Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå mars


QUEST
 Share

Recommended Posts

Just now, mushi said:

Sjekket på hjemmesiden hans nå og jaggu. Men når en av hundene rakk å få 26 BIR veteran i fjor stiller man nok litt mer enn snittet. :lol: Skal ikke gi opp håpet! :D Takk og gratulerer til deg også. Deilig å få litt uttelling når man kjører et stykke :) 

Takk! :D Meget spent på de neste utstillingene! 

Kristiansand er jo nærmest i "nabolaget", bruker ofte lengre tid til Letohallen :lol: (er ca like langt)

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 1.9k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sliiiten.  Men nå har jammen lille Fettergutt blitt godkjent lavinehund, og er nå godkjent redningshund både sommer og vinter. Fineste lillegutt.   Ellers så må jeg innrømme at jeg gleder meg lit

Fineste snilleste Casper er 10 år i dag! ? ??

Vi klarte det:) Herregud det er vilt hvor sliten man blir av å ikke gjøre noenting.

Posted Images

Akkurat nå, Wachita skrev:

Det så jo ut som en exc kritikk vi har fåt oO 

Erfaringsmessig kan man ikke lese premiegrad ut fra den skrevne kritikken! Ulike dommere bruker ulike ord og legger ulik vekt på ordenes betydning. Et GODT hode, er ikke nødvendigvis sammenfallende med premiegraden GOOD - for å si det sånn :ahappy:

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Siri said:

Erfaringsmessig kan man ikke lese premiegrad ut fra den skrevne kritikken! Ulike dommere bruker ulike ord og legger ulik vekt på ordenes betydning. Et GODT hode, er ikke nødvendigvis sammenfallende med premiegraden GOOD - for å si det sånn :ahappy:

Men da kunne de skrevet enn litt annen kritikk enn den der, for å gi gult. For jeg syns ikke det er en gul kritikk i det hele tatt :P 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fest i overetasjen. Jeg har låst for å unngå at noen går inn feil dør, det har skjedd før :lol: Trenger ikke å tenke på å sove med det første da. Enda godt jeg har ei venninne som jobber natt så jeg har noen å skravle med :P

Er det forresten bare jeg som blir litt ekstra glad i egen hund når jeg passer andres hunder? :P Twist er virkelig en real, ukomplisert og trivelig gutt altså :wub: Han har sine mangler han og, men i det store og hele er det bare bagateller. 

Endret av MarieR
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så gøy å se at så mange har gjort det bra på utstilling i dag :ahappy:

 

I kveld klarte jeg ikke å bestemme meg for hva vi skulle ha til middag, så ble stekt ris og fish & chips :aww: gleder meg til å spise rester til frokost i morgen :D

Hundene ble overlykkelig over at jeg strødde erter over hele stuegulvet :lol: hadde noen sagt til meg for 3 år siden at jeg kom til å få hunder som blir vill av erter så hadde jeg ledd de opp i ansiktet :aww::lol: 

 

Vi har ikke gjort noe i dag vi. Eller vi har vært litt i hagen, men utenom det så har dagen vært meget rolig. Har vært så sliten, så etter at Melvin ble badet og hønene fikk det rent så sluknet jeg helt :P Godt hundene tåler en rolig dag, eller de har løpt godt fra seg i hundegården :lol: lite er så morsomt som en plastflaske, da blir Casper helt vill i nikkersen :D Og Melvin prøver for harde livet å holde følge med Casper :lol:

 

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 minutter siden, Wachita skrev:

Men da kunne de skrevet enn litt annen kritikk enn den der, for å gi gult. For jeg syns ikke det er en gul kritikk i det hele tatt :P 

Men det mente nok dommeren :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*
40 minutter siden, Debbie skrev:

29261473_10160108229215164_7318361583594image.thumb.png.563924e49ac10ec59fec410527d779d4.png

Vi klarte det:)

Herregud det er vilt hvor sliten man blir av å ikke gjøre noenting.

Gratulerer! Selvfølgelig gikk det som forventet! :D Men he6kt ærlig synes jeg det virker som i hvert fall en VG kritikk. Men så er jo dommere forskjellige. Kjempeflott uansett! :D

 

Nå er mandlene begynt å bli større, og jeg begynner å bli tett i nesa. Og akkurat nå når jeg var begynt å kunne fungere normalt igjen på alle områder :hmm:

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

50 minutes ago, Debbie said:

29261473_10160108229215164_7318361583594image.thumb.png.563924e49ac10ec59fec410527d779d4.png

Vi klarte det:)

Herregud det er vilt hvor sliten man blir av å ikke gjøre noenting.

Grattis :D:D

 

Ang kritikker, så er det veldig forskjell på om dommern nevner alt som er "gæernt" eller om de påpeker det som er bra. Jeg har sett rødsløyfekritikker hvor man skulle tro utifra kritikken at det er en gulsløyfe, fordi det ramses opp masse "feil". Så enig med @Siri at det er helt umulig å gjette premiegrad urifra kritikker.  

 

Fordelen med å gjøre ting jeg absolutt ikke har gjort før og egentlig ikke har peiling på hva jeg driver med, er at jeg lærer så lenge jeg prøver og finner nye løsninger underveis. :ahappy: 

 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta
8 timer siden, Yellow skrev:

Sikkert veldig godt grep på isen på de, men hva skjer om du er uheldig og klarer å tråkke på hundens pote med det greiene der? (Kanskje bare jeg som grubler over alt "hvisomattedersomatte"... ?)

Lignende har  jeg hatt i nærmere ti år og jeg har trekk fysak så der er det ikke noe problem. Med han lille så her jeg sett etter mer men han og holder faktisk avstand han også. SIden jeg bor i en bakke så måtte jeg bruke dem alltid. Ei jeg kjenner i bunnen av bakekn har slitt sine så mye at dem er blitt butte med over en cm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er så trøtt i kveld, så tror jeg skal legge meg når jeg har sett ferdig denne episoden med Jane the virgin.

Jeg virkelig elsker den serien! Drama, romanse og så er den laget på en litt annen måte enn andre romantiske drama serier. Det liker jeg :D

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Det er så gøy når man på konkurranse løper i mål med sommerfugler flaksende i magen og et bredt smil om munnen uansett resultat! I dag var en slik dag, for jeg fikk løpe med settervimsen igjen :heart: Ikke værst å fungere bra i alle fire løp når han blir 11 i starten av mai. Sprekingen min det :ahappy: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg begynner jo å bli litt nysgjerrig på hva denne Mette som det stadig refereres til i en reklame her på Sonen egentlig har mistet? For i følge reklamen; 'Mette sjokkerer kongefamilien- Jeg har mistet 23 kilo' Jaha..23 kilo hva da? :P Jeg kunne jo kommet opp med et par forslag men..:innocent:

  • Haha 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...