Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

2 ganger pr år , 6 mnd hver gang 

Alaskan malamute: et ******* et par ganger i året

På dalmisen datt det svarte av også, men i mye mindre mengder. De eneste stedene vi fant den svarte korte pelsen, var i kjøleskapet

Skrevet

Luna, Labrador: Røytet hele tiden. Masse pels overalt, hele tiden. Men i perioder var det MER pels enn det det var til vanlig. Ikke gøy å bo ett år med hvite gulv og sort labradorpels! :P 

Nyx, Tervueren: Hun har bare hatt en røyteperiode til nå, men det pleier å være ordentlig røyting to ganger i året. Pelsen er jo også såpass lang og myk at den ikke blir liggende, den samler seg i dotter rundt om i huset. Det er lettere å bare plukke opp noen dotter enn å måtte støvsuge et teppe av labradorpels hver dag (eller 2 ganger om dagen i de verste periodene). :aww: 

  • Like 1
Skrevet

Portugisisk vannhund. Røyter ingen verdens ting☺ Jeg klipper ham selv 2-3 ganger i året. Fantastisk deilig å slippe hår overalt☺

Skrevet

Røyter litt hele året(samler seg i dotter over alt, men du sitter ikke igjen med pels på hendene etter å ha klappet henne), og mye to ganger i året. Særlig om våren. Helt greit egentlig.

Skrevet

Nemi, golden retriever, røyter hele året. Høst og vår røyter hun helt ekstremt. Altså, jeg visste at golden røytet, men ikke SÅ mye... :lol: Børster henne flere ganger i uken.

Skrevet

Kito, Finsk Lapphund.

Nå har ikke jeg hatt han så alt for lenge. Er 10 mnd. Nå. Fikk høre at den værste røyting var første røytinga fra valpepels til voksenpels, og forventa derfor pels OVER ALT. Men jeg var overraska over hvor smertefritt det gikk bare jeg var flink til å børste i denne perioden.

 

Uten om røyte ser det nesten ikke ut som om han røyter i det hele tatt ( med mindre man tar en titt i sengen til mor og far :P ) 

 

Har sin andre røyte periode nå og jeg må si det at jeg tror neppe jeg kommer til å få meg en rase med noe annen type pels enn dette! Så lettvindt :D

Skrevet

Røyter hele året, men mer på vår/høst. Det er stort sett den hvite pelsen som detter av, artig nok, så mine røyter nok ikke så mye som andres. Det er altså snakk om tre borzoi tisper. Hannhunden røyter ikke, for han insisterer på å kle på seg selv, noe som har resultert i at han er naken på ubestemt tid.

Skrevet

Ja, hva ER det med hvit pels :blink: Hygenen er mest rød/svart, men det er jammen meg kun de hvite partiene som røyter (kun i røyteperioder, da - men om man tar over pelsen, er det kun den hvite som slipper. Haldenen er mest hvit, og den røyter i haugevis et par ganger i året. Den svarte, lille korthårete røyeter nesten bare når hun har valper (2 ganger i løpet av 7 år, da :P ) De strihårede røyter ikke nevnbart..

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Pringlen skrev:

Ja, hva ER det med hvit pels :blink: Hygenen er mest rød/svart, men det er jammen meg kun de hvite partiene som røyter (kun i røyteperioder, da - men om man tar over pelsen, er det kun den hvite som slipper. Haldenen er mest hvit, og den røyter i haugevis et par ganger i året. Den svarte, lille korthårete røyeter nesten bare når hun har valper (2 ganger i løpet av 7 år, da :P ) De strihårede røyter ikke nevnbart..

Hvit pels er løssluppen! :P

Dalmisen røyta like ****** året rundt, kort korthår er no drit :D

  • Like 1
Skrevet
14 minutter siden, Mumle Mu skrev:

Hvit pels er løssluppen! :P

Dalmisen røyta like ****** året rundt, kort korthår er no drit :D

Rettelse; hvite korthår er no dritt :P Korthårsdachsen er kort-kort, og hygenen er tilnærmet kort- kort. På dem er det som nevnt kun de vite partiene på hygenen som røyter (og den pelsen er faktisk hakket lengre enn de fargede partiene. Haldenen, derimot, har labradorlange hårstrå. De røsser av som barnåler på et juletre i februar...

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Pringlen skrev:

Rettelse; hvite korthår er no dritt :P Korthårsdachsen er kort-kort, og hygenen er tilnærmet kort- kort. På dem er det som nevnt kun de vite partiene på hygenen som røyter (og den pelsen er faktisk hakket lengre enn de fargede partiene. Haldenen, derimot, har labradorlange hårstrå. De røsser av som barnåler på et juletre i februar...

