Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter å ha listet opp det lillegutt kan og nesten kan, ble jeg litt nysgjerrig på hva andres hunder og raser kan når de er omentrent like gamle?

Noe av det vi har lært han er dagligdagse ting som feks sitt, mens noe er triks som feks rull rundt. Vi har brukt det som mentaltrening og "teambuilding". Mulig vi har startet litt hardt ut, men han syns det er gøy så da tar vi noen økter av og til. 

Sitt, ligg, gi labb, rull rundt, gi begge labber, sitte bamse, vent, værsågod, gå på plass (men ikke bli der:P), (hoppe) opp, gå ned, gå dit/ut, spin (gå i ring), på plass ved fot (komme til meg og sette seg ved fot), stå (trener til utstilling/valpeshow), hopp (over noe), gå fot, søk (lete etter godbit), kom hit/innkalling, se på meg (kontakt) og slipp.

 

Andre ting som er kjekt eller gøy å lære ham? Han tar ting så fort så blir jo fri for ideer snart :lol:

  • Like 2
Skrevet

Viktigere å generalisere det han kan eller nesten kan, enn å pøse på med masse nytt :) Det han kan, kan han det hjemme, eller kan han det overalt? Sitter han alltid rett når han sitter fot, eller kan det bli bedre? Når han går fot, går han med kontakt, uten godbit eller detter han ut hvis det ikke er en godbit der? Hva hvis en annen hund passerer/bjeffer/et menneske prøver å ta kontakt mens du trener? 

Mine valper kan i den alderen kontakt, lek (sosial kamp, vinne og komme tilbake med leka), innkalling (ihvertfall en start), stå og sitt, begynnelsen på utgangsstilling, kanskje begynt å shape dekk, og ikke så mye mer enn det. Jo, de har begynt å gå spor.

Prøver heller å generalisere kontakt og lek i forskjellige miljøer (bygge opp forstyrrelser f.eks.), for å få en trygg og miljøsterk valp som kan jobbe overalt, enn å lære den masse halvveis som aldri blir fulgt opp. Men det er min mening. Jeg trener for framtidige konkurranser, så kontakten og miljøtrening er det viktigste av alt (for meg).

  • Like 4
Skrevet

Mine kan så og si ingenting :P
De blir mye mijøtrent og sosialisert. De blir trent på kontakt og stå fint (type utstilling) samt løpe pent i utstillingslina. Ellers er det ting som håndtering (vise tenner, klippe klør, bading, bli vant til blåseren osv) som fortsatt er hovedfokuset. De kan løpe løs på den alderen, i motsetning til når de er litt eldre og jaktinstinktet er større.  De får trekke i seler når vi går tur, og de lærer av de andre hundene at tur og sele er superkult, noe som er en fin ting å ha med seg når de skal settes inn i spannet og faktisk trekke når de blir eldre.

 

Guest lijenta
Skrevet

Være pøbel, gå på oppdagelsesferd disse kunne han godt. Andre ting som sitt kom også videre etter om det var mest intressant da

Skrevet

Hun min kan kontakt, sitt, navnet sitt, kom (så og si), tisse på kommando, søk, ligg. Vi holder på å lære inn fot, og bli. Skal snart begynne på stå. Så det er ikke så mye triks her i gården heller :D Synes det er best å terpe på de viktigste øvelsene så de sitter skikkelig. Og da kan man etter hvert bruke de i litt mer vanskelige situasjoner. 

  • Like 1
Skrevet

Sitt, ligg, vent, værsågod, tisse på kommando ute (eller, gå på do generelt på kommando), på plass (gå på puta si), finne grisen og finne ballen (to leker han har som han er veldig glad i, og som vi bruker mye til belønning), sitte å vente i buret før vi tar han ut.

  • Like 1
Skrevet
On 6/19/2016 at 3:42 PM, Caroline said:

Viktigere å generalisere det han kan eller nesten kan, enn å pøse på med masse nytt :) Det han kan, kan han det hjemme, eller kan han det overalt? Sitter han alltid rett når han sitter fot, eller kan det bli bedre? Når han går fot, går han med kontakt, uten godbit eller detter han ut hvis det ikke er en godbit der? Hva hvis en annen hund passerer/bjeffer/et menneske prøver å ta kontakt mens du trener? 

