Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Støtt og stadig nevnes disse hundekampene. Kattunger som gies bort blir brukt som leketøy på trening av kamphunder og alle disse skumle mennene med hvite varebiler stjeler hunder enten for å trene dem til å sloss, eller for å la kamphunden sin trene seg på den.

Jeg fnyser alltid litt på nesa og mener er folk er hysteriske og har sett litt for mye på Animal Planet, men strengt talt så har jeg jo ikke peiling hvorvidt det ligger noe i det eller ei.

ER det slik at hundekamper foregår i Norge?

Skrevet

Hva som foregår nå, aner jeg ikke. Men for en 10 års tid siden leide søstra mi leilighet, der en av naboene var kar med amstaff.. Den bikkja ble brukt til både det ene og det andre. Mener å huske fyren flytta når han ble anmeldt for hundekampvirksomhet den sommeren.

Så ja, det eksisterer nok. Men om de kjører rundt i hvite varebiler eller ikke, det tror jeg ikke. Tror dem er som vanlige folk, derfor er det vrient å gjennomskue dem.

Skrevet

Jeg stiller meg også litt tvilende til hvor stort problemet er med at kattunger gis bort og misbrukes i kamphund- og reptilmiljøet. Det er definitivt et problem med alle hjemløse katter, men misliker at reptilmiljøet fremstilles sånn som det gjør for å fremme poenget i kattesaken..

Det ER ulovlig og det finnes helt sikkert mange tullinger som har reptiler (og "kamphunder"), men jeg kjenner en del reptileiere og det er i hovedsak vanlige, oppegående mennesker. Ikke noen som lurer til seg stakkars kattunger for å fore slangene sine med.. En liten avsporing der altså :P

Ellers håper jeg jo veldig at det ikke finnes noe seriøst organisert kamphund-miljø i Norge, selvom det kanskje er naivt. De tilfellene jeg har hørt om er mer drittunger som synes det er kult at bikkjene flyr på hverandre, uten noe særlig penger involvert.

  • Like 1
Skrevet

Jeg vet at i Sverige har det lenge vært kjent at hunder ble stjelt i forbindelse med hundekamper, men dette er noen år siden..

Noe mer enn det andre jeg ikke..

Når det gjelder stjeling av hunder her i Norge, er jeg litt tvilende for jeg kan ikke forstå hvorfor. Utenlandske "bander" får da tak i flust av billige hunder på mange enklere måter enn å stjele de ifra oss..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Jeg kjente ei som påstod at hun hadde kontakt med folk som drev med hundekamper i oslo for noen år siden. (Hun prøvde å få lage en dokumentarfilm med folka).

Guest Klematis
Skrevet

Jeg lurer også på det. Har bare hørt rykter om at det skal være et kamphundmiljø, spesielt på østlandet.

Skrevet

Det har iallfall vært det før, regner med at det fremdeles er det. Virker som om folk flest tror at alt er så vel og bra i Norge når det gjelder dyrehold, men jeg tror ikke det nødvendigvis er så mye bedre i Norge enn i andre land. Men vi er jo få mennesker i Norge da, så ting er jo i mindre skala enn i andre land.

At kattunger blir brukt har jeg aldri hørt om.

  • Like 1
Skrevet

Med tanke på at det er salg av narkotika, mennesker, barn, vold og diverse, så skulle det være helt vanvittig om ikke hundekamper også forekommer. I sær med tanke på den kulturelle bakgrunn til mange i Oslo-området, og hvor utbredt hundekamper er i midtøsten.

Guest Yellow
Skrevet

Det er naivt å tro at dette ikke forekommer i Norge, rett og slett. Svært mye grov dyremishandling er det og, det er ikke unikt og bare hender i etc USA.

Skrevet

Men er det noen av dere som vet helt konkret, eller baserer dere alle dette på rykter og antagelser?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...