Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
56 minutter siden, QUEST skrev:

 

Enig. Joda, det er irriterende med en miniatyr som flyr på andre hunder også og ja de burde ikke få gjøre det, akkurat som større hunder. Men igjen, flyr chihuahua min på en rottweiler,så  er utfallet rimelig  gitt på forhånd. Trist og kjipt men skylden  kan ikke legges på rottweilereieren. Som 2ne sier, den eneste som er i noen fare her, er den lille hunden, rottweileren hadde nok kommet fra det uten så mye som en skramme antagelig. Det er her forskjellen ligger på å ha en hunde aggressiv chi og en hundeaggressiv rottweiler. Det er skadepotensialet på andre hunder og eventuellt folk som er cluet, ikke at små hunder også kan være  drittbikkjer.. 

Jeg syns det er en tendens til at når det blir snakk om hundeaggressive hunder, så kommer eiere av litt større raser 'alltid' trekkende med at ; 'Jammen det finnes massevis av små drittbikkjer også og disse burde også være under kontroll'. Joda, ingen benekter det men det forandrer ikke det faktum at har jeg en 50 kilos drittbikkje så er skadepotensialet den innehar overhodet og på ingen måte sammenlignbart med skadepotensialet min 3 kilos sinnatagg har.

Og apropos løse småhunder..det hjelper fint lite om du har bånd på en stor hund, hvis du faktisk ikke greier å holde den igjen..

Dessverre så kan eieren av den store hunden, selv om den er i bånd bli ansvarlig for skader på den løse  miniatyren som angriper. Selv en stor hund som ikke er en drittbikkje kan få nok. Det er heller ikke alltid så mye som skal til for at en stor hund kan skade en liten hund, selv med labbene. Om man står rolig med sin 50 kg hund i kort bånd så klarer man ikke alltid å hindre et bitt, eller et slag med labben. 

Man vil helst ikke ha en hund som skader andre, men når det skjer på en måte man ikke kan unngå selv, så blir det veldig feil at man får skylden. De fleste tror eieren av den lille løse hunden som ikke kan skade andre får skylden, slik er det ikke alltid. 

  • Svar 3.4k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hils på Silma, North Sheltie's Starlight Har vært en svipptur innom Harstad og hentet lillegull, og sjokkert hele familien, var kun gubben som visse jeg skulle ha valp Tantebarnet til Inya, og en

Jeg danset til krampa tok meg. Bokstavelig talt. Jeg har vondt i føttene, leggene truer med ny krampe etter en siste sluttspurt til Mambo Nr 5, jeg har hold i siden, og senebetennelsen i armene fikk k

Hils på Rhiannon❤

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, EllenJ skrev:

Dessverre så kan eieren av den store hunden, selv om den er i bånd bli ansvarlig for skader på den løse  miniatyren som angriper. Selv en stor hund som ikke er en drittbikkje kan få nok. Det er heller ikke alltid så mye som skal til for at en stor hund kan skade en liten hund, selv med labbene. Om man står rolig med sin 50 kg hund i kort bånd så klarer man ikke alltid å hindre et bitt, eller et slag med labben. 

Man vil helst ikke ha en hund som skader andre, men når det skjer på en måte man ikke kan unngå selv, så blir det veldig feil at man får skylden. De fleste tror eieren av den lille løse hunden som ikke kan skade andre får skylden, slik er det ikke alltid. 

Helt klart, en hund kan reagere på å,bli 'flydd på' uansett størrelse og en stor hund kan også skade alvorlig en liten hund, uten intensjon, f,eks med en labb. 

Jeg kan selvfølgelig ikke svare for andre men hadde du stått med din bullmastiff i kort bånd og min hadde flydd over veien og angrepet din, så er skylden min, ene og alene. Ferdig snakka. Dog hadde vel hverken du eller hunden din vært i noen som helst reell fare, du kunne jo enkelt tuppet min lille sak vekk med foten. 

Saken stiller seg dog noe anderledes hvis det var din hund som angrep..hunden og eventuellt jeg ville nok ha vært utsatt for adskillig større risiko og jeg kunne ikke med samme letthet ha fjernet din hund.

 

Skrevet

En stor hund som bruker labber mye under lek, kan lett skade en liten hund. Uten at det har noe med aggresjon å gjøre.  Jeg har hatt en del raser som "slår" med labbene under lek. Og av den grunn har de ikke fått lov å leke med små hunder. Nå har jeg både stor og liten og mellomstor hund hjemme. Og de har måttet finne ut av det selv fordi jeg ikke kan passe på 24/7. Og der har den store lært at hun ikke KAN slå på den lille, (eller tråkke på henne) for da flyr hun i flint av raseri og angriper den store mens hun hyler illsint, og ved å bite den store hardt i ansiktet... 

