Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hallo folkens!

Min yngste hund har vore plaga med auget ei veke no. Dette har utvikla seg slik at hunden no er blind. Veterinæren eg har gått til kan ikkje forklare kvifor det har vorte slik, men sa at hunden mest sannsynlig ikkje får synet tilbake på auga. Eg har litt lyst å oppsøke ein second opinion berre i tilfelle noko vert oversett. Derfor spør eg no om nokon kjenner til nokon som er god på auge innenfor hund på Austlandet, type Osloområdet??

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

Skrevet
Akkurat nå, Snøfrost skrev:

Ernst-Otto Ropstad holder til i Osloområdet er er vel en av de fremste øyespesialistene i landet.

Har blitt tipset om han og Birgitte Grann Greve (Anicura)

  • Like 1
Skrevet

veterinæren din kan jo henvise deg til Ernst Otto Ropstad på smådyrklinikken på NMBU Adamstuen (Oslo, tidligere Norges veterinærhøyskole). Evt kan du ta kontakt med dem selv. Opplever alle de som jobber med øyne på NMBU som dyktige folk, og jeg synes de er flinke med selve håndteringen av hundene (det er også litt viktig for meg)

Skrevet

Takk for svar! Tenkjer eg ringer NMBU Adamsstuen å høyrer om dei har tid å sjå på hunden eg då!? Viss dei ikkje har tid skal eg kontakte anicura!

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

  • Like 3
Skrevet

Veldig fornøgd med NMBU. Hadde god peiling på auge der, slik som sagt! ??

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

  • Like 5
Skrevet

Fekk time i løpet av veka, men så vart det akutt. Då fekk eg på dagen. Var inne med Ernst-Otto Ropstad.

Det byrja med eit lite sår på auga. Forrige mandag. Fekk salve, var i god form tysdag, heilt elendig onsdag. Var til sjekk. Viste seg å ha kraftig betennelse i auga. Nye medisiner. Ny sjekk mandag. Då såg dei ikkje lenger inn til netthinna. Betennelse var der ennå, men dei kunne ikkje gje svar på kva og kvifor.

Tysdag (i går) var auge fullt av blod. Då ringte eg NMBU og fekk time. Etter to timer og masse undersøking fann dei ut det var netthinneløsning. Dei hadde mange alternativ på grunn, men tok blodprøver for å utelukke forskjellig. Skal på ny sjekk i morga og får då svar på dei. Heldigvis er hunden i bra form, men desverre intet syn på auge.

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

Skrevet

Takk for lykke til! Håper sjølvsagt på å få tilbake syn, men me skal nok få det til uten også. Føler i alle fall at me er i dei beste hender!?

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...