Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

 

Skjønner ikke hvordan de kan påstå at den lille hunden var aggressiv og angrep først når de ikke var der.

Det kan jo hende at det har vært en konflikt tidligere? Eller at eier av schæfer kjenner til den lille?

  • Svar 62
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Synes det høres ut som om både den eldre damen og eieren av schæferen er fornuftige mennesker, som klarer å tenke nyanser i en stressende, vond og ubehagelig situasjon. Eksempel til etterfølgelse, men

Hvilken del av det å formålsløst drepe en artsfrende er "å oppføre seg som dyr", egentlig?    Jeg håper hunden som angrep blir aavlivet. 

Helt enig, det der var lite taktisk. Hadde de latt saken bli stående slik den sto etter forliket, så ville de fremstått som som fornuftige og ansvarsfulle. I stedet fremstår nå i hvert fall denne eks-

Skrevet

Det kan jo hende at det har vært en konflikt tidligere? Eller at eier av schæfer kjenner til den lille?

Spiller det egentlig noen som helst rolle da tibben var i bånd på tur med sin eier og schäferen hadde stukket av fra sin hundepasser?

  • Like 1
Skrevet

Spiller det egentlig noen som helst rolle da tibben var i bånd på tur med sin eier og schäferen hadde stukket av fra sin hundepasser?

Jeg sier ikke at det er greit at den angrep uansett, men det kan gå litt på faren for gjentakelse. Om de hadde en konflikt seg imellom eller om schæferen bare fløy på. 

Skrevet

Spiller det egentlig noen som helst rolle da tibben var i bånd på tur med sin eier og schäferen hadde stukket av fra sin hundepasser?

Nope, jeg stilte bare flere spørsmål jeg ;)

Skrevet

Jeg tipper at når eier er så brødhue at hun går ut og forsvarer shitbikkja si, så er det noe galt med både hund og eier. 

Skrevet

Altså, for alt vi vet kan jo også den lille hunden ha oppført seg som en idiot, begge har fyrt, og så har eier løftet den opp for å prøve og stoppe det, med påfølgende påhopp og angrep fra schäferen. En liten hund som ypper med en stor hund vil nødvendigvis ofte ende opp som den tapende part.

Jeg sier ikke at det var det som skjedde, men at en så gammel schäfer som aldri har gjort en flue fortred før plutselig skal stikke av for så å drepe en tilfeldig hund, virker litt merkelig. Og jada, det finnes schäfere som er brøleaper, men de aller fleste av dem er rimelig pinglete når alt kommer til alt.

At det er relativt stor forskjell på hvermannsen med utstillingsschäfer og bruksgubben med bruksschäfer tror jeg er mest relatert til oppdragelse - de fleste hundefolka jeg kjenner med utstillingsschäfer har relativt veloppdratte hunder. At mange ikke kan håndtere en schäfer (eller en rottweiler eller en malle) er en annen sak.

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

To dominante huder??????????????

Jeg har hatt EN dominant hund og han gikk godt med alle små som store som midt i mellom, men det er mange hunder som leker dominant og dem oppfører seg ikke på den måten som min gjorde. 

Nei her tror jeg det er den store sin skyld, og at eier prøver å ro for å berge hundens liv. Alle hunder klarer jo å krype under huden på oss 

Skrevet

Jeg skjønner ikke hvorfor det gjøres et poeng av at den lille ble løfta opp. Det er ikke akkurat sånn at oddsen hans hadde vært noe bedre om den fikk bli på bakken. 

Jeg ser heller ikke at det er spesielt relevant om han oppførte seg provoserende eller ikke. Han gikk i bånd og var under kontroll. Hadde schæferen gjort det samme, hadde vi ikke hatt denne diskusjonen. Med andre ord - dette er bare schæfereierens skyld. 

Skrevet

Jeg skjønner ikke hvorfor det gjøres et poeng av at den lille ble løfta opp. Det er ikke akkurat sånn at oddsen hans hadde vært noe bedre om den fikk bli på bakken. 

Jeg ser heller ikke at det er spesielt relevant om han oppførte seg provoserende eller ikke. Han gikk i bånd og var under kontroll. Hadde schæferen gjort det samme, hadde vi ikke hatt denne diskusjonen. Med andre ord - dette er bare schæfereierens skyld. 

Skylden er det vel ingen som lurer på. Det kan være interessant å diskutere adferd som fører til slike hendelser. Men skyld og utfall er da gitt her...

Skrevet

I sånne saker tenker jeg alltid på sannsynlighet for gjentagelse. Hvor farlig er hunden dersom den kommer seg løs? Er det stor sannsynlighet for at hunden vil skade noen dersom den smetter ut døra en dag? Hvis svaret er ja, så betyr det at den ikke fungerer i samfunnet.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...