 

Guest *Kat84*
Skrevet

Nå var det faktisk idiotoppførsel ute i møte med andre som var saken i utgangspunktet, så det er faktisk det jeg forholder meg til. 

Resten har ikke noe med dette å gjøre ut fra den konteksten som var grunnlaget. 

Men Nei, herjing innendørs for eksempel har vært strengt for alle. Det ble det slutt på når Aragon hoppa opp i sofaene med ball i kjeften og den nesten havnet i kaffekoppen. 

Og når ledninger ble dratt med og videre rev ned andre ting osv osv. 

Sier meg ferdig med det meste her nå. Så får folk avspore og dra ting ut av kontekst til de blir blå for min del.

Skrevet
36 minutter siden, QUEST skrev:

Hvis historien faktisk foregikk som det ble sagt, så er det vel ikke helt utenkelig at det ikke var en chihuahua men en annen rase. Jeg har bare sånn måtelig tro på folks observasjonsevner og rasekunnskaper, ikke minst etter diverse fbinnlegg på savnede/funnede hunder..  'Den hunden der tilhører jo NN, hen har akkurat en sånn hund! ' Eh..joda sant det..samme pelstype men farge, størrelse og kroppsfasong stemmer overhodet ikke..:P

Hahhaha, nei, folk er ikke direkte gode på å gjenkjenne raser - eller for den del "likheter" :P 

36 minutter siden, Turb skrev:

Søsteren min jobbet rett nedenfor gården til bonden og traff ham ikke lenge etter opplevelsen og det der var historien hun fikk fortalt - om bonden løy eller om det var hans versjon av det hele er uvisst - han måtte avlive rådyret på stedet og valgte å avlive chihuahuaen også. Det var leieboer på gården som eide chihuahuaen. Så klart kan det hende at han irriterte vettet av seg av dyret og valgte å avlive det i samme slengen, men han var alltid veldig trivelig med våre hunder. 

Høres litt suspekt ut at han "måtte" avlive chihuahua'en også... Synes hele historien stinker litt ja. 

23 minutter siden, Meg skrev:

Litt selvskryt! Kjørte løp i helgen, kjørte så bra at jeg "måtte" vise GPS-loggen for å vise at jeg hadde kjørt riktig spor :D Ikke alle tror at siberians kan gå fort :D 

Grattis :) 

19 minutter siden, SFX skrev:

Jeg vet ikke om vi skal hamstre hermetikk for det neste halvåret eller fråtse i sjokolade som om vi lever i vår siste time :D

Begge deler selvsagt :D 

19 minutter siden, SFX skrev:

Det høres jo litt spesielt ut, de må i det minste være enig med seg selv :P 

Det var de åpenbart ikke da :P 

19 minutter siden, SFX skrev:

Åh, var det der? Jeg har ikke vært der med hund en gang, bare vært innom for å kjøpe ting, men de var i hvert fall hyggelige og forsøkte ikke å selge meg mer enn jeg trengte. Men det er jo en grunn til at jeg drar til Kløfta for omtrent absolutt alt, jeg LIKER Kløfta.

Ja, det var der. De er helt sikkert kjempehyggelige - så hyggelige at folk lar seg overtale til både det ene og det andre :P 

  • Like 1
Skrevet
30 minutes ago, SFX said:

Kanskje hun skulle vært fransk nakenhund? :P 

Hmm.. Nei, jeg syns ikke det :lol: Jeg syns jo hun strengt tatt er kortere enn hun trenger nå, men sånn blir det jo når hun har den pelsen hun har, og jeg har de armene og interessen for pelsstell som jeg har :) 

30 minutes ago, SFX said:

Ja, veldig, folk får jo ikke tak i meg. Det hjelper å bare slå telefonen av og på, men jeg vet jo ikke at SIM-kortet er utløst før jeg tilfeldigvis ser på den. Så jeg får jo ringt ut når jeg trenger, etter en omstart, men jeg synes ikke det er OK for det.

Det er jo ikke OK, ting burde jo funke. 

