Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
1 time siden, Wildlife skrev:

Ååå så gøy. Svigerfar øbsket seg en SL etter våre research om hvilke rase han burde gå for. Desverre viste den seg ufattelig vanskelig å få tak i så da ble det sett på andre istede. Men de er så vakkre!!

Ja, det ee nettopp det som er så synd! Rasen har økende popularitet etterhvert som folk "oppdager" den, men det er alt for få oppdrettere...:/ Om man vil ha en SL må man belage seg på å vente en stund, og gjerne se til Sverige, der er det noen flere oppdrettere.. Men også der er etterspørselen mye større enn "produksjonen".. Og det er jo ikke bare å avle i vei, regler og retningslinjer skal jo følges også, som beskrevet lenger opp er det ikke bare enkelt å finne gode matcher heller☺️ Jeg forsøkte aktivt i 8 mndr for å få tak i tispe nr 2, med å kontakte oppdrettere og sette meg på liste(r). Vil jo si at en SL er verd å vente på da☺️☺️

Skrevet

DA var ventetiden over! Gelli fødte 3 friske fine valper mellom kl 11.35 og 12.15.. Superfødsel! Hun skrek og bar seg på nr 1, en hann på 269g som kom med bakbeina først uten fostersekk, men da han var ute var morsinstinktet vel på plass;) De to tispene var 192 og 182 gram, den ene med hvit prikk på brystet, så da ser jeg forskjell på dem;) Alle tre virket litt klønete på diingen, men tror iallfall de har fått i seg en skvett hver så langt, med litt veiledning;) De søker aktivt, så det blir nok ei ordning. Lite lyd fra kassa nå, så antar at de ikke lider☺️ Mor sover, og det er igrunn veldig fredelig?

Naana, tispa vi har på 10 mndr, er meget forvirret over lyder og lukt på kjøkkenet, men forstår tydeligvis at hun skal holde seg langt unna valpekassa;) Har sperret av med kompostgrinder og teppe over, så Gelli slipper å tro at hun kan bli forstyrret. Virker bra tilsynelatende:)

Legger ved noen bilder:) Fødselsbildene er av den første, hannen☺️

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

  • Like 18
Skrevet

Gratulerer :ahappy: 

Veldig kjekt at du svarte så grundig på spørsmål om hannhund på forrige side. Det er mange utfordringer som oppdretter som man som vanlig hundeier ofte fort glemmer.

  • Like 1
Skrevet

Gratulerer med valper! Så pene hunder! Nå er det lenge siden jeg har sett en svensk lapphund! Brukes de til noen hundesporter? Jeg vokste opp med en som var blanding av SL og sheltie. Han så mest ut som SL :) 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Takker! Og beklager uteblitt respons! Her er iaf noen nye bilder, dessverre ble en tispe ligget ihjel 4 dager gammel(hadde antiklemmekant), mor var litt stresset/ubekvem i starten, muligens pga plagsomme etterveer.. Hun har iallfall blitt meget dyktig og rolig nå, heldigvis. 

Hannen er foreløpig ganske brun, håper han forblir det☺️??

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

  • Like 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...