Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min lille venn har begynt å gjemme seg når hun ser at jeg tar på turklær og gjør meg klar til å gå. Dette er veldig uvant ettersom jeg er vant med hunder som blir gira og glade når tur er nært forestående. Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal gjøre turene til noe mer positivt, tur pleide jo være artig nok i seg selv... Hva gjør dere for å bygge opp gleden i å gå?

Nå er vesla straks 16 uker og jeg vet jo at alderen setter begrensninger for hvor mye hun orker og har lyst til. Jeg trenger mye mer tur enn hun gjør, så jeg har brukt å ha med ryggsekk og bærer henne i armene eller putter henne oppi når hun virker lei (ikke løper foran lenger, men henger etter meg, piper, hopper opp, etc). Er hun kanskje bare veldig hjemmekjær? Jeg bruker å bære henne til vi er et lite stykke unna blokka vi bor i, ellers vegrer hun seg veldig for å gå og vil bare snu :P Når vi først er kommet ut på tur og sola skinner, da er livet fint og hun løper rundt og koser seg. Vi bruker godbiter og god tid til å stoppe og kikke og snuse på ting. Er hun bare litt sær? Er jeg for dårlig til å lese henne når hun blir sliten og det rett og slett blir for langt? Vi går jo korte turer også, ikke alltid timeslange skogsturer.

Altså, det går jo greit, vi kommer oss ut, men er litt stusselig å måtte lokke henne ut av skjulestedet med godbiter hver gang vi skal ut :( Jeg henter henne ikke fysisk ut derfra for jeg synes jo hun skal få ha et sted hun kan være i fred. Men tuuur da! :(

Bare gå du, matmor, jeg blir her :wave:

20150505_132449_zpsvttxhldv.jpg

Skrevet

Jeg slet i alle år med å få border collien min til å ville komme når vi skulle ut på tur. Han gjemte seg hver dag, 3 ganger for dagen i 5 år. Ufattelig slitsomt, men han var alltid fornøyd når vi først kom ut.

På det verste så brukte jeg 30 min på å få han med meg ut. Hvis jeg hadde det travelt så måtte jeg gå inn under trappen å dra han ut. Ikke helt riktig å gjøre, men noen ganger må man.

Ofte så overså jeg hunden, og gikk ut å satt meg på en stein med døren åpen. Da kom han som regel ruslende etter 10-15 min. Andre ganger ble jeg streng og "jaget" han ut. Så sånn gikk våres dager :P

Lykke til håper du finner ut av det.

  • Like 1
Skrevet

Det er ikke en sele som gnager eller noe? Min hund liker ikke å ta på sele, så han løper og gjemmer seg når jeg kommer med den. Det løser jeg med å sende ham inn i gangen så han ikke kan rømme, før jeg kler på meg og tar på ham selen.

Skrevet

Min første tanke er at du må tilpasse turlengden til hennes behov en stund. Hvis hun henger etter og piper ofte, så går du nok for langt. Det er bedre å ta et kvarter/halvtime en stund framover, til du får opp turgleden, og så øke litt etter hvert. Hun er jo bare baby ennå! Kanskje hun også fryser litt?

Ellers tenker jeg at det ikke er noen "nåde", når du har bestemt at dere skal ut, så skal dere ut. Selv om du kanskje må dra henne fram fra et skjulested. Ikke noe lokking, bare ta henne med deg uten å gjøre noe mer utav det. Sjekk også om selen er ubehagelig noe sted, det kan også være en grunn til at hun vegrer seg.

  • Like 1
Skrevet

Jeg går egentlig aldri tur med små valper i bånd. Har de kun løs. Når det så er på tide å mosjonere i bånd (alt fra 4 til 7 mnd) Så er de klar for trim :)

  • Like 1
Skrevet

Har hun nok klær på seg? Det er jo en litt frossen rase, og det er enda kjølig ute. Om hun er var på starten og bedre etterhvert så kan det jo være fordi hun blir varm etter å ha rørt litt på seg.

