Gå til innhold
Hundesonen.no

Til info: Vaksinert valp død av smittsom leverbetennelse (HCC) på Østlandet - endrede vaksinasjonsanbefalinger


Recommended Posts

Skrevet

https://evidensia.no/vaksinert-valp-dod-av-smittsom-leverbetennelse-hcc-pa-ostlandet-vi-endrer-vare-anbefalinger/

Vaksinert valp død av smittsom leverbetennelse (HCC) på Østlandet. Vi endrer våre anbefalinger.

En valp som var rutinemessig vaksinert ved 12 ukers alder, døde nylig av smittsom leverbetennelse. Valpen bodde på Østlandet. Med bakgrunn i dette og anbefalingene til WSAVA (World Small Animal Veterinary Association), anbefaler vi nå vaksinasjon mot HCC ved både 12 og 16 ukers alder. Dette går utover retningslinjene i Felleskatalogen, men er faglig begrunnet med at vaksinen ikke har tilstrekkelig effekt hos ca 10 % av valpene dersom den kun gis ved 12 uker.

Smittsom leverbetennelse er forårsaket av et virus, og forekommer sporadisk i Norge. Symptomer ved HCC kan blant annet være kraftig påkjent allmenntilstand, feber, magesmerter, diaré, leversvikt og småblødninger.

  • Like 1
Skrevet

Det er ikke sikkert det er noen sammenheng, men jeg har det siste året sett stadig oftere små valper på stevner, som er med for "sosialisering". Med erfarne hundefolk, soniser inkludert, som jeg tenker burde vite bedre. "Jamen valpen er vaksinert" hjelper jo ikke, den har ikke fullt utviklet immunsystem en uke etter vaksinasjon. Og det skjer at voksne vaksinerte hunder dør av smittsomme sykdommer etter utstillinger, da er ikke valpene særlig trygge tenker jeg. Sånn rent bortsett fra at det ikke er lov i hht regelverket  (hvorfor det mon tro...?) selvfølgelig.

Skrevet

Oslo hundeskole går ut med at hele to valper/unghunder har dødd denne uken som følge av sykdommen. Forferdelig tragisk. Er det bekreftet noe sted at det er flere enn den ene? Lurer på om den andre hunden også var vaksinert etter anbefalingene...

@simira Hvor lenge mener du (og andre av samme synspunkt) at det er forsvarlig å vente med å la en valp være med på møter/treninger med mange/en god del andre hunder, der de andre skal ha fremvist vaksinasjonskort? 

Skrevet

Det er vel stort sett stevner som har krav om fremvist vaksinasjonskort, og der er det 4 mnd. Deretter tenker jeg at det er en forskjell på en klubbtrening med 10 kjente og et stevne med 100 (sist jeg møtte en for ung valp på stevne var Sandefjordstevne som har to dager med AG, LP og RL, og flere hundre startende) eller Dogs4All...

På en mindre klubbtrening har du også bedre kontroll på hvem som faktisk får komme bort til hunden (på et stort stevne er det ikke alltid man har noe valg). Jeg ville nok vært ganske forsiktig der en stund også, men noen hunder må jo valpen få treffe.

Skrevet

Er dette samme vaksine som gis et år etter 12ukers? Mi skal ikke ha "1års" vaksinen før i oktober så blir litt bekymret da...men jeg bor ikke på østlandet så vet ikke hvor bekymret jeg bør være, men det smitter jo så...

Skrevet

På fb sirkulerer det en melding fra Evidensia Kolsås Dyrehospital, der de sier to unghunder fra deres område (Kolsås/Bærum) har dødd av sykdommen. De har avlyst et planlagt Hundens Dag-arrangement og øker bemanningen for drop-in vaksine.

Skrevet

Det jeg reagerer på er at det er vistnok NVH som har gått ut med anbefalingene om å endre vaksinasjonen.. når man da spør mer, er det WSAVA som har anbefalt dette.. Men de har heller ingen nylig nyhet om dette.. 

 

Skrevet
Just now, Krutsi said:

Det jeg reagerer på er at det er vistnok NVH som har gått ut med anbefalingene om å endre vaksinasjonen.. når man da spør mer, er det WSAVA som har anbefalt dette.. Men de har heller ingen nylig nyhet om dette.. 

 

De skriver " Med bakgrunn i dette og anbefalingene til WSAVA " (min utheving), jeg leser det slik at WSAVA anbefaler vaksinering ved 12 og 16 uker, og dermed naturlig at det ikke er noen nyhetssak ifbm det.

Men skulle veldig gjerne hatt mer info, ja.

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

De skriver " Med bakgrunn i dette og anbefalingene til WSAVA " (min utheving), jeg leser det slik at WSAVA anbefaler vaksinering ved 12 og 16 uker, og dermed naturlig at det ikke er noen nyhetssak ifbm det.

Men skulle veldig gjerne hatt mer info, ja.

Wsava har vel alltid hatt de anbefalingene fordi produsenten anbefaler dette? 

Men ellers så er det ingenting om dette annet enn noen random sider. Og når jeg har spurt om dette på et par klinikksider, så er det helt tyst.. 

Hvis det er faktisk sånn at dagens vaksineprogram ikke er godt nok, så er alle hunder under 1 år i faresonen. Det i seg selv burde vel virkelig være god nok grunn til å faktisk gå ut med mye og skikkelig informasjon hvis dette er reelt..

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...