/11/2020 at 5:20 PM, simira skrev:

Vi har kjøpt ordentlig nettinggjerde rundt hele hagen. Sånn type:

1808085703_stolpemateriell-300x2251.jpg.f64853dee9ed539d714d8e1dc158436f.jpg

 

Dyrt, men vel verdt det. Det er vel andre her inne som har bygget tregjerder. Det var en tråd...

Prøvde du å søke først?  Det er en del flere tråder også, om du søker på "gjerde" i titler. Her er de første treffene.

 

 

 

 

 

Takk for tråder, får ikke helt til søkefunksjonen på mobil ☺️

Skrevet
På 4/11/2020 at 7:55 PM, Tyttebæra skrev:

Har også brukt hagenetting. Passer bare på at bikkjene ikke klarer å smyge under noe sted og at det er høyt nok til at de ikke hopper over.

Tips til hva som er høyt nok? Dette er en stor hund, den har hoppet over 1 m på jakt etter en katt ?

Skrevet (endret)

120 minimum. Men ingen grunn til å ikke ha 150 hvis det er lov der du bor. Og husk at det bør være tett i bunnen også. Tenk over at det kanskje kommer flere/andre hunder inn der med tiden, ikke bare den du har nå.

Endret av simira
Skrevet
5 timer siden, yoloomg skrev:

Tips til hva som er høyt nok? Dette er en stor hund, den har hoppet over 1 m på jakt etter en katt ?

Hund med høyt jaktinstinkt som allerede har vist at den hopper hvertfall 1m, da vil jeg si at 150 er absolutt minimum, alt under det blir å gamble. Utrolig kjipt om man setter opp dyrt gjerde også er det akkurat for lavt og bikkja jumper over etter første beitedyret som kommer forbi:pinch:

Skrevet
7 hours ago, yoloomg said:

Tips til hva som er høyt nok? Dette er en stor hund, den har hoppet over 1 m på jakt etter en katt ?

Forhør deg i byggeforretninger. Sannsynligvis har de eller kan bestille ruller opp til 2m i høyde.

Skrevet
På 4/13/2020 at 4:39 PM, Luma skrev:

Hund med høyt jaktinstinkt som allerede har vist at den hopper hvertfall 1m, da vil jeg si at 150 er absolutt minimum, alt under det blir å gamble. Utrolig kjipt om man setter opp dyrt gjerde også er det akkurat for lavt og bikkja jumper over etter første beitedyret som kommer forbi:pinch:

Kan skrive under på denne... vi lagde stakittgjerde på 1,30 mens de var små. Virket jo mer en høyt nok. Men nei, han mest spretne hopper over omtrent fra stillestående, så gjerdet ble "midlertidig" modifisert med to liggende planker på toppen. Nå er det rundt 1.5 - 1,6 meter høyt. Ikke hoppet over noe mer nå, men det ser jo ikke akkurat lekkert ut. Funksjon over stil her altså... ?

Skrevet (endret)

Hvilke profesjonelle lager gjerder? Hva søker jeg på? Finnes det noen firma eller noe? Hvilken?

Har lyst til å sette opp ett gjerde her men jeg er elendig og jeg aner ikke hvordan det gjøres så jeg må spørre fagmenn.

Hvilke gjerder er billigst mulig? Og hvor er de billigst mulig å kjøpe? Gjerne link.

Har hunder som hopper høyt men kan jeg sette opp ett gjerde på 1.50 lovlig? Eller må det være maks 1.20 ?

Endret av Karolina
Skrevet

Du må sjekke forskriftene i kommunen din. xx.kommune.no, og gå derfra, eller ring dem.

Trestaur og netting er kanskje noe av det billigste av solide gjerder, men en del jobb. Felleskjøpet har det f.eks. Her ville jeg kanskje brukt Finn småjobber, evt. en hageleverandør av noe slag kanskje. Søk etter "sette opp gjerde" så får du en del info.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi har to hunder med mye jakt og det er mye rådyr og hunder rundt i området. Så vi investerte i høyt nettinggjerde fra Lauritzen Gjerdefabrikk. Dyrt, men så verdt det. Det er veldig solid. Vi har stor hage så det er mange meter gjerde, så vi ville ha noe som var vedlikeholdsfritt. 
801C83CB-7D3A-47A6-93C5-6D2F5BBFDC18.thumb.jpeg.9dbaeb1232698f1df41d8d56eba4aa5e.jpeg

 

  • Like 1
Skrevet (endret)

Jeg har gjort det enkelt for meg selv og bruk slikt nett: https://www.bole.no/elnett-swedguard-for-vilt-ulv-145-cm-50-m. Har selvsagt ikke strøm på da ? Nå skal det sies at i all hovedsak står på innsiden av en hekk, samt i noe "villniss" ellers på tomten. Det ble rett og slett for mye styr etter min smak å sette opp et ordentlig gjerde, det ønsker jeg ikke å gjøre før vi evt strigler hele eiendommen. Det er raskt og greit å sette opp, men er selvsagt ikke like solid og stødig som et fast gjerde. Og hunden er ikke ute alene, så vi har oversikt om han skulle nå stikke hodet gjennom et hull og sette seg litt fast. Det synes han er nokså ekkelt, så gjør det veldig sjelden. Dog kanskje om det skulle gå en katt forbi utenfor...  Har forresten brukt teltplugger til å forankre gjerdet mot bakken. 

 

Endret av Vestlandsjenta

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...