Skrevet

Da hunden min var valp gikk vi ofte rett utenfor hvor vi bare lekte eller koste. Tenkte det kanskje ga litt ulike forventninger og assosiasjoner til å gå ut av døren.

Guest lijenta
Skrevet

Tar valpen med og går med valpen løs i valpens fart. Stopper valpen og snuser på en kongle stopper jeg. Har alltid med sekk så jeg kan putte valpen oppi der. Ellers så går vi ikke så langt i starten men gjerne til et enkelt sted jeg kan sette meg ned og valpen kan snuse og utforske

Skrevet

Sjekk utstyret. Er det ubehagelig?

Fryser hunden? Ta på genser hvis kjølig

Er hunden redd? Bygg opp selvtilliten utenfor døra og i hagen først. Ikke gå lengere før hunden virker trygg.

Kos, ros, leking ute. Og la hunden utforske selv, i eget tempo. Ikke trøst og dille.

Det går seg nok til etter hvert :)

  • Like 1
Skrevet

Med en sånn valp så tror jeg at jeg ville droppet nesten alt av tur og heller bare være ute, leke litt, treffe andre hunder, kanskje tusle en liten tur i byen eller litt miljøtrening, og jeg ville gjort det i små porsjoner om gangen. Ikke alle er like gira på tur, men får du en positiv assosiasjon til å være ute så vil det jo helst bli lettere å få frem turgleden senere, kontra at man bare kjører på nå. Og skal du på tur så ville jeg helst bare gått små små turer og droppet sekk og slikt og heller gå en tur utenom selv om man føler for å gå lengre. Det er sikkert ikke så behagelig å sitte i den sekken heller og vil hun da i tillegg ikke være ute i utgangspunktet så blir det nok mer negativt enn det blir kjekt. Har hun en leke hun er skikkelig glad i så kanskje du får til å bruke den til å gjøre det positivt at du går ut i gangen å finner frem utstyr og å gå ut?

  • Like 7
Skrevet

Enig med flere andre her: En liten valp trenger ikke mosjonen en tur gir, den trenger å være ute og oppleve verden sammen med deg. :) Dropp dette med å gå strekker i bånd, bare gå ut og heng med henne.

På min rase (shiba) er det veldig vanlig at hundene gjemmer seg når de skal ha på sele for å gå ut (som @Tinkie nevner over her). Det har ingenting med kvaliteten på sela å gjøre eller at bikkja ikke vil gå tur, de har bare et voldsomt behov for å være frie og nakne. :teehe: Jeg tenker at det motsatte kanskje er tilfellet hos deg, og at hun kanskje fryser litt eller føler seg utilpass av andre grunner. De er jo litt "puslete" med kroppene sine.

  • Like 2
Skrevet

Om mine skjønner at de må ta på dekken, refleksvest eller sele når vi skal på tur, stikker de også å gjemmer seg. Og når jeg kler på dem, kan de bare gå sideveis inne i starten, om de kan gå i der hele tatt.. Straks vi kommer ut, er alle klær glemt, og livet er gøy igjen :P

  • Like 3
Skrevet

Samme gjør min dvergpinscher. Jeg pleier å hente henne før hun skjønner at vi skal noe, så gjør jeg henne klar og fester båndet på døren. Så gjør jeg alle andre og meg selv klar. :P Da slipper jeg hele den lokke-sekvensen. :)

Hun digger å gå tur, men hater å få på seg ting.

Støtter det å ikke gå tur med så liten valp. Vi bar ofte valpene inn i skogen (eller der vi skulle være) og så bare hang vi i området. Kjempefin trening for valpene.

Om du vil gå lang tur bør du kanskje bære valpen før den blir så sliten at den viser tegn. Det skal ofte mye til før hunder viser at de er slitne. Tenker for å bygge turglede altså, det er ikke farlig at de blir slitne. :)

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Enig med flere andre her: En liten valp trenger ikke mosjonen en tur gir, den trenger å være ute og oppleve verden sammen med deg. :) Dropp dette med å gå strekker i bånd, bare gå ut og heng med henne.

