Gå til innhold
Hundesonen.no

Dømmer du folk ut i fra hvor de kjøper hund?  

103 stemmer

  1. 1. Dømmer du folk ut i fra hvor de kjøper hund?

    • Ja
      52
    • Nei
      20
    • Det kommer an på om det er førstegangkjøper eller ikke
      31


Recommended Posts

  • Svar 115
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå vil jeg bare ha sagt at jeg kun har satt av 3 minutter dagelig til dømming av folk, og på søndager dømmer jeg ingen, med mindre det er et nødstilfelle. 

For min del handler det mest om dyrevelferd. Jeg synes det er fryktelig lite trivlig at hunder blir avliva over en lav sko p.g.a ymse mentalitet og sykdom, jeg synes det er helt forferdelig at valpefa

Jeg klikket på "Nei", men så kom jeg på blondiner som kjøper hund fra bagasjerommet på svenskegrensa ... De dømmer jeg veldig altså. Ellers har jeg ikke behov for å bry meg noe om hva andre mennesker

Skrevet

Hva mener du med "hvor de kjøper hund"? Gatehund vs finn vs oppdretter? Eller fra hvilken oppdretter? Fra oppdretter i annet land?

Jeg vil antageligvis si at jeg dømmer folk som kjøper fra oppdrettere de vet ikke sjekker relevant helse, eller er ekskludert fra raseklubb/NKK av etiske årsaker. Folk som burde visst bedre. Så svaret er vel "ja, men ikke svart hvitt"? Som så ofte ellers. :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg har veldig lyst til å svare "nei", men hvis jeg skal være helt ærlig så må det bli "ja". Jeg prøver ikke å være forutinntatt, men det er klart jeg ikke alltid klarer å se bort fra hvor folk kjøper hund, både på godt og vondt. Stort sett holder jeg "dømmingen" for meg selv da, om det er verdt noe. 

  • Like 3
Skrevet
22 minutter siden, simira skrev:

Hva mener du med "hvor de kjøper hund"? Gatehund vs finn vs oppdretter? Eller fra hvilken oppdretter? Fra oppdretter i annet land?

Uavhengig av om de kjøper rase eller blanding.

Skrevet

Jeg klikket på "Nei", men så kom jeg på blondiner som kjøper hund fra bagasjerommet på svenskegrensa ... De dømmer jeg veldig altså. Ellers har jeg ikke behov for å bry meg noe om hva andre mennesker gjør i forhold til kjøp/henting av hund, har bedre ting å gjøre :)

  • Like 12
Skrevet
20 minutter siden, Line skrev:

Uavhengig av om de kjøper rase eller blanding.

Det kommer jo an på hvor de kjøper den. En hundekjører som kjøper en huskyblanding av "kjente linjer" til et spann kan være ok, blondina til @Margrete som kjøper en pomsky-doodle på svenskegrensa not so much.

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Det kommer jo an på hvor de kjøper den. En hundekjører som kjøper en huskyblanding av "kjente linjer" til et spann kan være ok, blondina til @Margrete som kjøper en pomsky-doodle på svenskegrensa not so much.

Men da dømmer du jo basert på hvor de kjøper :) 

Skrevet

Dømmer kanskje litt ja. Folk burde vite bedre enn å kjøpe doodle fra valpefabrikk,  eller rasehunder fra foreldre uten  helsetesting og stamtavle  ("vi skal jo ikke på utstilling" )

  • Like 1
Skrevet
30 minutter siden, Line skrev:

Uavhengig av om de kjøper rase eller blanding.

Svarte du da jeg spurte hva som lå i spørsmålet?

Edit: Misforstod svaret. Da er vi enige. Og svaret er fortsatt "det kommer an på".

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Svarte du da jeg spurte hva som lå i spørsmålet?

Edit: Misforstod svaret. Da er vi enige. Og svaret er fortsatt "det kommer an på".

Men "hvis det kommer an på" så dømmer du jo :) 

Skrevet

Ja, jeg dømmer. Jeg tenker mitt når folk importerer gatehunder fra andre land, kjøper valper fra bevisste blandingsparringer (inkl doodler), fra useriøse oppdrettere som avler kun for å tjene penger, og også folk som kjøper syke raser (flatnesa hunder, schæfere som ikke greier å gå skikkelig ol). Jeg legger meg ikke opp i det, og nevner det ikke hvis de allerede har skaffet seg hunden (kan nevne det før de kjøper), men jeg dømmer de sekundene jeg møter dem på gata eller leser på facebook. [emoji14]

  • Like 2
Skrevet

Japp, jeg dømmer nok. Stiller meg bak de svarene som allerede har kommet, og det går jo gjerne på doodledittdatt, smuglerhunder og "renrasede" hunder uten stamtavle for det meste.

