Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan er spansk vannhund i gemytt?

Hvis man lar pelsen på en spansk vannhund vokse så blir det cords, dreads. Jeg har sett at når pelsen er ca 5-7 cm så klipper dem hunden. Hva skjer hvis man ikke klipper dem? Kommer de til å se ut som en puli eller komondor pels da? Hvis man kun tar å splitter cordsene?:)

Skrevet

Jeg har ikke noe særlig å komme med så ikke så relevant kanskje, men møtte en nedklippet en på agilitytrening nettopp og den var kjempeskjønn ? en liten kraftplugg med helt super fokus.

Skrevet

Desverre varierende gemytt på spansk vannhund ?

Angående pelsen så vet jeg ikke, men usikker på om den vil lage dreads slik som rasene du nevner.

Skrevet

Jeg har ikke hatt spansk vannhundene selv, men bor i Spania og møter på flere daglig, og snakket med en del eiere.

De hundene som vi har møtt har alle hatt herlig gemytt. De bjeffer generelt lite på vår hund og er ganske rolige. Datteren vår digger de og hilser ofte på vannhundene. Det har ikke vært problem med noen av de.

Noen av de er litt reserverte, men ikke sky eller aggressiv.

Eierne beskriver se som morsomme, aktive, glade i vann, glad i å leke og krever en del aktivitet og mental stimuli. Vennlige og svært knyttet til eierne sine.

Ang pels har jeg sett en del kortklipt, og en del med dreads, og heldigvis en del som er børstet. Eierne jeg har snakket med har sagt at det er mye pelsstell og at de egentlig ikke skal ha tette tovet hår, Men snorer. 

 

Skrevet

Vi trener sammen med en, den tåler ikke å se andre hunder uten å klikke så gemyttet der i gården er virkelig ikke bra. Ellers litt "tungstartet" mtp. trening. Veldig ivrig når den først kommer igang, men klarer ikke særlig lange økter uten å miste fokus.

Skrevet

Har vært nabo med to, og den er antakelig den grusomste bjeffeduoen jeg har vært i nærheten av. Ekstremt høyfrekvent og hyppig, og av tilsynelatende helt vilkårlige årsaker. Opplever dem som veldig skjøre, voktete og sære, og ikke helt i vater, om du skjønner hva jeg mener. 

Når det er sagt, har jeg en gang fått skyss med en oppdretter av spansk vannhund, som hadde et helt annet sett med hunder. Også disse hadde helt ****** med lyd, men var mye triveligere. 

Skrevet

Gikk på valpekurs med en spansk vannhund når min pumi var valp - min holdt på å gjøre alle døve mens vannhunden var det omtrent ikke lyd i [emoji846] min var alt for opptatt av alt annet enn meg mens vannhunden var veldig opptatt av fører og lærte veldig fort [emoji846] fikk veldig godt inntrykk av det individet iallefall, virkert som en veldig fin familiehund med godt gemytt [emoji846]


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...