 

På min rase (shiba) er det veldig vanlig at hundene gjemmer seg når de skal ha på sele for å gå ut (som @Tinkie nevner over her). Det har ingenting med kvaliteten på sela å gjøre eller at bikkja ikke vil gå tur, de har bare et voldsomt behov for å være frie og nakne. :teehe: Jeg tenker at det motsatte kanskje er tilfellet hos deg, og at hun kanskje fryser litt eller føler seg utilpass av andre grunner. De er jo litt "puslete" med kroppene sine.

Det har ikke så mye med rase å gjøre. Jeg har en terv som er akkurat lik med seler. Han elsker å være på tur, men hater å ta på sela.
Skrevet

Jeg tenker at med en hund som ikke liker å gå tur, så gjør man alt annet enn å gå tur. Ta med hunden ut, ha det gøy, bær evt hunden ut i skogen, ha det gøy - men gjør alt annet enn å dasse rundt og gå og gå. En valp har ikke behov for å gå, den har behov for å utforske i sitt eget tempo, snuse rundt, osv. Trimturene får man ta uten hund når man har valp/unghund. Liker ikke valpen sele og nekter å komme av den grunn? Dropp selen, la valpen gå løs, tren innkalling, ta på selen, ta den av igjen, uten å gjøre noe mer styr ut av det. Jeg hadde i alle fall ikke giddet å lage noe konflikt rundt det med en liten valp.

  • Like 2
Skrevet

Det har ikke så mye med rase å gjøre. Jeg har en terv som er akkurat lik med seler. Han elsker å være på tur, men hater å ta på sela.

Det "gleder" meg å høre, men er det utbredt på terv eller han en av få? For på shiba er hat mot seler normen. :D
Skrevet

Tusen takk for alle svar! Vil så gjerne at hun skal bli like glad i turgåing som jeg er. Må bare presisere at jeg ikke går tur for å slite ut valpen, men for min egen del. Det er så fiiint i skogen nå for tiden :wub: Jeg har ikke dratt henne gatelangs, men gjerne båret henne forbi de kjedelige partiene. Men jeg har nok overdrevet tempo og lengde og trodd at hun trivdes bedre enn hun har gjort. Vi får ta det roligere og se hvordan det går :)

Jeg er ganske snar til å kle på henne med det jeg har, altså, men har ikke investert i fleecedress og hele pakka siden hun vokser og det går mot sommer. Puppia-selen gnager ikke såvidt jeg kan se, men hun er definitivt ikke overbegeistret for å ha på seg ting. Klør seg mye med halsbånd på og snur seg og kikker på selen når kobbelet strammes, for eksempel. Jeg liker best å bruke sele fordi jeg er redd hun skal rykke og skade halsen sin. Får kanskje bare bære henne dit vi skal og la henne være naken :)

Er det evt. noen som kan anbefale en rimelig sele med god albueplass til voksende myndekropp? :innocent:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det "gleder" meg å høre, men er det utbredt på terv eller han en av få? For på shiba er hat mot seler normen. :D

Det er vel ikke mer utbredt enn på andre raser? Jeg tror det er mer individ enn rase. Andre terven min bryr seg ikke. Jeg kjente også en samojed som hata å ta på sele, men elsket å trekke i sele :)
Skrevet

Det "gleder" meg å høre, men er det utbredt på terv eller han en av få? For på shiba er hat mot seler normen. :D

Ingen av mine belgere har vært sånn, snarere tvert i mot, de vil mer enn gjerne ha på seg sele eller halsbånd. Om jeg holder opp sele eller halsbånd så kommer Nora og prøver å stikke hodet inn i det, samme hvem sin sele eller halsbånd jeg holder :lol:

Skrevet

Er det evt. noen som kan anbefale en rimelig sele med god albueplass til voksende myndekropp? :innocent:

http://www.torshammarens.se/index.php?route=product/category&path=74_479

Kjøp med valpebånd. Vi har disse selene til whippetene, og har brukt dem med valpebånd fra de har vært rundt 14 uker til nå når de er voksne :) Kjempefin tursele, som er så godt som rømningssikker.