  • Like 2
Skrevet

Nå er jeg ikke så kjent med hvilke oppdrettere som er fyfy i hvilke rasemiljø osv, men ja, jeg dømmer folk på hvor de kjøper hundene sine. Kjenner f.eks til noen som har kjøpt hund via IARA. Nå er dette et ekstremt bløthjertet menneske som generelt "redder" dyra hun har, så jeg er ikke overrasket. Men jeg tenker jo mitt om det da. :P Og jeg dømmer folk med doodles og div andre designerhunder. Og som det blir nevnt over her. Blondina som handler miniatyr på svenskegrensa. Ofte synes jeg mest synd på dem, for det kommer jo en dag der gjerne hunden blir syk, eller man reagerer på den røytefrie superallergivennlige doodlen. Eller den stellfrie pelsen plutselig er rene møkkajobben å få ren/flokefri. 

Men jeg viser skjønn ifht om det er førstegangskjøper eller ei. Jeg og min familie gjorde jo den feilen selv liksom. Aner ikke om oppdretter er respektert i miljøet eller ei, men vedkommende avler jo utenfor NKK så det er jo gjerne kanskje en grunn for det? Jeg kjenner også andre som har gjort samme tabbe med første hund og jeg anser den som flotte hundefolk den dag idag, som også angrer på valget, men gjerne ikke på bikkja i seg selv. (Man blir jo glade i dem uansett hvor de kommer fra) 

Jeg har jo vært der selv, så jeg vet liksom hvor lett det kan skje når man ikke har nok kunnskap. 

  • Like 1
Skrevet

Ja, jeg dømmer, men må innrømme at da jeg først leste spørsmålet, så antok jeg at du sikta til raseoppdrettere. Jeg dømmer ikke folk som kjøper shiba første gang av oppdrett jeg aldri ville nærma meg bygrensa til, de veit jo ikke hva de skal se etter, men de som kjøper designerblandinger, de dømmer jeg. I tillegg til en del andre rasehunder. 

Jeg er fæl, jeg klarer nesten ikke skjerpe meg når folk forteller hva slags hund de har heller. 

  • Like 8
Skrevet

Jaaaa jeg dømmer!! og samtlige av mine venninner (utenom Megamarie) som har hund har kjøpt fra "naboens om hadde en fin jack russel og en chihuahua"-mix. Jeg blir gal!!! Jeg prøver å fortelle de hva jeg synes uten å være nedlatende, men de hører seriøst ikke på meg, så da får de bare ha det så godt. Viser seg jo alltid at de får all slags sykdommer, så jeg ler alltid sist uansett :P . Koser meg med det jeg!

En av mine nærmeste kom jeg i totalt krangel med angående goldendoodle, vi har blitt enig om å ikke snakke mer om det. Hun har en maltepoo nå. Hun får kjøpe det hun vil, men hun VET hva jeg synes om det og hun VET at jeg dømmer henne for det.

Skrevet

Ja, jeg dømmer. Jeg dømmer enda hardere hvilken rase de går for, hvis det er en rase med mye helseproblemer, feks. 

Og så har jeg blitt bevisst hvilke feller jeg selv har gått i på veien til å få hund. Kan vel ikke akkurat påstå at jeg hadde sjekka linjer og sånt særlig nøye da vi kjøpte Marko, selv om vi er godt fornøyde! Men helt ærlig, så visste jeg ikke hva jeg skulle se etter, eller hvordan, heller. 

Skrevet

Jeg sa nei, så så jeg kommentarene :P Jeg kjenner flere med blandingshunder som er vel og bra. Men så ble det nevnte om blondina på grensa med en doodle blanding fra bagasjerommet og ja da dømmer jeg.

Skrevet

Jeg er så smålig at jeg dømmer innenfor rase også jeg, er dog litt mer forståelsesfull for førstegangskjøpere.. 

Men når man leker raseentusiast, og så kjøper man ifra rævva oppdrettere, så blir de litt dømt..  

Men nå dømmer jeg folk litt ut fra hvilken rase de kjøper.. Det er mang en gang jeg møter noen, har lyst å tenke mitt om de og så forteller de at de feks har kjøpt rottis, så tenker jeg slask med en gang :lol: 

holder dog kjeft altså :P 

  • Like 2
Skrevet

Ja jeg gjør vel egentlig det.

Men i det stille, eller innenfor husets fire vegger...

Jeg sier det ikke til vedkommende, det kunne ikke falle meg inn egentlig.

Jeg har jo faktisk ikke noe med det.

Me mindre vedkommende spør, men det blir jo noe annet enn å bare uttale seg liksom.

  • Like 1
Skrevet

Jeg dømmer folk som kjøper rase også jeg. Om man kjøper fra første og beste fordi det passer seg sånn, så sier det endel om kjøper. Om man googler dvergschnauzer så er det første som kommer opp raseklubbens valpeliste. Hvis man gidder å stikke nesa inn der så finner man ut at det er noen kriterier som er verdt å sjekke før man kjøper. 

Skrevet

jeg svarte at det kommer an på om de er førstegangskjøpere eller ikke, men det har egentlig ikke noe med saken å gjøre, for meg kommer det an på intensjonen eller om de faktisk er klar over hva de holder på med eller ikke. De som gjør dumme kjøp med viten, de dømmer jeg litt, men jeg holder det for meg selv. 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...