Gå til innhold
Hundesonen.no

Kvadratisk kropp


Eloise
 Share

Recommended Posts

Det hele koker ned til at min rase er bedre enn din.

For et ufattelig idiotisk utsagn.

Dersom det er dette du sitter igjen med nå, etter 6 sider, så anbefaler jeg deg å faktisk begynne å lese svarene du får, samt svare på dem - fremfor å komme med svada som virkelig bygger oppunder det faktum at du ikke har snøring på hva du uttaler deg om.

Du påsto at kvadratisk kroppsfasong var et dysfunksjonelt trekk, en påstand som ikke har noe rot i virkeligheten.

Du får så svar og forklaringer på at det ikke er tilfelle, men fremfor å ta det til deg, så endrer du heller diskusjonens premisser.

Det er ikke en eneste person i tråden her som har kommet med utsagn som i det hele tatt kan minne om å være i kategorien "min rase er bedre enn din". Folk har kommet med gjentatte eksempler på at kvadratisk kropp i seg selv ikke er et dysfunksjonelt trekk - og det er det.

Uttalelser som den du kommer med her er rett og slett tåpelige, og også useriøse, ovenfor dem som faktisk tar seg tid til å svare på en skikkelig måte i diskusjonen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 205
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå ble det brått veeeeldig mange dysfunksjonelle raser her gitt.

Posted Images

Skulle vært noen illustrasjonsbilder så man hadde forstått det bedre :icon_redface: Noen sier Mynder er kvadratiske og det er også mops,lapphund og shnausere? (sorry feil skrevet) Men de har jo helt forskjellig kropp. *forvirret* Hvordan ser en IKKE kvadratisk kropp ut?

En kvadratisk hund er nå kroppen, fra sitteknute til brystbein, er like lang som fra toppen av skulder til bakken/skulderhøyden til hunden.

image001.gif

En retangulær hund er lengre enn den er høy.

Det mange her blander det med er om hunden er luftig eller ikke, ergo at avstanden fra skulder til brystbein er kortere enn fra brystbein til bakken. Ofte er det også en illusjon at de er korte (ikke luftig) pga bla pels o.l.

Denne hunden feks er retangulær (9:10), men ett luftig inntrykk. Men er 50/50 i høyden og dermed ikke luftig, men gir inntrykk av det.

dsc_0482.jpg?w=1560

Denne hunden har tilsvarende mål: retangulær 9:10 og 50/50, men ser kortere og mer kompakt ut. Det er pga hun har mer bredde i kroppen (og er en eldre hund som har forskyvet vekt fordelingen framover bla).

glimmergruvans_oblaze3.png?w=1520

Azawakh er kvadratisk, noe man ser på flere andre arter av slette/ørkendyr.

6_azawakh.jpg

2302-004-1CB47046.jpg

Endret av Jonna
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle vært noen illustrasjonsbilder så man hadde forstått det bedre :icon_redface: Noen sier Mynder er kvadratiske og det er også mops,lapphund og shnausere? (sorry feil skrevet) Men de har jo helt forskjellig kropp. *forvirret* Hvordan ser en IKKE kvadratisk kropp ut?

Støver og boxer er gode eksempler på henholdsvis rektangulær kropp og kvadratisk kropp.

post-690-0-41267000-1421574417.jpg

post-690-0-42338000-1421574426.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Azawakh er retangulær, noe man ser på flere andre arter av ørkendyr.

Kjempe fint og informerende innlegg, men regner med du mener kvadratisk her? :)

Forøvrig er azaen gjerne rektangulær "motsatt vei". Kroppslengde:mankehøyde = 9:10. Tisper er ofte lengre, slik at disse blir helt kvadratiske.

Salukien er også en annen tilnærmet kvadratisk mynde. Kroppslengden (fra skulderleddet til sittebensknuten) er omtrent lik mankehøyden, selv om den ofte gir inntrykk av å være lengre enn den egentlig er.

