Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når bør hunden være veloppdragen? Altså aldersmessig. 

 

Min er 8 mnd og jeg får stadig pes av familie fordi hun er så galen..  jeg syns det er vanskelig. Hun er en god snill hund, lettlært men sta. Hun kan sitt, kom her, dekk, labb, inn(inn til siden når det kommer bil), "inn i huset ditt" (inn i buret), vent og værsegod(venter sittende ved maten til jeg sier værsegod)... 

problemet er ute. Hun glemmer alt da. Nekter å høre.. hun er veldig leken og har siden hun var liten hoppet opp på folk... søtt da, men nå...  hun er begynt å bli så sterk og hun er vanskelig å holde. Har siden hun var mini øvd på å gå fint og at hun ikke skal hoppe på folk, men hun vil virkelig ikke lære dette. Har alltid godis i lommen og hun tar det med en gang. "Gå fint" sier jeg og hun går kjempe fint, så får hun godis, og så sprinter hun av sted igjen. Samme når hub ser folk hun liker, da løper hun som en Gal, med meg på slep, og hopper på dem. ?

 

Okei det er ikke så morsomt lenger... hvordan løser jeg dette..? 

Skrevet

Det er ikke unaturlig at en åtte mnd gammel hund er idiot altså. Min var et rent ******* fram til han var ett, og deretter roet det seg kraftig. Ble ganske allright da han var to og et halvt. Nå er han helt fantastisk, i en alder av (snart) fire.

Sikkert mange her som har noen fine triks på lur. Mitt er enkelt: Tålmodighet. Masse, masse tålmodighet.

  • Like 8
Skrevet

Min er 15 mnd og har først nå begynt å nærme seg noe som er "normalt". Altså litt mindre idiot. Det er fortsatt et stykke til veloppdratt :P

Skrevet

Tja, veloppdratt er jo en definisjonssak. Det kommer an på hva du legger i veloppdratt. Det er også individuelle forskjeller vil jeg si. Man kan ikke si at alle hunder er ferdig oppdratt når de er så og så gamle. 

Mi begynner å nærme seg 2 år, og har de siste par månedene begynt å vise at all treningen jeg har lagt ned i henne har glidd litt inn. Hun er mer oppmerksom på meg på tur, hun er stadig mer innom og sier hei, begynner å få noe som ligner impulskontroll etc. Hun er en veldig energisk hund, og jeg har hele tiden måttet konkurrere mot miljøet for at hun skal høre på meg, masse forstyrrelser for henne som både er veldig glad i folk og andre hunder. 

Å opprettholde en god hverdagslydighet må man jobbe med hele hundens liv er min erfaring i tillegg til at alder og modning selvfølgelig hjelper. Jeg vil også påstå det handler en del om eiers evner som trener også, at man greier å lage seg et treningsopplegg som virker for akkurat den hunden, og det kommer med erfaring, prøving og feiling. Jeg har dog ikke hatt en hund som under 1 år blir ansett som ferdig oppdratt, eller innehar så mye godt innlærte ferdigheter(og utfører dem ikke minst). 

Jeg jobber i hovedsak mye med kontakt og sug mot meg de første årene av hundens liv. Lære hunden at jeg sitter på alle godene og at det er lurt å komme til meg først, selv om det er andre ting som er spennende. Jobbe opp impulskontroll og at hunden er mer oppmerksom mot meg. Det var definitivt enklere å få til med schäferen, som naturlig syntes jeg var best i hele verden og som i tillegg ikke var så veldig interessert i andre hunder eller folk. Whippeten har jeg måttet jobbe mye mer med, det faller ikke like naturlig for henne. 

Skrevet

Jeg har hatt mange valper i løpet av mange år med hund. Jeg pleier å tenke at nesten uansett hvordan valpen/unghunden er, blir de nok som jeg vil ha dem rundt 2 år.

Det første jeg trener på, er innkalling og innkalling og kontakt,  så kommer andre ting. For de fleste er det det samme hva en trener på, bare en gjør noe som hunden liker og bruker tid. På tur har jeg alltid godbiter, som de får når de kommer innom meg. Ikke hver gang, men det vet de ikke. Godbiter får de alle om de er et år eller 12.

Jeg forventer aldri at en valp skal være ferdig oppdratt når de er 8 mndr.

  • Like 2
Skrevet

Spørs helt hvem du spør - hadde du spurt noen i nær familie med litt erfaring og sine metoder innen hundehold, er ikke min oppdragen i det hele tatt, spør du andre folk, med og uten hund, er han alt fra "ikke så gal" til "kjempeflink!". Jeg selv mener han er midt på treet, men poenget er at det spørs på øyet som ser...