Mine valper kan i den alderen kontakt, lek (sosial kamp, vinne og komme tilbake med leka), innkalling (ihvertfall en start), stå og sitt, begynnelsen på utgangsstilling, kanskje begynt å shape dekk, og ikke så mye mer enn det. Jo, de har begynt å gå spor.

Prøver heller å generalisere kontakt og lek i forskjellige miljøer (bygge opp forstyrrelser f.eks.), for å få en trygg og miljøsterk valp som kan jobbe overalt, enn å lære den masse halvveis som aldri blir fulgt opp. Men det er min mening. Jeg trener for framtidige konkurranser, så kontakten og miljøtrening er det viktigste av alt (for meg).

Ja tror du har rett i det :) er bare redd han skal bli lei av å alltid gjøre samme triksene. Han gjør alt overalt for å si det sånn, men han er ikke så flink når det kommer til forstyrrelser og som sagt sitter ikke alt som støpt. Han har jo enda god tid på seg til å lære, ser jo at det er mange som "ikke kan noen ting". :P

Skrevet

Staffen kan og kunne alt mulig, han var første hunden vår. Og trengte litt mental trening. Han gjør alle triksa på rekke og rad om du bare står der med en godbit..

Dogoen kan sitt, bli, nesten omtrent kanskje innkalling og ligg. Mer kan han ikke. Jeg erter han innimellom med å be han om å gi labb.

Men det er vårt hundehold, vi har egentlig ikke noe behov for triks, selv om det har vært en fin bonding, i alle fall for staffen. Tror vi har skjønt mer hva vi tenker er viktig med tiden, sikkert som mange andre ;) Generalisering er viktig - dogoen KAN "sitt" mye bedre enn staffen kan sitt...

  • Like 1
Skrevet

Fint lite vi faktisk har trent på :P

Egentlig stort sett bare sitt, ikke stupe ut døren uten lov og innkalling. Og litt ligg og gå pent i bånd. 

Hun kunne også noenlunde å gå å legge seg og å la være, men det er mest sånt som hun har plukket opp selv:P

Men vi har ikke bruk for at hun kan så mye.. Har "bare" familiehund.. Kan jeg ha henne med meg og hun roer seg der vi er så er det nok for meg. Og at hun kan gå løs på øde steder utenom båndtvangen. 

  • Like 1
Skrevet

Errrrrrm. Være mynde? :D

Kan sitt, stå, dekk og innkalling sitter ganske bra nå. Trener aktivt agility (i den grad man kan gjøre det med en valp) og litt bruks (felt og spor) men ikke noe triks og sånt enda. Liker å få inn samarbeid og kontakt og heller begynne med mer avanserte øvelser når den verste valpetia er over.

  • Like 1
Skrevet

Jeg husker ikke så veldig spesifikt, men vi begynte med å shape inn danse for at hun skulle lære jeg klikker trening og shaping rett og slett :) Veldig glad for det den dagen i dag, hun tilbyr masse og har virkelig forstått prinsippet med shaping. Syns det er en fin øvelse å begynne med. 

Ellers jobbet vi med kassemetoden, innkalling, gå fint i bånd, sosialisering og miljøtrening, sitt, bli, dekk, kanskje såvidt prøvd oss på litt agilitytrening, gått baby spor. Ja, litt smakebit av alt kanskje :) Det var veldig lite hun KUNNE. Men mye hun hadde blitt introdusert til. 

  • Like 1
Skrevet

Stjele sko og ta ut sålene slik at disse kan makuleres. 
Stjele klær som ligger lett tilgjengelig. 
Bite i tærne. 
Stjele mat om det er lett tilgjengelig. 
Kan tigge veldig pent.
Vekke meg om morgenen eller natten når hun må ut. 
Vekke guttungen når det er på tide at han skal stå opp. 
Ellers kan hun sitt, stå, gå sånn halveis pent i båndet om det er godbit i sikte. Vente før maten.
Hun kan også være verdens søteste, og en real pain in the ass.

  • Like 4
Guest Belgerpia
Skrevet

Gå pent i bånd, komme på innkalling  - husrein, ellers var det bare fanteri. Når jeg tenker etter så har alle mine valper lært dette først.  Pent i bånd og innkalling.  Sistnevnte har vel vært ca 97% fra 4 til 5 måneder. 

Ellers har det variert hva de har kunnet. Men sitt har de lært rimelig tidlig, og vent. Bruker første tiden til å lære hunden livreddende ting. (Som innkalling og vent) - heller enn fancy tricks ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...