Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

artikel

Benedikte Svendsen (23), venninnen Judith Marcelius og chihuahua-valpen Leonardo var ved Kjøttbasaren i Bergen sentrum i 14-tiden fredag. Der møtte de på to menn som luftet en rottweiler.

Hundene skulle bare snuse litt på hverandre, men møtet endte tragisk.

Låste kjeften
– Hundene hilste i et minutts tid. Plutselig grabbet rottweileren tak i hunden min, låste kjeften og ristet den, forteller Svendsen.

Skrevet

Forferdelig :( . Lurer på hva som er sant i saken da, angående om den egentlig ikke skulle hilse, hvem som lot hvem hilse og sa hva. Neste umulig å vite og jeg regner med at alle vil prøve å beskytte sine interesser her..

Guest Belgerpia
Skrevet

Den regningen får hun nok bare betale tenker jeg. Det får være grenser.

Skrevet

Personlig ville jeg aldri latt min bittelille 12 ukers valp hilse på en tilfeldig så stor hund, jeg - bare et vennlig "klask med labben" vil jo kunne ta livet av den... MEN, når så det er sagt, så er det jo umåtelig trist å miste en valp på den måten!

Det er ingen tvil om at det finnes massevis av hunder der ute i verden som aldri skulle fått vært ute i offentliggheten uten seriøse eiere/hundepassere som kjenner hunden ut og inn. Ulykker skjer, oftest pga uvitenhet om hunden i enden av båndet, og her gikk det dessverre ut over en uskyldig valp.

Personlig ville jeg betalt veterinærregningen deres, jeg - hvis jeg eide den store. (Og trukket det av hundepasserens "lønn" hvis jeg hadde gitt instrukser om at hunden min ikke fikk hilse på andre.) For min hund er mitt ansvar, selv om jeg har overlatt den til andre.

Og ja - "tenk om det hadde vært et barn"-kortet... sukk...

Susanne

  • Like 3
Skrevet

Ifølge hundeloven er det den som har ansvaret for hunden som er ansvarlig for hva den gjør. Dvs at hvis jeg betaler en hundepasser eller et pensjonat for å ta vare på min hund, er det de som er ansvarlige dersom min hund gjør noe, skader noen, osv.

Tragisk sak forresten, for alle involverte.

Skrevet

En god grunn til at man ikke lar en bitteliten valp hilse på en stor, ukjent hund midt i byen uten at det en gang er eieren som går med den... De færreste hunder spiser andre hunder uten at det på forhånd blir gitt signaler om at det kan skje noe.

Trist sak, men den hadde lett vært unngått. Å betale veterinærregningen må hun da bare gjøre, det er da ikke veterinærens skyld at hunden ble angrepet av en rottweiler. Så får hun heller kreve regress av eier/passer i ettertid.

  • Like 2
Skrevet

En god grunn til at man ikke lar en bitteliten valp hilse på en stor, ukjent hund midt i byen uten at det en gang er eieren som går med den... De færreste hunder spiser andre hunder uten at det på forhånd blir gitt signaler om at det kan skje noe.

En god grunn til at ikke lar en hund i bånd hilse på en fremmed hund i bånd, og ihvertfall ikke uten å ha eksplisitt klarert at det er greit? Uavhengig av alder og størrelse på hundene, spør du meg.

Skrevet

En god grunn til at ikke lar en hund i bånd hilse på en fremmed hund i bånd, og ihvertfall ikke uten å ha eksplisitt klarert at det er greit? Uavhengig av alder og størrelse på hundene, spør du meg.

Jada, jeg lar bikkja sjelden hilse på andre hunder i bånd jeg, men det blir sjelden død og fordervelse når en schäfer hilser på en annen schäfer, liksom. Verre med 1,5 kg chi vs 45 kg rottweiler...

Skrevet

Det tenkte jeg også, 4500kr for å konstatere at hunden var død?

Står ikke hva det er hun skal betale for da? Var klinikken helgestengt så vakt-veterinær måtte ringes? Inkluderer de 4500 kroner kremering, urne og slike ting? Var hunden død når den kom til klinikken eller ble det satt i gang forsøk på å redde den? I så fall: Hva ble gjort og hvilke medisiner ble gitt? Blir fort noen kroner der altså.

Skrevet

Det må da være inkludert kremering og urne?

Det blir jo påstand mot påstand hva som har blitt sagt og ikke, Men personlig hadde jeg ikke sluppet valpen bort til fremmede store hunder, Av den grunn til at det som vanligvis går bra om noe skulle skje kan være fatalt for en så liten tass...

Er jo bare tragisk for alle parter..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...