Gå til innhold
Hundesonen.no

"Maskot eller bruks hund?"


Recommended Posts

Skrevet

Har sett flere skriver om raser som er "maskot" og raser som er brukshund. Hvilke raser tenker dere er "maskot" - raser? Hvilke raser regner dere som en brukshund? :innocent: Bare jeg som lurer :innocent:

Skrevet
6 minutter siden, Nea skrev:

Har sett flere skriver om raser som er "maskot" og raser som er brukshund. Hvilke raser tenker dere er "maskot" - raser? Hvilke raser regner dere som en brukshund? :innocent: Bare jeg som lurer :innocent:

Jeg tenker egentlig at hvis du kjøper en hund, og så kjøper en annen hund som krever mindre, enten i ren aktivitet eller i plass eller trening, så er den maskot, mens hvis du kjøper en hund med likt eller større aktivitetsbehov så kjøper du deg en hund til.

 

Edit: Så hvis du har en veldig krevende rase kan en brukshund av en annen rase være maskot, fordi den krever mindre.

  • Like 2
Skrevet

Maskot for meg er en hund som ikke krever mentaltrening. Henger med på alt vi finner på av turer og trim, men "krever" det ikke. 

Skrevet

De rasene jeg ser på, men det er jo etter smak og behag liksom: Sheltie, norwich terrier, miniatyr bullterrier, welch corgi rasene og sikkert noen jeg har vært innom og slått fra meg. 

Skrevet

Terven er maskot her i huset. Ikke fordi hun ikke krever mer, eller fordi pudlene er mer brukshunder enn henne :P Men fordi hun er "annerledesdyret", og pensjonert pga sykdom og mentalitet :) 

Skrevet

Hos oss er malamutene brukshundene. Som maskot håper jeg at vi på sikt kan få oss en shiba. Den kommer til å være med på alt,  men er ikke "hoverrasen" for bruk. 

  • Like 2
Skrevet

Jeg har jo lyst på mange hunder og flere av dem er jo brukshunder av rase og behov, men jeg kunne godt hatt en brukshund og kalt den maskott, feks om jeg skulle tatt inn en riesen i hollender/malleflokken så hadde den blitt maskotten min selv om den hadde krevd like mye som de øvrige hundene. Men jeg kunne også tenkt meg en parson m.fl. Så for min del er det ikke hvor krevende eller ikke de er, men at det ikke blir hovedrasen.

Som brukshund tenker jeg på de typiske brukshundrasene, schæfer, malle, riese mm. Evt også en del fuglehunder/jakthunder osv, kommer jo litt an på settingen det blir brukt, type hundehold man har osv. :)

Skrevet

Jeg kjøpte meg whippet som maskot. Jeg ville ha to hunder, men ikke to "ADHD på speed"-hunder. Nå er mini litt ADHD på speed hun også riktignok, men det varer vel bare til hun blir voksen ;) I mitt hode er en maskothund en mindre krevende rase enn det man alt har, evt. en rase som er annerledes enn det man egentlig foretrekker på en måte. Selskapshunden, kosehunden i flokken på en måte.

Skrevet

Her er havanaisen maskot og pumien brukshunden min :) havanaisen er med på alt men krever ikke noe særlig og er fornøyd med det han får :) selskap og kos er viktigst for han selv om han elsker å gå tur og å trene litt men det blir fort kjedelig å repetere synes han :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Når jeg snakker om en maskotthund så er det en annen rase enn hovedrasen. Trenger ikke nødvendigvis å være så mye mindre krevende, bare annerledes.

De rasene jeg snuser på er standard strihåret dachs, welsh terrier og så er jeg litt fasinert at podengo portoguese medio strihåret. Wetterhoun har jeg også vært innom (men synes den blir litt stor). Tipper jeg ender med en dachs eller terrier den dagen det er korrekt for oss og ha en maskott. Det er det ikke nå ;)

  • Like 1
Skrevet

For meg vil det å ha en "maskothund" være en hund som jeg ikke satser med. F.eks nå har jeg to hunder, hvor begge blir brukt. Dog han ende satser jeg ikke med fordi han er gammel, men fortsatt sprek og brukes derfor. Anser ingen av de som "maskothund".

Slik jeg ser det for meg i fremtiden, er det Schäferhund(er) og en Border Collie som blir mine brukshunder - altså som jeg vil satse med. Mine "maskothunder" som jeg har hatt litt i tankene er Bull Terrier; type en hund som blir med på tur og sånt, trening for morroskyld også litt utstilling kanskje (kommer ann på min interesse). Har den siste tiden begynt å snuse litt på Hvit Gjeterhund også, men det blir kanskje en blanding; satser litt mer enn f.eks bullen, men ikke like mye som med GSD/BC. Og hvis Saarloos'en noen gang passer seg til å ha i livet mitt blir det også en "maskothund" :lol: "Maskotrasene" kan dog endre seg da, men bullen har jeg hatt i kikkerten lenge nå. Men f.eks kan GSD/BC også bli "askothund" av andre grunner, som f.eks tidlig pensjon o.l. Litt situasjonsbetinget for meg.

Skrevet
1 time siden, Snøfrost skrev:

Når jeg snakker om en maskotthund så er det en annen rase enn hovedrasen. Trenger ikke nødvendigvis å være så mye mindre krevende, bare annerledes.

 

Jupp, tenker jeg også. Pr i dag er "maskotten" den jeg jakter absolutt mest med. Tidligere har jeg hatt maskotter som vorsteher, doberman og dogo :P

  • Like 1
  • 4 weeks later...
Skrevet

For meg er "maskot" en hund som er en annen rase enn resten av flokken og satsningsområdet/avlsrasen. Men jeg syntes det er "mest" maskot om den ligner litt den opprinnelige rasen. type Dobermann/Dvergpinscher Boxer/Boston Groendal/Shipperke etc :)

  • Like 1
Skrevet
På 2.2.2016 at 6:45 PM, JeanetteH skrev:

Maskot for meg er en hund som ikke krever mentaltrening. Henger med på alt vi finner på av turer og trim, men "krever" det ikke. 

Signeres!

Så i dette huset er vel Kelpien brukshunden og Papillonen maskoten. Selv om begge brukes, og jeg egentlig ikke ville kalt Blondie en maskot, så er hun det når jeg følger samme definisjon som Jeanette. Hun krever ingenting, men får akkurat den samme aktiviteten som kelpien.

Skrevet

Har nettopp skaffet oss en maskot hund vi :wub:  Jeg har vel strengt tatt en bitteliten og en kjempestor maskothund i tillegg til brukshunden min :P 

Det blir som @JeanetteH sier; henger med på alt, men krever ikke noe.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...