Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg hater hunden til romkameraten


Recommended Posts

Skrevet

Hei, 

Jeg flyttet nylig inn med ei jente og hennes hund. Jeg har selv hund og liker de fleste. Det gikk forsåvidt greit til å begynne med, da samboer var sykemeldt og hjemme med hunden.

Denne hunden er en gatemix fra spania, han lager konstant lyder, og når samboer reiser på jobb tar den kun 30 min før han begynner å hyle og lage andre merklige lyder. Han skraper på døren til soverommet og gir seg ikke før jeg slipper han inn, han legger igjen store snørrklyser i senga mi og bæsjer på gulvet, så jeg har sett meg nødt til å bannlyse han fra mitt. Hun jobber lange dager, og det virker som hun forventer at jeg skal lufte hunden hennes mens hun er på jobb, siden jeg også har hund. 

Hunden stresser rundt, så det er umulig å få noe kvalitetstid med min egen. Jeg kan ikke børste min uten at den andre klenger seg innpå.

Vi har bare bodd sammen i en måned, men jeg er utrolig lei av hunden. Har lyst til å snakke med henne om det, men vet ikke hvordan jeg skal formulere meg uten å lage unødvendig drama.

Noen som kan hjelpe?

Skrevet

Dere må jo helt klart ta dere en samtale, og få noen grunnregler på plass. Ellers smeller det til slutt, og da blir det ukontrollert eksplosjon = ikke moro for noen. 

Start med å spørre om når det passer å ha en samtale om boforholdet uten at dere blir forstyrret, eller at hun må gå. Så når dere setter dere ned for å prate, så er det viktig å være rolig og saklig, og ikke anklagende, for folk flyr fort i forsvar når det er snakk om egne dyr. Fortell at du sliter litt med å tilpasse deg hunden hennes, og at dere burde få noen regler som gjelder dere begge, og begges hunder. Spør om hun er klar over at hunden legger igjen snørr, og vis bekymring for hundens helse. Kanskje er hunden syk? Og dersom hun sliter med å få hunden husren, så kanskje Hundesonen kan hjelpe henne? Kan virke sleipt, men folk er generelt mer lydhøre når man vikler det i en positiv retning, og de får inntrykk av at folk vil hjelpe. Forhåpentligvis hjelper det nok til at hun vil være lydhør for dine forslag om regler for hundene.

Skrevet

Får helt vondt av denne hunden jeg :(

Det høres ut som en hund med mye bagasje og mye ekstra arbeid som følger med her. Hvor lenge har hun hatt den? 
Vet hun om disse problemene selv? Har hun noe erfaring med hunder med spesielle behov for trening og sosialisering? 

Du må jo snakke med henne om dette. Spør litt om disse tingene hvis du ikke allerede vet det. Forklar hvordan det er på en rolig og fin måte og si at du vil finne en løsning som fungerer for alle. Jeg får ikke helt tak i om dere er samboere som i et forhold, eller samboere/romkamerater som i to venner som deler på boutgifter. Det har jo også en betydning for hvordan man bør ta det opp. 

At hunden maser på deg og bæsjer på gulvet tyder på at han ikke blir luftet før hun går. Det holder ikke etter min mening, men ikke si det slik ;)
Si at du trenger å sove littegrann lengre om morgenen og at hun bør la hunden få løpe på utsiden eller i hvert fall få seg 10-15 minutters tur for å gjøre fra seg. Selv har jeg jo valgt helt på egen hånd å få hund nummer 2 her. Og det er jeg som står opp og fikser opp i dette. Jeg lar ikke noe være ugjort fordi andre er hjemme uansett. Min hund, mitt ønske, mitt "problem". 

At den stresser slik kan tyde på at den trenger mer stimulering også. Men det er vanskelig å si uten å vite hva den får av stimuli og hvilke raser som er i denne. Men en spansk gatehund er vel ikke så lett å få slik informasjon om... Men aktiviteter og stimulerende leker er absolutt noe som kan snakkes om. 

