Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan er reglene for import av valp fra Sverige nå? Regner med den må ha pass, chip og veterinærattest på ormekur, og at vi må stoppe på rødt på vei inn i landet. Vet vi må kjøre den inn i landet selv. Må valpen være tre mnd også fra Sverige eller er det for andre land? Må vi være i Sverige i 24 timer for å kunne fortolle siden valper koster mer enn 6000 kr?

Noen som har henta valp i Sverige i det siste?

Skrevet

Jeg hentet valp for et par år siden og var med å hentet en nå i sommer, og den må ha pass og ormekur ja. Fra Sverige trenger den ikke å være over 3 mnd, og du jo kan alltids kjøre på grønt i tollen, men da smugler du hunden inn. Jeg vil i hvert fall ikke anbefale det. Du må ikke være i Sverige over 24 timer hvis valpen din koster over 6000, for da må du fortolle den uansett. Hadde den derimot kostet under 6000, men over 3 (?, tror det er det), så måtte du ha vært i Sverige i over 24 timer for å kunne ta med deg varer til en verdi opp til 6000 uten å fortolle.

Når jeg henta min valp var det også et skjema fra Mattilsynet som oppdretter skulle fylle ut, et egenerklæringsskjema om at valpen var frisk og rask og ikke hadde vært verden rundt. Men i sommer fant vi ikke igjen dette, så det kravet ser ut til å være fjernet.

Skrevet

Tingen er at vi skal isåfall kjøre via Charlottenberg, og vi har ALDRI sett folk på jobb ved grenseovergangen der. Skal man da ringe og avtale på forhånd, så vi vet det er folk i tollen?

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Eller ha kvittering på 6000... [emoji6]

Den har folk prøvd seg på for mange ganger til at det funker. Blir du tatt blir det veldig mye dyrere enn om du bare betaler det du skal [emoji53]

Skrevet
1 time siden, Pixie skrev:

Tingen er at vi skal isåfall kjøre via Charlottenberg, og vi har ALDRI sett folk på jobb ved grenseovergangen der. Skal man da ringe og avtale på forhånd, så vi vet det er folk i tollen?

Kjører over den grenseovergangen relativt ofte, og det er da alltid folk der? Har blitt stoppet i tollen der og undersøkt en gang faktisk, og stoppet også og importerte min egen valp på den grenseovergangen en annen gang. Da var det masse folk på kontoret der (og det var en søndag tror jeg). 

Skrevet
1 time siden, Lillekrapyl skrev:

Eller ha kvittering på 6000... ;)

Det er vel rimelig ulovlig å forfalske kvitteringer, eller? Det kalles dokumentfalsk og er straffbart.

  • Like 1
Skrevet
3 timer siden, Pixie skrev:

Hvordan er reglene for import av valp fra Sverige nå? Regner med den må ha pass, chip og veterinærattest på ormekur, og at vi må stoppe på rødt på vei inn i landet. Vet vi må kjøre den inn i landet selv. Må valpen være tre mnd også fra Sverige eller er det for andre land? Må vi være i Sverige i 24 timer for å kunne fortolle siden valper koster mer enn 6000 kr?

Noen som har henta valp i Sverige i det siste?

Du kan hente når den er 8 uker og den må ha pass, chip, vetattest gyldige vaksinasjoner og ormekur som tar revens dvergbendelorm fra de siste dagene, med veterinærattest. Også skal man stoppe å fortolle(betale moms) når man krysser grensen :) Du trenger ikke å oppholde deg i sverige, nei, siden hunden uansett koster mer enn 6000. 

Skrevet

Ønsker å gjøre ting etter boka ja :)

Hm, vi har vel verdt uheldig med når vi har passert da. Men så er vi bare over der ca to ganger i året, vi har iallefall ikke sett folk på jobb en eneste gang når vi har passert. Men det er jo ikke verre enn å gi beskjed på forhånd så vi vet det er folk der...

Skrevet
1 minutt siden, maysofie skrev:

Det skal vell ikke betales toll på valpekjøp. Men hva er momssatsen da, 25%? Hvordan har folk løst det med norsk/svensk moms? :)

Er det mva på en vare du kjøper i Sverige har du krav på å få den svenske igjen fra selger etter du har betalt norsk mva. 

Skrevet

Problemet er vel at den svenske oppdretteren gjerne ikke betaler moms, på samme måte som norske, ergo er det ingen moms for oppdretteren å betale tilbake?

Skrevet
1 minutt siden, Gro skrev:

Problemet er vel at den svenske oppdretteren gjerne ikke betaler moms, på samme måte som norske, ergo er det ingen moms for oppdretteren å betale tilbake?

Svenske oppdrettere betaler ofte moms, men som regel selger de uten moms til norske kjøpere siden det forenkler prosessen.

Skrevet
1 minutt siden, Gro skrev: Problemet er vel at den svenske oppdretteren gjerne ikke betaler moms, på samme måte som norske, ergo er det ingen moms for oppdretteren å betale tilbake?

Svenske oppdrettere betaler ofte moms, men som regel selger de uten moms til norske kjøpere siden det forenkler prosessen.

Åja, det visste jeg ikke. Falt meg ikke inn engang å høre med oppdretteren min om det, men da kan jeg jo tenke på det for evt neste gang :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...