Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Idag klokken 11:00 suste første spann ut fra starten i Alta. I år har Finnmarksløpet VM status. Det er fire klasser i år. 1000km, 500km, junior og 500km renrasede spann :).

Følg tracking, resultater og se live kamera på Finnmarkslopet.no :)

  • Like 4
  • Svar 70
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Logrende hunder i mål! og hundestell førstepri før hun snakker med media og andre. Fantastisk! SÅNNE hundekjørere er det som gjør at hundekjøring er så fin sport!

Sant nok. Nei, hurra for kjørere som kommer i mål med blide og glade hunder med fine bevegelser

Idag klokken 11:00 suste første spann ut fra starten i Alta. I år har Finnmarksløpet VM status. Det er fire klasser i år. 1000km, 500km, junior og 500km renrasede spann . Følg tracking, resultater og

Posted Images

Skrevet

Jeg heier jo "litt" mer på min tidligere lærer Harald Tunheim enn de andre, og frem til Jotka er det bare Inger Marie Haaland som kjører fortere(03:59, mot Haralds 04:00). Håper de holder farten oppe forbi Jotka på vei hjem igjen også :D Men de kan bytte om på plasseringen! Nå ventes 1000km kjørerne inn på Skoganvarre ca ved halv ti tiden i kveld. Her er det 3 timers obligatorisk hvile pluss utligning av tid :) Tidligere år har det vært mye vær over fjellet på denne etappen, og kjørerne har ikke vært inne før like før midnatt. Jeg var frivillig på Skoganvarre sist i 2013, og det er fantastisk å se lysene komme nedover fjellet flere kilometer borte, før de kommer innover isen. Her ser man spanna i lang tid før de kommer inn :) Hektisk sjekkpunkt, men som nå er blitt mye bedre i og med at 500km er blitt snudd, så man slipper rushet med begge klasser inn samtidig :) 500km er ventet inn på Jergul ca klokken åtte, og de forventes inn i Karasjok sent i natt/i morgen tidlig. Der er to klassevenninner fra folkehøyskole året på Øytun sjekkpunktledere :) Første sending på NRK1 går i kveld klokken 23:20 :)

  • Like 1
Skrevet

Savner virkelig det å være på sjekkpunkt! Var med på å drive Neiden i 2011 da jeg gikk på folkehøgskole. Husker jeg sto side om side med selveste Jeff King da første hodelykt dukket opp på isen. Det var vinner det året, Roger Dahl, og jeg husker spannet hans var helt rått. De sto å gaula som gale!

Gleder meg til første sending på NRK :)

Skrevet

Harald har nå kjørt seg opp fra 22 plass, til nummer 7 inn på Skoganvarre :D Beste tid med et kvarter til neste mann på etappen. Hundene må være gode, siden han lar de gå såpass! Spennende å se forsettelsen, de er jo bare såvidt igang :) Harald er såvidt jeg ikke roter, første man som kan kjøre ut fra Skoganvarre med ca 20 minutt :)

Skrevet

Hvorfor ligger denne tråden i Kjøp og Salg?

Tar gjerne en VM-pokal, jeg, 150kr :D

Da må det ha skjedd noe feil. Gikk inn på hundesporter og "andre hundesporter" der hvor Femundløpet osv lå.
Skrevet

Da må det ha skjedd noe feil. Gikk inn på hundesporter og "andre hundesporter" der hvor Femundløpet osv lå.

ligger riktig nå :)

Skjer sånt kan man rapportere tråden og skrive at den ligger feil, så fikser en moderator det.

Skrevet

Begynner å bli spennende i 1000 km nå! Harald som hittil eneste ut fra Neiden 1 og på vei til Kirkenes. Ronny Frydenlund driver vist nok å gjør seg klar for å ta samme jafset før vært kommer for fult over fjellet.

Skrevet

Harald har vunnet. Det var det :D

Neida, dette kom ikke fra storkjeftet optimistisk bergenser :D

Men seriøst så tror jeg Harald gjør det godt i år. Raskt spann, mye hvile og klok kjøring. Ingenting kan gå galt nå, haha :D

  • Like 1
Skrevet

Begynner å bli spennende i 1000 km nå! Harald som hittil eneste ut fra Neiden 1 og på vei til Kirkenes. Ronny Frydenlund driver vist nok å gjør seg klar for å ta samme jafset før vært kommer for fult over fjellet. 

Frydelund skulle bare fore. Falsk alarm fra team Tunheim :)

Blir det uvær, er det rart om ingen flere hiver seg ut snarest!

Skrevet

Frydelund skulle bare fore. Falsk alarm fra team Tunheim :)

Blir det uvær, er det rart om ingen flere hiver seg ut snarest!

Å lure oss sånn a gitt :|:sleep:

Ja, litt rart. Men mulig folk velger å holde kjøreplan uansett vær. Virker som Harald hadde planer om Kirkenes uansett?

  • Like 1
Skrevet

Steinar Kristiansen har også kjørt videre :)

Samtidig er det ikke alt for lenge til målgang i 500km. Dameseier :D og andreplass.

Skrevet

Harald er nå ankommet Kirkenes, på en tid som matcher tidene til dem som har tatt 16t hvilen i Neiden tidligere. Det må sies å være bra! Nå tar han mest sannsynlig 16t i Kirkenes, så får vi se hva som skjer bak han nå som de snart er ferdig :) Ronny har ca 3,5t igjen.

I 500km klassen er allerede 6 stk i mål. To damer øverst på pallen :D

(Anbefaler de som vil følge litt med på Harald å følge han på facebook, og sjekke tunheim.no De er veldig flinke å skrive om hva som skjer :) Det er dessverre ikke alle like gode på. Liker å følge med på inside-info :D)

  • Like 1
Skrevet

Evelyn Koch kjører veldig bra med sine Siberian husky -de er norskregistrerte, men hun er svensk. Artikkel fra i går http://finnmarkslopet.no/article.jsp?id=6891&lang=no

Moro å følge med. Heia Elisabeth Edland som vant 500 :)

ed: Og der kjørte Koch i mål med åtte hunder :) Hurra!

Om vi bare ser på tidene, og ikke klasseinndelingen (FL 500 og FL 500 RNB), hadde Koch kommet inn på 15. plass, Catherine Fontaine på 20. plass og Marte Stensland Jørgensen på 27. plass. :D

  • Like 1
Skrevet

Nå har Birgitte fått opp farten, raskeste tid inn til Ellentjern så langt. Heier litt på damene jeg da! :) Er nå det blir spennende utover, for det er jo nå løpet begynner. :D

  • Like 1
Skrevet

Ja, kjørt noen få minutter fortere enn Harald. Spennende hva de gjør fremover nå :) Lurer på hva som har hendt Ronny på turen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...