  • Like 1
Skrevet

Det er vel ikke mer utbredt enn på andre raser? Jeg tror det er mer individ enn rase. Andre terven min bryr seg ikke. Jeg kjente også en samojed som hata å ta på sele, men elsket å trekke i sele :)

Poenget mitt er at når det gjelder shiba, så er det ikke et individ-trekk, det er et rasetrekk. Jeg har ingen kjennskap til hvor utbredt dette er på andre raser eller hvor mange individer som holder på sånn, men har ganske grei oversikt på egen rase. Jeg trakk det fram for TS for å understreke at det at valpen gjemmer seg når turklær eller sele tas fram, ikke trenger å bety at hunden ikke liker å gå på tur, men at det kan være ubehag knytta til andre ting ifm tur. :)
  • Like 1
Skrevet

Emma (blandingshund, papillon x yorkshire terrier, snart 9 år) elllllsker å gå på tur, men hun har i alle år gjemt seg under sofaen, stoler, bord. etc. så fort hun hører/ser selen sin. Hun har hatt utallige forskjellige seler, men det er på samme viset med alle. Hun vil bare gå ut døren naken, hun! *ler*

Nå som hun er blitt snart 9 år, så _liker_ hun fremdeles ikke selen, men hun kommer gjerne joggende til døra allikevel selv om hun vet at det blir sele. Så hun har nok vent seg til det, rett og slett, og skjønt at det ikke er noen vei utenom.

  • Like 1
Skrevet

Godt å høre at det er flere som liker tur da, selv om de ikke står klar for å få på selen :)

http://www.torshammarens.se/index.php?route=product/category&path=74_479

Kjøp med valpebånd. Vi har disse selene til whippetene, og har brukt dem med valpebånd fra de har vært rundt 14 uker til nå når de er voksne :) Kjempefin tursele, som er så godt som rømningssikker.

Har kikket på den siden, men tenkte det var noe jeg burde vente med til hun var utvokst. Kan den stilles inn/ut såpass mye altså? Det er jo ikke ille pris heller :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er vel ikke helt rasen for lange turer heller?

Jeg tenker nok at det kommer av at det ikke oppleves som gøy å gå tur. Litt som med valper som ikke liker bilkjøring.

For å gjøre det verdt det så må du finne på noe som hun synes er spennende. F.eks. avtal med egnet lekekamerat at dere møtes på egnet sted dere kan gå til og la de leke.

Avtal turdate med lekekompis. Ta med mat og drikke og ta dere god tid i skogen.

Gjør noe så turtøyet skaper en forventning om noe morsomt.

Skrevet

Det er vel ikke helt rasen for lange turer heller?

Jeg tenker nok at det kommer av at det ikke oppleves som gøy å gå tur. Litt som med valper som ikke liker bilkjøring.

For å gjøre det verdt det så må du finne på noe som hun synes er spennende. F.eks. avtal med egnet lekekamerat at dere møtes på egnet sted dere kan gå til og la de leke.

Avtal turdate med lekekompis. Ta med mat og drikke og ta dere god tid i skogen.

Gjør noe så turtøyet skaper en forventning om noe morsomt.

Tror ikke den er mindre egnet enn mange andre raser. Blir det ikke litt etter hva man gjør det til? Kjenner til italienere som går veldig mye og andre som går mindre.

Jeg har nok ikke vært flink nok til å ta det i hennes tempo og til å gjøre det moro for henne. Skulle gjerne hatt flere lekekamerater i hennes alder og vektklasse, men har litt problemer med å finne dem ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...