Det er ikke alle myndene som er kvadratiske, men mange av dem er kvadratiske - eller bortimot kvadratiske: http://web2.nkk.no/no/tjenester/helse/rasestandarder/fci_rasestandard_gruppe_10/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempe fint og informerende innlegg, men regner med du mener kvadratisk her? :)

:lol: Ble litt mye kvadrat og retangulær her. Men ja :P *rettet*

Slettet litt mye, men det er jo skjeldent at noen er eksakt mål. Da må man jo spikke, og det tror jeg ikke er så bra :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine raser er begge lett lavrektalgulære med normale proporsjoner (altså ikke korte bein ifht kroppen). Høyde/lengde ca. 9:10 (noe lenger enn høy), de skal hverken virke høystilte eller lavstilte, dvs. det skal være like mye hund fra manke til bunn av brystkassen som fra under brystkassen til bakken (50/50), som Jeanette forklarte tidligere her. Pels under magen kan selvsagt gi en illusjon av at beina er kortere osv.
529880_10151589896940641_1319897160_n.jp

1005473_10153090590110641_2086498081_n.j

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spanieler, retrievere, bc, aussie, kooiker, +++ :)

Kooiker er kanskje et bittelitt dårlig eksempel, da de skal være nesten kvadratiske (lengden skal være noe mer enn høyden) jf. rasestandarden. Så de er jo ikke kvadratiske, men nesten :P Derimot er det noen som har litt for lang rygg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kooiker er kanskje et bittelitt dårlig eksempel, da de skal være nesten kvadratiske (lengden skal være noe mer enn høyden) jf. rasestandarden. Så de er jo ikke kvadratiske, men nesten :P Derimot er det noen som har litt for lang rygg.

De fleste av de rektangulære rasene har ikke et enormt stort forhold mellom mankehøyde og kroppslengde. Et typisk forhold er mankehøyde:kroppslengde 9:10. :)

Sheltie (som avbildet over) skal f.eks ha en kropp som er en anelse lengre fra skulderleddet til sittebensknuten enn

mankehøyden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor får hunden bryststolpen opp i en av armhulene?


Dersom lina som er festet i selen har en annen retning enn hundens rygg, vil line trekke selen over til en side og bryststolpen trekke opp i motsatt armhule. Dersom den går lenge sånn, vil det bli sår etter slitasjen. 
Og så er spørsmålet: «hvilke hunder gjør dette og hvorfor?» Å gå eller løpe delvis sidelengs, kaller vi å «krabbe» (gå som en krabbe). Hunden gjør det av to årsaker. Det ene er at hunden har lange bein og en litt for kort kropp, slik at hunden i galopp må sette bakbeinet til siden for forbeinet. Dermed må den løpe litt på skrå i forhold til fartsretningen. Dette skaper lite problem for hunden. 
Det største problemet med krabbing får vi når intense hunder trekker tungt og gjerne på en vei eller et spor som er bredt. Hundene har da muligheten til å «legge breisida til». Dette gjelder oftest intense og hardtarbeidende hunder. Hvorfor de gjør det har vi enda ingen entydig forklaring på. De aller fleste går med rompa ut fra midtlina uansett hvilken side de går på.

Hvilke skader fører dette til?


Den mest synlige skaden er slitasjesår i armhulen på innsiden av albueleddet (øverste synlige leddet på forbeinet). Det vil også være mer eller mindre sliteskader på pelsen og noen ganger gnagsår langt bak på siden av ryggen (lendet/krysset). Slår hunden rompa ut til høyre, vil såret i armhulen og slitasjen bak være på høyre side. I tillegg får hunden ved langvarig krabbing indre belastningsskader og muskelspenninger. Hunden er festet foran i nakkelina og bak i baklina. Når hunden krabber tungt, vil den i tillegg til å gå skeivt, legge kroppen i en skeiv skråstilling delvis sidelengs. Vi kan tenke oss at hvis vi brått kapper baklina når hunden krabber med rompa mot høyre, vil den falle.

Dersom du vil vite mer om kroppens anatomi, kan du bestille flotte og dekorative fargeplansjer av Carmen Kadim www.nordiskhms.no

Kilde: http://www.seleverkstedet.no/litt-om-seletoy

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uten å sjekke opp nå så tror jeg dalmatiner, rhodesian ridgeback skal være rektangulere. Så har vi støverrasene (la inn bilde lengre opp). Mange raser som er lengre enn de er høy.

Kroppslengde:mankehøyde = ca. 10:9 Snutelengde:skallelengde = 1:1

(dalmatiner)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel og bra det, og helt sant. Men dette er noe man har funnet hovedsakelig på rektangulære hunder, da det stort sett er rektangulære hunder som blir brukt til aktivt trekk, så jeg ser ikke helt hva det har med en kvadratisk kropp å gjøre?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kvadratiske hunder har ingen problemer med å trekke rett, men noen av de kan ha problemer med for høy hastighet for stakkaren som henger etter .

Kilde --------->

IMG_130380004468834.jpeg

Hvis jeg ikke husker feil har vel Geir Marring fullført Finnmarskløpet med Tervueren i spannet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...