Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fikk lyst til å bake en sjokoladekake men det er så mange oppskrifter på nett at det er umulig å vite hvem som er skikkelig god.

Noen som har oppskrift på en fantastisk god sjokoladekake toppet med en utrolig god glasur? :D

Skrevet

Denne syns jeg er god :) Og enkel å lage.
Kvikklunsjkake.
De to ingrediensene skal varmes i en stor kasserolle på svak varme.

400g margarin
4,5dl vann


Mål opp og ha ingrediensene som står nedenfor i en bolle for seg selv og bland de sammen. Sikte de tørre ingrediensene oppi kasserollen med smør og vann.

9dl hvetemel
9dl sukker (Du leste riktig)
1ts salt
5ss bakekakao

Visp 4 egg og ha de deretter oppi kasserollen med de andre godsakene.

Ta 2 ts natron oppi lett 3 dl rømme (1 boks) og rør om, så heller du det oppi kasserollen. Rør om, ikke bruk mikser på noe annet i denne oppskriften enn eggene.

Bruk to rundformer på 22 cm. Smør med smør.

Fordel røren likt oppi de 2 formene.

Ha i ovnen!

200 grader i ca 40 min:)

Sjokoladeglasuren:

200g margarin
4ss kakao ( Jeg brukte sikkert mer)
300-500g melis
4ss sjokolademelk
1 stor plate med melkesjokolade

1. Smelt margarinen på svak varme
2. Tilsett kakao-kok 1 min hell i mixeren
3. Smelt melkesjokoladen i vannbad.
4. Ha sjokoladen oppi mixeren. mix litt.
5. Tilsett melis ( Trenger ikke være så tykk, helst litt rennende).
6. Avkjøl i kjøleskap( Da blir glasuren tykkere)Husk og ikke glemme av den det gjorde jeg...
7. Etter avkjøling = mix!
Om du synes den er for tynn=melis, eller for tykk= sjokomelk !

Legg sjokoladeglasur mellom kaken.
Smør glasuen på sidene og oppå.

Sett på kvikklunsjene. Finest og du knekker platen i to. Altså, to og to kvikklunch sammen. Nonstop oppå.
Sløyfe rundt!

Ferdig til og nytes, blir bare bedre og bedre noen dager i kjøleskapet:)
Skrevet

Brownies med ostekrem:

100 g smør, smelt, slå av varmen og ha i
2 pl mørk kokesjokolade, rør forsiktig

2 egg og

1 3/4 dl sukker, pisk til eggedosis
2 ts vaniljesukker
4 ss kv.mjøl, bland alt og ha i form.

Ostekrem:
100 g kremost, naturell
3 ss sukker
1 egg, legg kremen i klattar oppå og dra ein gaffel gjennom, evt. bare la ligge i klattar. Steik ved 170 gr.(viss du steiker i rund form, i 35-40 min)
Avkjøl

Glasur:
1 pl kokesjokolade
2 ss smør
2 ss vatn el kaffi, smelt og hell over kaka.

  • Like 1
Skrevet

http://www.mytaste.no/click/index/36489563/Noe ala denne. Jeg laget mye før, men rotet vekk oppskriften. Denne er veldig lik, dessverre så ble den, ihvertfall til meg, litt for lys/smakløs på denne oppskriften så kan godt tilsette en god del ekstra kakao eller litt kokesjokolade eller noe i kakebunnen. Og steketiden ble litt i overkant lang (den skal være litt sånn deigete), så den kortet jeg ned med 5 min tror jeg. Glassuren er helt fantastisk..

Skrevet

Brownies med ostekrem:

100 g smør, smelt, slå av varmen og ha i

2 pl mørk kokesjokolade, rør forsiktig

2 egg og

1 3/4 dl sukker, pisk til eggedosis

2 ts vaniljesukker

4 ss kv.mjøl, bland alt og ha i form.

Ostekrem:

100 g kremost, naturell

3 ss sukker

1 egg, legg kremen i klattar oppå og dra ein gaffel gjennom, evt. bare la ligge i klattar. Steik ved 170 gr.(viss du steiker i rund form, i 35-40 min)

Avkjøl

Glasur:

1 pl kokesjokolade

2 ss smør

2 ss vatn el kaffi, smelt og hell over kaka.

Hva er kV mjøl? :icon_redface:

Skrevet

Hva er kV mjøl? :icon_redface:

Haha! Beklager, fikk den av min mor som skriver nynorsk-ish. Kveitemjøl ja ;)

Skrevet

Kan man bruke vanlig melk i stedet for surmelk?

Det er surmelken som gjøR den saftig, så vil neppe tro den er like vellykket med vanlig melk.

  • Like 2
Skrevet

Denne er favoritten er i huset. Jeg bruker ikke helt samme oppskrift til glasuren da, har bl.a oppi litt kaffe i tillegg til melk. Smaker meg fram. :P

Ser ut som samme oppskrifta som jeg bruker, husker den ikke i hodet. Alle andre sjokolade-skuffkaker blir tørre og kjedelige i forhold! :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Hvilken form skal jeg bruke?

Jeg tror jeg brukte en vanlig rund form sist jeg laget den, eller en vanlig paiform. Den blir ikke veldig stor :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...