Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunderase til Kickbike og kickspark


Recommended Posts

Skrevet

Er det mest de typiske jakthundene som liker å trekke på Kickbike og kickspark? Tenkte at kanskje de typiske trekkhundene må være ute i hundegård noen ganger og jeg har ikke mulighet til å ha hundegård. Derfor jeg ser etter feks. Vorsther eller kleiner munsterlander? Forslag på andre raser? Pointer? Er det noen oppdrettere som da godtar at hunden ikke blir brukt til jakt? Eller må man drive med jakt for å ha disse hunderasene? Hvilke hunderaser trekker mest? Gjerne ramse opp. Er det noen her som ikke bruker dem til jakt? 

Skrevet
4 hours ago, Aea said:

Er det noen oppdrettere som da godtar at hunden ikke blir brukt til jakt? Eller må man drive med jakt for å ha disse hunderasene? 

Valp får du nok ikke kjøpt, men en voksen omplasseringshund som ikke fungerer så bra på jakt kunne kanskje vært et alternativ?

Skrevet

Trenger ikke å være jakt, eller polarhunder for å like å trekke nei. Jeg har feks ei som elsker å trekke over alt. 

Polarraser må heller ikke bo ute/ha hundegård. Har man 1, 2 eller 3 er det vell mer vanlig å ha de inne. De jeg kjenner med slike raser bor inne (de har verken mange eller driver hundekjøring på høyere nivå). Det er vell mer vanlig med utehunder for de som driver med hundekjøring og har mange. 

Skrevet

Det er en del raser som trekker, i varierende grad, så hva som vil passe avhenger litt av hva du ser for deg. Hvor mange dager i uka er det snakk om? Er det korte turer på noen km, eller snakker vi flere mil? Hva slags tempo er du ute etter?

Det finnes oppdrettere av fuglehunder som selger til ikke-jegere, men hva slags kvalitet (mentalt og helsemessig) du får på de hundene er nok ymse. Det hender at man ikke finner jegere til alle valpene i et ellers bra kull og da selges det til friluftsfolk. Hos vorsteh har man jaktavl og sprintavl.

Mange alaska husky har ikke den polarpelsen man ser hos rene raser, disse trives sikkert godt som innehunder uten mulighet til å stå ute. På AH er det mye å velge i, både av sprint- og langdistansehunder.

En ting å tenke på er at hunder kan ha varierende trekkvilje når de løper alene kontra med en eller flere andre hunder. Skal du ha en alene burde du forhøre deg litt om hvordan slekta er i forhold til dette.

Skrevet
On 3.10.2018 at 2:04 AM, Aea said:

Er det mest de typiske jakthundene som liker å trekke på Kickbike og kickspark? Tenkte at kanskje de typiske trekkhundene må være ute i hundegård noen ganger og jeg har ikke mulighet til å ha hundegård. Derfor jeg ser etter feks. Vorsther eller kleiner munsterlander? Forslag på andre raser? Pointer? Er det noen oppdrettere som da godtar at hunden ikke blir brukt til jakt? Eller må man drive med jakt for å ha disse hunderasene? Hvilke hunderaser trekker mest? Gjerne ramse opp. Er det noen her som ikke bruker dem til jakt? 

Alaska husky/hound blandinger, siberian husky(ihvertfall noen linjer/oppdrett), samt fuglehundene er vell jevnt over de sikreste kortene om trekk er viktig. Men mange andre som trekker godt og villig og så ingen hindring hos veldig mange raser i grunn.

Polarhunder må ikke stå ute.

Mange hundekjørere som kjører med fuglehunder og selger til folk som vil kjøre hund eller til andre aktive folk selv om man ikke jakter. Noen jakter selv med sine trekkhunder og synes sikkert og at det er viktig, andre har dem bare som trekkhunder og vektlegger kun det i avl og selger deretter. Spm er vell helst hva du vil ha? Fuglehunder er litt galere, løper fortere og noe kortere enn feks husky. De løper fort nok de og til å by på både spenning og morro og de duger godt for hobby og turkjøring og langdistanse. Men kommer fort til kort på sprintløp. Fuglehunder har jo stor radius løs, dårligere pels, potensielt dårligere poter osv, men huskyen potensielt ikke kan gå løs. Husker har potensielt en mildere/roligere fremtoning enn fuglehunder som kan være litt "mye", ihvertfall i ung alder. Ingen av dem er jo nødvendigvis problemstiske, men smak og behag hvilken type man liker. Polarhunder kan etter min erfaring være ganske destruktive som unghunder, aner ikke hvordan fuglisene er der. Det er jo ikke helt uvanlig med destruktive unghunder uansett rase, men føler det er vanligere på polarhundene enn en del andre raser.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...