Skrevet

Jeg satt og svitsjet på TV-kanalene i går og kom da uforvarende inn på 'Sophie Elises verden'... Hm..enkelte burde ubetinget fått gratis prevensjon på skattebetalernes regning livet ut.. :P

  • Like 5
Skrevet

Akkurat nå har vi kommet inn fra en deilig tur i skogen. Endelig tilsa formen min at vi kunne gå litt lengre vekk hjemmefra, og jeg tror hundene syns det var godt med litt "nytt" terreng å undersøke. De får jo løpt, snust og herjet bra i det området vi har bak huset - men det er ikke så stort og det må jo bli gammelt nytt i lengden. :P 

Ble over en time ute faktisk, selv om vi kanskje har gått maks 2,5 km eller noe. Frøken Zoe storkoste seg i alle fall, og dannet fortropp hele veien. Vi er ikke så nøye på denne 5 minutters-regelen vi. :aww: 

 

 

  • Like 2
Skrevet
47 minutter siden, Siri skrev:

Ja, det var der. De er helt sikkert kjempehyggelige - så hyggelige at folk lar seg overtale til både det ene og det andre :P 

Det er jo salgsteknikk å være blid - jeg husker enda hun koselige damen på Shell-stasjonen ved Vikingskipet som var så blid og koselig da jeg stoppet for å kjøpe softis etter et vellykket jobbintervju i forfjor, og hun ble så lei seg for at de bare hadde froyo, men håpte jeg kunne feire med det lell. Det er lett å stoppe der igjen da. 

42 minutter siden, 2ne skrev:

Hmm.. Nei, jeg syns ikke det :lol: Jeg syns jo hun strengt tatt er kortere enn hun trenger nå, men sånn blir det jo når hun har den pelsen hun har, og jeg har de armene og interessen for pelsstell som jeg har :) 

Men tenk det da, utstilling for puddel hvor alle er barbert og ingen kan si at det er vanskelig å vinne med puddel om en ikke er frisør :D 

Sitat

Det er jo ikke OK, ting burde jo funke. 

Jeg skal kjøre innom Jessheim der den er kjøpt når jeg er den veien senere i uka, telefoner skal fungere mer enn i noen måneder.

Skrevet
Akkurat nå, SFX skrev:

Det er jo salgsteknikk å være blid - jeg husker enda hun koselige damen på Shell-stasjonen ved Vikingskipet som var så blid og koselig da jeg stoppet for å kjøpe softis etter et vellykket jobbintervju i forfjor, og hun ble så lei seg for at de bare hadde froyo, men håpte jeg kunne feire med det lell. Det er lett å stoppe der igjen da.

Ja, vi er jo enkle sånn, vi mennesker. Et smil og en hyggelig kommentar - så kommer vi gjerne igjen :D 

  • Like 1
Skrevet
Just now, SFX said:

Men tenk det da, utstilling for puddel hvor alle er barbert og ingen kan si at det er vanskelig å vinne med puddel om en ikke er frisør :D 

Men pudler uten pels ser jo ut som rare rotter :P 

Just now, SFX said:

Jeg skal kjøre innom Jessheim der den er kjøpt når jeg er den veien senere i uka, telefoner skal fungere mer enn i noen måneder.

Gjør det! Du har ikke kjøpt den på telekiosken (eller hva det heter nå) på senteret vel? 

--

AN driver jeg og børster Ali, så hun kan få badet sitt etterpå. Hun er den ene puddelen her som syns sånt er digg :P 

Skrevet

Jeg har meget motvillig stått opp fra senga og forflyttet meg til sofa. Må snart ut med hunder og fore firfotinger og sånt. Fikk barnet avgårde til barnehagen tidligere i dag, men var ikke aktuelt å stå opp på ordentlig da, gitt. 

Se om magen min takler kaffe i dag, det hadde vært veldig fint!

 

Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Ja, vi er jo enkle sånn, vi mennesker. Et smil og en hyggelig kommentar - så kommer vi gjerne igjen :D 

Jeg er motsatt også - dårlig kundeservice, så er det lenge til jeg kommer tilbake. Og er det for overstrømmende kundeservice så blir jeg litt sånn "back off!" :P 

Akkurat nå, QUEST skrev:

@SFX; har du sitert meg i denne tråden, for noen minutter siden? Jeg fikk varsel om at du hadde det men noe sitat finner jeg ikke? :P

Ja, jeg skulle egentlig spørre hvem denne Sara Elise (?) var, men så fant jeg ut at jeg egentlig ikke brydde meg :P Jeg var mest ute etter å finne ut om jeg også kan få gratis prevensjon...

Akkurat nå, 2ne skrev:

Men pudler uten pels ser jo ut som rare rotter :P 

Fransk rottehund, fetteren til tsjekkeren?

Akkurat nå, 2ne skrev:

Gjør det! Du har ikke kjøpt den på telekiosken (eller hva det heter nå) på senteret vel? 