På dalmisen datt det svarte av også, men i mye mindre mengder. De eneste stedene vi fant den svarte korte pelsen, var i kjøleskapet :D

  • Like 2
Skrevet
1 minutt siden, Mumle Mu skrev:

På dalmisen datt det svarte av også, men i mye mindre mengder. De eneste stedene vi fant den svarte korte pelsen, var i kjøleskapet :D

Ja, det detter nok av, det blir bare borte i forhold til alt det hvite :P

  • Like 1
Skrevet

Australsk kelpie hannhund, kastrert røyter 1-2 ganger i året. Følger tydeligvis ingen "bok". Har god pelskvalitet og er raskt oppe igjen i pels når han har sluppet alt som skal av. 

Australsk kelpie tispe. Røyter før løpetid (løper ca hver 7. mnd). Bruker lengre tid enn hannen på å komme opp igjen i pels men har stort sett god pelskvalitet gjennom hele røyteperioden.

Ser tydelig forskjell på hvor optimalt fóret er når de røyter. Med dårligere fór er pelsen som er igjen på kroppen mattere på tispen og "sprøere" på hannen. Med fór som er mer optimalt er farge glans og struktur betraktelig bedre på pelsen som sitter igjen under felling. 

  • Like 1
Skrevet

Australsk kelpie, tisper: røyter ned før løpetid. Ergo 2 ganger i året.

Etter kastrering er det ikke noe fast mønster. Da kan det være 1 år uten røyting, og brått 4 mnd med røyting uten at det ser ut til at de har sluppet pels overhode.

Skrevet

Både shibaen og akitaen slipper alt to ganger i året, ellers er det bare små mengder som faller av. Her om dagen føyk det en pelsdott ut av kjøleskapet da jeg åpna døra, da sverget jeg på at neste hund blir en puddel! 

I Ungarn lot vi groomern ta jobben, her i Norge er det børste og blåser som gjelder ;)

imagejpg1_zpsacbe7508.jpg

  • Like 1
Skrevet

Har to Australian kelpie, hannhunder. Begge røyter 2 ganger i året og er nesten røytefri utenom det :-)

Dalmatineren min røyter som et uvær hele året 

Skrevet

Har ei cavalier tispe som røyter hele året.. Vi finner pels overalt og det setter seg overalt.. ? Shih-tzu blandingen derimot, røyter ikke! (Deilig) ?

Sent fra min SM-G800F via Tapatalk

Skrevet
1 time siden, Heidihj skrev:

Alaskan malamute: et ******* et par ganger i året :P

Hvordan røyter dine utenom røyteperioden? Trodde det skulle være litt men ikke så veldig. Min røyter hele tiden ? hår overalt alltid. Og når på året er det de røyter? :) 

Min skal vel miste valpepels og underyllen etterhvert nå???

Skrevet

Kastrert basenjihann mista litt pels hele tiden året rundt, og hadde et par perioder i året på et par uker av gangen hvor han røyta mye. 

Intakt basenjitispe røyta minimalt. Mista litt pels i røyteperiodene, nesten ingenting ellers. Var nok å børste litt en gang eller to per år.

Tror nok tispa var mest typisk for rasen.

Skrevet
13 minutter siden, Wildlife skrev:

Hvordan røyter dine utenom røyteperioden? Trodde det skulle være litt men ikke så veldig. Min røyter hele tiden ? hår overalt alltid. Og når på året er det de røyter? :) 

Min skal vel miste valpepels og underyllen etterhvert nå???

Mine røytet ingenting utenom røytetiden. Om din gjør det ville jeg sett på noe tilskudd eller bytte for. Noen kan jo selvsagt ha et utypisk røytemønster også, men det er jo verdt forsøket ihvertfall. Røytetiden kom to ganger i året ca vår/høst, hannhunden røytet veldig tidlig, februar som regel og tispa røytet alltid i sammenheng med løpetid. 

De jeg har nå(en hollender og en malle) røyter vanligvis også to ganger i året og ingenting ellers, men i vinter har de vært litt merkelige, lurer på om det kan være fordi at sambo foretrekker å ha det mye varmere inne enn vi er vant med fra før, håper ihvertfall det gir seg igjen og går tilbake til normalen for nå er jeg lei av hår :P Og den siste hollenderen har vi ikke hatt lenge nok til å si noe om, men hun røytet av når hun kom hit og ble innehund istedet for utehund og etter det har hun røytet lite så ser ikke for meg at hun røyter noe sørlig utenom røyteperioden.

Skrevet

Turbo, tolleren, var en akademikerhund (vokste opp på et universitetskontor) så han gjennomførte pilotrøytinger, hadde en ukes evaluering også satte han igang med den ordentlige røytingen... dvs at jeg led av passiv røyting i ca 2 mnder på våren og 2 mnder på høsten. I tillegg var det en del pelsfelling jevnt over... :P men han var bedre enn blandingen jeg hadde før det som ble helårsrøyter etter kastrering

Pigg, kelpie, mister litt pels nå og da, men i hovedsak virker det som om han kommer til å få to røyteperioder, han har kort pels med underull. Er også i hovedsak den lyse pelsen (han er red and tan) som detter av på andre tider enn røyting...

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...