Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg syns Nitro har fått litt lange klør. Hvordan får jeg dem kortere på mest skånsomt måte? Nå får jeg ikke klippet så mye av dem ,før han viser ubehag. Kan jeg klippe oftere, som feks hver dag? Jeg bruker ikke dremmel, kun saks (kommer ikke til å få meg dremmel pga kostnaden) Klipper 1 gang i uka.

Skrevet

Har dere snø så ville jeg passet på at han har vært ute rett før du klipper så nervene trekker seg litt sammen. Da kan du nok kanskje klippe litt mer. Ellers hadde jeg klippet "rundt" nerven, ikke bare rett av kloa slik jeg ser at mange gjør. Da trekker også nerven seg litt lenger opp fordi den blir mer utsatt. Tror ikke jeg ville klippet hver dag, men heller hver tredje eller fjerde så kloa herdes litt mellom hver gang :) 

Skrevet

Det er kulden som får nervene til å trekke seg sammen :) Jeg har brukt sånne engangs isposer noen ganger når jeg har hjulpet venner og bekjente med deres "vanskelige" hunder som de ikke klarer å klippe selv. Går sikkert ann å bruke noe annet som er frossent også. Tar ikke lang tid før en kan se at nerven har trukket seg opp om hunden har lyse klør.

Skrevet

Slenger meg på denne, håper det er ok. Eine har lange klør og jeg får dem knapt kortere. Har klippet rundt, brukt fil og klippet annen hver dag i over er halvt år, om ikke mer. Nerven trekker seg likevel ikke tilbake og klørne blir knapt kortere. Tips til hva jeg kan gjøre? 

Skrevet
2 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Har du prøvd det tipset jeg fikk? å legge på noe kaldt først, eller klippe ute etter tur i snøen?

Nei, hadde ikke hørt om det før, så det skal jeg prøve.

2 timer siden, yurij skrev:

Noen ganger er klobeinet relativt langt slik at klørene ikke kan bli hvor korte som helst. Det er jo et bein inni der også

Ja, du sier noe der. Eine har bestandig hatt lange klør, så mulig det er det. 

Skrevet

Bonnie hadde alt for lange nerver da hun kom til oss, klørne vokste som ugress i tillegg. Jeg klippet to ganger i uka, generelt. I tillegg til rett av på vanlig vis foran så klipte jeg også rundt nerven, typ av sidene og oppå, selvsagt uten å eksponere nerven. Det funket gull for oss! Hun hadde sorte klør, så lærte meg veldig godt hvordan nerven lå etter fargen mens jeg skavet av lag for lag :)

Kalde klør er et lurt triks!

Skrevet
2 timer siden, yurij skrev:

Noen ganger er klobeinet relativt langt slik at klørene ikke kan bli hvor korte som helst. Det er jo et bein inni der også

Ja, noen ganger er det vel bare sånn. DIll har helt håpløse klør og det har han alltid hatt. Når jeg ser bilder av andre heelere synes jeg at tendensen er der på ekstremt mange -  og alle kan vel ikke ha håpløse eiere som ikke klipper klør. Vi har klippet hver dag over lange perioder men det hjelper lite. I tillegg er det umulig å se hvor langt som er for langt, så jeg må nærmest klippe i blinde. 

Skrevet

Når jeg får hunder hjem iblant med alt for lange klør så klipper jeg først så langt ned som jeg kan. Så begynner jeg klippe rundt og rundt hver eneste dag rundt "pulpen".

Det fins hunder som aldri går korte klør samme hva man prøver, ofte er det pga potene er veldig flate og dermed blir klørene i en helt annen posisjon så de ser lange ut. Men som oftes ikke :P 

Skrevet
På 27. januar 2016 at 11:20 AM, Djervekvinnen skrev:

Har du prøvd det tipset jeg fikk? å legge på noe kaldt først, eller klippe ute etter tur i snøen?