Er det ikke det de heter? Den som er rett innenfor den ene sideinngangen, før du kommer til gitarbutikken og polet. 

  • Like 2
Skrevet

@2ne hvis Ali gir fra seg veldig mye støt så an jeg anbefale litt kokosolje i pelsen. Hjalp veldig på Melvin. Han gikk fra omtrent å gnistre til å ikke gi støt i det heletatt :P

Skrevet
Akkurat nå, SFX skrev:

Ja, jeg skulle egentlig spørre hvem denne Sara Elise (?) var, men så fant jeg ut at jeg egentlig ikke brydde meg :P Jeg var mest ute etter å finne ut om jeg også kan få gratis prevensjon...

Her må jeg nok skuffe eller glede deg, alt etter som du ser på saken men basert på dine innlegg her på Sonen, så er du ikke i den gruppen som burde fått gratis prevensjon. :P

Skrevet
12 minutter siden, SFX skrev:

Jeg er motsatt også - dårlig kundeservice, så er det lenge til jeg kommer tilbake. Og er det for overstrømmende kundeservice så blir jeg litt sånn "back off!" :P 

Jeg takler nok litt dårlig kundeservice bedre enn overstrømmende kundeservice faktisk :lol: Det er der eremittgenene setter inn *vil.handle.i.ensomhet* 

Skal på styremøte i kveld. Da går hele ettermiddag og kvelden. Blir ikke tur på hundene nei, for å si det sånn. For nei - vi er ikke så moderne at vi bruker skype ennå, vi. Vi må møtes fysisk :aww: 

 

  • Like 1
Skrevet

Nå er jeg glad Bonden fora hester, for han kjørte seg fast noe innmari med schaffern, og jeg hadde garantert kjørt meg enda mer fast og knota det til og endt opp med å ringe han for å få han til å hjelpe meg løs :lol:  Så da trenger jeg bare hente kaninmatt, og der er det mindre fare for å kjøre seg fast. :ahappy: 

 

Skrevet
2 minutter siden, Siri skrev:

Jeg takler nok litt dårlig kundeservice bedre enn overstrømmende kundeservice faktisk :lol: Det er der eremittgenene setter inn *vil.handle.i.ensomhet* 

Her er jeg tildels helt enig :) Nå er det jo litt forskjell på hva slags butikker man er i , i noen butikker er betjeningen 'låst fast' i kassen og beveger seg ikke ut i lokalet. ( mange matbutikker f.eks) . 

I andre butikker foretrekker jeg at betjeningen er oppmerksom på at jeg er der/kom hvis de ikke er så opptatt med andre kunder at de ikke så meg komme. Hils gjerne og hvis det er naturlig, spør om kunden behøver hjelp med noe? ( her vil det også variere hva slags butikk man er i selvfølgelig). Det jeg ikke kan fordra er betjening som fotfølger meg , er 'overhyggelige' og kommer med alle slags forslag til hva jeg burde se på/kjøpe ubedt. 

Hvis jeg behøver hjelp, så spør jeg betjeningen , hvis ikke, så er det godt mulig jeg bare vil se på hva de har, uten overivrig betjening som skal selge meg noe. 

Skrevet
3 timer siden, Turb skrev:

Søsteren min jobbet rett nedenfor gården til bonden og traff ham ikke lenge etter opplevelsen og det der var historien hun fikk fortalt - om bonden løy eller om det var hans versjon av det hele er uvisst - han måtte avlive rådyret på stedet og valgte å avlive chihuahuaen også. Det var leieboer på gården som eide chihuahuaen. Så klart kan det hende at han irriterte vettet av seg av dyret og valgte å avlive det i samme slengen, men han var alltid veldig trivelig med våre hunder. 

De fleste rådyr som blir "tatt" av hunder (uansett størrelse) er halvdøde fra før. Enten av utmattelse/sykdom, eller skade etter påkjørsel. Reven kan gjerne tygge på slike dyr i flere dager før det faktisk dør. Om en hund kommer på et slikt dyr, sef det selvsagt stygt ut, uten at hunden egentlig er en vesentlig del av det hele.

  • Like 3
Skrevet
Akkurat nå, Pringlen skrev:

De fleste rådyr som blir "tatt" av hunder (uansett størrelse) er halvdøde fra før. Enten av utmattelse/sykdom, eller skade etter påkjørsel. Reven kan gjerne tygge på slike dyr i flere dager før det faktisk dør. Om en hund kommer på et slikt dyr, sef det selvsagt stygt ut, uten at hunden egentlig er en vesentlig del av det hele.