Vær klar på det hele veien at det er hundens beste du tenker på, ikke at du er misfornøyd. Gå på med den holdningen at du vil at hunden skal ha det bra, og få henne til å være del av løsningen :)

 

Skrevet

At hunden bæsjer etter hun er gått betyr ikke at hunden ikke er luftet, jeg tror mer på at den ikke har lært å gjøre fra seg ute i utgangspunktet. ;)

En slik hund er jo mye jobb, og noe man må ta ansvar for fra dag 1. Hvordan fungerte ting før du flyttet inn, @tearex? Denne hunden høres jo ut til å trenge både hustrening og alenetrening. Jeg tenker at det å lufte hunden en liten tur i løpet av dagen hvis du likevel er hjemme kanskje ikke er så mye å be om, men jobben med alenetrening og renslighet er noe hun selv må ta.

Og så er det opp til deg å være konsekvent, det er klart hunden maser når den vet du slipper den inn på soverommet. Om du kutter det helt så kommer du nok til å måtte holde ut en del leven noen dager, men forhåpentligvis går det over om du ikke gir deg.

Uansett er det viktig at dere snakker om hvordan dette skal fungere og hvilke ansvar dere har for hver deres hund. Det er ikke noe gøy det tidspunktet man har utsatt det til det har gått for langt.

Skrevet

Snørrklyser er da ikke normalt at en hund legger fra seg verken her eller der, så det ville jeg tatt som et sykdomstegn og fått time hos vet dersom det var min egen. Ellers så må du nok snakke med henne om alenetrening stueren trening. Dersom hunden bare bæsjer inne når eier har gått, så kan det være et "symptom" på at den er utrygg uten henne.

Nå vet jeg ikke hvor dere bor, men jeg går ut i fra at det er på hybel eller noe sånt ut i fra det som skrives. En hund som bråker kan føre til større problemer enn en sur og sliten romkamerat. Her er det viktig å tenke på utleier/naboer.

Skrevet

At hunden stresser tyder ikke nødvendigvis på manglende stimulering, mange av de tidligere gatehundene er kroniske stressere.

Snakk med eier og sett tydelige grenser for hverandre/hundene, gjerne skriftlig. Blir ikke avtalen fulgt må en av dere flytte.

Mangelen på en skikkelig avtale/voksen dialog er rota til mye stress og trøbbel når man bor sammen.

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Å takle å være alene hjemme er overhodet ikke det samme som å takle å være på eget rom når andre er hjemme altså. Min egen takler helt fint å være hjemme alene, men hadde vært ekstremt vanskelig (vil si nesten umulig) å få hunden til å være like rolig alene når andre var hjemme i huset. 

Skjønner ikke hvorfor du ikke kan lufte hunden når du er hjemme og at hunden er så irriterende med å bare ville være i nærheten, jeg, du visste jo at du flyttet inn med en hund til liksom, men, dere må jo finne en løsning når det er til plage for deg.

Skrevet
45 minutter siden, Yellow skrev:

Å takle å være alene hjemme er overhodet ikke det samme som å takle å være på eget rom når andre er hjemme altså. Min egen takler helt fint å være hjemme alene, men hadde vært ekstremt vanskelig (vil si nesten umulig) å få hunden til å være like rolig alene når andre var hjemme i huset. 

Skjønner ikke hvorfor du ikke kan lufte hunden når du er hjemme og at hunden er så irriterende med å bare ville være i nærheten, jeg, du visste jo at du flyttet inn med en hund til liksom, men, dere må jo finne en løsning når det er til plage for deg.

Du skjønner ikke at det er irriterende med en hund som bråker, maser og stresser hele dagen, som driter på rommet ditt og legger igjen snørrklyser i senga di? Og i tillegg forventes at du skal ta deg av deg?

Hadde det vært min egen hund, så hadde jeg vært dritirritert over atferden, men når det i tillegg er en annens hund, så hadde jeg sannsynligvis blitt helt gærn. Har man hund i bofellesskap, så må den oppføre seg greit.

  • Like 1
Skrevet
7 minutter siden, Tuvane skrev:

Du skjønner ikke at det er irriterende med en hund som bråker, maser og stresser hele dagen, som driter på rommet ditt og legger igjen snørrklyser i senga di? Og i tillegg forventes at du skal ta deg av deg?

Hadde det vært min egen hund, så hadde jeg vært dritirritert over atferden, men når det i tillegg er en annens hund, så hadde jeg sannsynligvis blitt helt gærn. Har man hund i bofellesskap, så må den oppføre seg greit.

Tolket det sånn at hunden dreit inne pga mangel på lufting og at hunden stressa når den ikke fikk være i nærheten av TS hovedsakelig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...