Har klippet 2-3 ganger nå etter vi har vært ute på tur og jeg synes jeg ser effekt allerede. Kan ta mer enn vanlig, så det virker som at nerven trekker seg noe inn og at det virker det tipset der :)

  • Like 3
Skrevet

Yoshi hadde litt for lange klør nå i vinter, da tok jeg og 'skavet' av litt av kloa hver dag i en ukes tid. Nå er de fine, men 'skaver' fremdels litt av et par ganger i uka på begge. Yoshi fordi han fort får lange klør, Jatzy fordi hu får noia om det går for lang tid mellom hver gang. Har sliper, men går så mye fortere med saks, siden den alltid ligger på stuebordet  hehe :P

Skrevet

Jeg sliter også med lange klør på Rocky, kan ikke klippe dem for de sprekker så himla fort og det er tydelig ubehagelig/vondt. Hjelper ikke at han er redd potene sine i utgangspunktet. Kan hende jeg har hatt for dårlig saks og teknikk. Jeg har i hvertfall blitt himla usikker på klipping selv pga reaksjonene hans. 

Bruker nå sånn slipemaskin tiltenkt hund fra clas ohlson, ikke den beste, men den fungerer nå greit nok. Rocky tåler det mye bedre, men sier ifra om jeg kommer for nært på nerven. Så jeg er igjen usikker på om jeg sliper korrekt eller ei. 

Noen som har bilder av hvordan klørne ser ut før/etter de er slipt, eventuelt vet av en god video som viser fremgangsmåte? (Både klipping og sliping) 

Skrevet
2 timer siden, Rocket skrev:

Jeg sliter også med lange klør på Rocky, kan ikke klippe dem for de sprekker så himla fort og det er tydelig ubehagelig/vondt. Hjelper ikke at han er redd potene sine i utgangspunktet. Kan hende jeg har hatt for dårlig saks og teknikk. Jeg har i hvertfall blitt himla usikker på klipping selv pga reaksjonene hans. 

Bruker nå sånn slipemaskin tiltenkt hund fra clas ohlson, ikke den beste, men den fungerer nå greit nok. Rocky tåler det mye bedre, men sier ifra om jeg kommer for nært på nerven. Så jeg er igjen usikker på om jeg sliper korrekt eller ei. 

Noen som har bilder av hvordan klørne ser ut før/etter de er slipt, eventuelt vet av en god video som viser fremgangsmåte? (Både klipping og sliping) 

Jeg har ingen bilder eller film av det. Det avhenger litt av hvor lang klørne er. Er de lange så sliper jeg midt på kloa og inn et par sekunder, så siper jeg toppen og så fra undersiden før jeg igjen tar litt midt på. Kanskje litt vanskelig forklart. 
Med dremel kan jeg ikke slipe mer enn et par sekund av gangen for det går så varmgang i kloa, dermed tar jeg i flere omganger. 

 

  • 3 weeks later...
Skrevet
10 minutter siden, Poter skrev:

Nå begynner jeg å se at klørne hans blir merkbart kortere, så det fungerer kjempebra å klippe etter han har vært ute! 

Så bra, kanskje vi må prøve det. 

 

Snakket med veterinæren i går ang klør. Han mente at antageligvis går det ikke an å få Dill sine klør kortere, føttene hans er jo ganske rare fra før. Men han mente derimot at det ville hjelpe å ikke klippe så ofte. Helt stikk i strid med hva jeg har hørt før, men.. :P 

Skrevet
11 minutter siden, soelvd skrev:

Så bra, kanskje vi må prøve det. 

 

Snakket med veterinæren i går ang klør. Han mente at antageligvis går det ikke an å få Dill sine klør kortere, føttene hans er jo ganske rare fra før. Men han mente derimot at det ville hjelpe å ikke klippe så ofte. Helt stikk i strid med hva jeg har hørt før, men.. :P 

Ja, det hjelper i allefall her, så er sikkert verdt å prøve, men tror nok det er noe i det at ikke alle kan få superkorte klør.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...