Tenker det er en mer trolig forklaring ja..Det er vel slett ikke umulig at rådyret var skadet før hunden faktisk kom i kontakt med det. 

Historien henger ikke på greip forøvrig..Bonden ser at hunden jager etter rådyret og at rådyret faller gjennom skaren og setter seg fast. Så ser den selvsamme at hunden gnager over hælsena til rådyret , for etterpå å begynne å gnage på buken.. Så bestemmer han seg for å skyte begge to.. Som sagt med mindre dette var en riktig superschi, så må jeg si at den selvsamme bonden jammen tok seg god tid, før han bestemte seg for å skyte begge..

Skrevet
1 hour ago, SFX said:

Fransk rottehund, fetteren til tsjekkeren?

Nei, skal jeg ha rottehund, må det være terrier :) 

1 hour ago, SFX said:

Er det ikke det de heter? Den som er rett innenfor den ene sideinngangen, før du kommer til gitarbutikken og polet. 

Nei, det er vel Spaceworld? Jeg har litt blanda erfaring med Telekiosken, derfor jeg spurte :) 

1 hour ago, Snoffe said:

@2ne hvis Ali gir fra seg veldig mye støt så an jeg anbefale litt kokosolje i pelsen. Hjalp veldig på Melvin. Han gikk fra omtrent å gnistre til å ikke gi støt i det heletatt :P

Vel, hun var værst i pelsbytte fra valp til voksenpels, og jeg prøvde noen forskjellige oljer da, jeg kan ikke si at det gjorde noe fra eller til før pelsen var så feit at den ble ekkel å ta på :) Satser på at den nye shampoen funker, evt med balsam etter bad, bare for å se. Det ville nok hjulpet om hun fikk stell litt mer regelmessig enn hun gjør nå og :P Jeg har akkurat barbert potene hennes, og en hobbit ville vært misunnelig! :teehe: 

Skrevet

Sitter i sofaen og spiser is igjen. Rett før middag! :teehe:Har vært på tur med Zenta. Vi ruslet nesten et par timer, men tror ikke vi gikk lenger enn 5km. Dere var mye snø og så fint i marka i dag. Nysnø og passe kaldt. For en fin vinter det har vært i år! Gikk alene i dag så tankene gikk mye til Midas. Det er litt godt at evnen til å minnes han med tristhet og glede begynner å overta for totalt knust hjerte. Han fortjener å minnes med glede og smil. Han var alltid glad han :wub:

Zenta venter på belønningen for å stå og være søt :rolleyes:

8F6B59E4-1224-438C-8359-872855B70E6C.thumb.jpeg.64d29f85e4839cd17d06359f62472dbc.jpeg

  • Like 5
Skrevet

Jeg fant en pose hasselnøtter i skapet. Sikkert sunt å spise en liten neve, tre never er mye.

Jeg kjøpte meg nye brodder i dag. Disse har fått god kritikk, er det noen som har erfating med dem?

61180033.jpg?imageId=61180033&x=0&y=0&cropw=100&croph=99.9&width=512&height=458

  • Like 2
Skrevet

Jeg fant en ny bug på kjøkkengulvet i dag tidlig, fikk fanget den og tatt et bedre bilde enn i går. Sendte inn bilde til skadedyrekspert og fikk var om at joda, det var skjeggkre. Ikke bare det, den er også umulig å bli kvitt, og jeg må bare gå ut i fra at møblene mine er infisert også.

Dritkjipt for begge parter, jeg sitter med møbler jeg ikke kan ta med meg uten å spre dritten videre til neste bolig, og huseier sitter med en leilighet de har brukt mye penger på der de da må fortelle neste leietaker at det bor bugs i veggene de ikke kan bli kvitt.

Nå skal jeg ned og snakke litt med husvert så får vi se hva vi finner ut av.

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette er jo en superaktiv rase, men har dere prøvd mindre aktivitet? Starter adferden med én gang dere kommer hjem, eller etter den lengste turen? Er han lik med alle i familien? Har dere jobbet noe spesifikt med ro, og lære å slappe av? Søk skal i teorien både slite ut hunden mentalt og roe, men min hund ble bare mer stresset av det. Jeg ville prøvd å endre litt på aktivitetene. Prøv å kutte kraftig ned på søk en stund, bruk heller maten til shaping og trikseøvelser.  Jobb bevisst og aktivt med ro-øvelser. Hvordan er han i aktivitet og lek med andre hunder? Får han noen lengre turer innimellom? 
    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...