8 mnd er egentlig litt drittalder; døv og pubertal hund som tester grenser. Så ikke legg noe i akkurat det. Ift at hun kan diverse kommandoer, veldig fint, men hun "kan" dem jo ikke om hun ikke hører utendørs. Mange, inkludert meg selv, gjør den feilen at de innlærer atferd og triks uten å generalisere. At hunden kan "sitt" inne, betyr ikke at h*n kan det i hagen, på tur, på gangsti, i byen. Øv inn med gradvise forstyrrelser - men, tiden for intensiv trening med forventning om resultater er nok ikke akkurat i den perioden hun er i nå.

Følte at min hadde en pubertet som varte fra 6 mnd til 2,5 år, men det er nok en overdrivelse. Jeg vet at han var bedre i 15-20 mnd perioden ;) Han viste en markant forskjell etter fylte 2,5 år, og igjen har han vist en markant forskjell fra 2,5 år til 5,5 år.... Om han blir voksen og veloppdragen? Tja.. Spørs hvem du spør ;) Senk skuldrene, og lykke til! :) 

 

Skrevet

Jeg har ikke veloppdragne hunder, og de er 8, 5 og 2 år gamle :lol: 

De er visst lydige da, morsomt nok. Jeg syns ikke de er spesielt uoppdragne, men det syns folk vi møter - de hopper på folk og ligger i møbler og tigger skamløst (særlig av folk som gir til de - merkelig sammentreff, det der). De samme folkene syns dog at de er lydige, fordi de kommer når jeg roper på dem og kan kommandoer som sitt og dekk, mens jeg syns de er forholdsvis ulydige - den lydige hunden min har bestemt seg for at hun er voksen nok til å bestemme selv når hun vil utføre kommandoene hun får, og de to andre er dårlig/ikke trent :teehe: 

Skrevet

Min hund var på sitt mest veloppdragne og lydige når hun var ca 3 år - 6 år. Med økende alder bevilget hun seg selv flere og flere privilegier, og nå (som 9-åring) mener hun bestemt at hun selv kan avgjøre om mine beskjeder er verdt å lytte til. Heldigvis er hun en grei hund :P 

Guest Klematis
Skrevet

Min er to og ikke veloppdragen, men det behøver hun ikke være heller. Hun er lydig nok til at det fungerer fint for meg og at hun ikke er mer lydig er fordi jeg ikke har giddet å trene mer. Hun var helt sprø frem til hun var godt over året. Nå er hun en drøm å være sammen med. Fortsatt litt vanskeligheter med å beherske gleden sin over ting som er innmari gøy,men hun er veldig veldig søt og sjarmerende nå. 

Skrevet

Hva legger man i begrepet "veloppdragen"? 
Om det betyr hunder som ikke har egen vilje eller evne til å tenke litt selv, mangler kreativitet og egeninitiativ, som alltid ligger stille i kroken sin, ikke tigger ved bordet, aldri hopper opp på noen , aldri stjeler fra bordet, alltid gjør som eieren sier... da vil ikke jeg ha en veloppdragen hund :aww: 

  • Like 9
Skrevet

Kjenner meg igjen, ja.

Om hunden er veldig sterk så kjøp ett magebelte og en sele til hunden som den kan trekke i, da blir ting litt lettere når man har en trekkhund. Min trekker som om han skulle løpt i Finnmarksløpet og tur ble 1000 ganger lettere da.

Ellers er jeg enig i at tålmodighet er tingen. Da min var 8mnd. ringte jeg pappa og gråt at jeg ville kaste hundlørva ut av leiligheten og aldri mer se han. Da lo pappa litt og sa at om jeg holder ut får jeg igjen for det. Og det har jeg gjort. Han er fremdeles ganske så uoppdragen ute, men det kommer seg hele tiden. 

Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Hva legger man i begrepet "veloppdragen"? 
Om det betyr hunder som ikke har egen vilje eller evne til å tenke litt selv, mangler kreativitet og egeninitiativ, som alltid ligger stille i kroken sin, ikke tigger ved bordet, aldri hopper opp på noen , aldri stjeler fra bordet, alltid gjør som eieren sier... da vil ikke jeg ha en veloppdragen hund :aww: 

Det jeg legger i veloppdragen, er en hund som kan det jeg ønsker mine voksne hunder skal kunne for at hundeholdet mitt skal være så behagelig som mulig. Inne så er det å legge seg når de får beskjed og slutte å leke når jeg sier det. Ute er det å gå sånn noenlunde pent i bånd, passere andre hunder/folk pent og komme på innkalling(selv om det er andre hunder/folk som de heller vil hilse på). 

Hva som er veloppdragen er jo en definisjonssak, for det jeg synes er en veloppdragen hund, synes kanskje ikke andre er det. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...