Gå til innhold
Hundesonen.no

Og da har jeg skamklipt bikkja før jul...


Enirtak
 Share

Recommended Posts

post-13728-0-22088800-1418596849_thumb.j

Ja, sånn kan det gå, når uerfaren klipper skal klippe en valp som ikke akkurat står stille...

Dvergpuddelen min, Kasper, begynte å bli litt vel langhåret. Han liker å løpe i skogen, og småpinner og barnåler satte seg fast i pelsen.

Han begynte dessuten å ligne en "doodle" i trynet.

Jaja, det er jo bare å klippe hele hunden med 13mm, og snuten med 1mm, tenkte jeg. Problemet var bare at bladene går varme, og det er pyton å få barbere snuten, eller hvilken kroppsdel som helst i grunnen, særlig lenge av gangen. Så jeg drev med hyppig bladbytte, og strategien "klippe litt her og klippe litt der". Og VIPS hadde det gått surr for meg, og jeg hadde barbert halve bikkja med 1mm. :D

Lo så jeg holdt på å tisse på meg da jeg oppdaget det. Dette er IKKE akkurat godkjent utsillingsklipp for puddel !

Det fineste nå hadde vært å barbere hele hunden 1mm, men siden det tross alt er desember, har jeg valgt å beholde den litt originale frisyre, siden de 13mm lange hårtustene som er igjen her og der, tross alt gir litt varme.

:D

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Minner meg litt om en fryktelig søt shih tzu jeg møtte i sommer. Stoppa og snakka med eier, og spør om det er den rasen han har. Joda, det var det, men han var overrasket over at jeg så det, ingen andre gjorde vist det for tiden.. de hadde prøvd ny hundefrisør i byen, og hunden så ut som den var overkjørt av en gressklipper.

Heldigvis merket ikke hunden det selv, og var like blid og fornøyd :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner meg igjen..! :teehe: Jeg gjorde samme feil i fjor høst da jeg blingset og brukte 7 skjæret når jeg skulle tatt 5. :pinch: Min frysepinn måtte gå med ullgenser inne han, men han er også veldig lett frossen.

Som du merket blir skjærene fort varme og det kan være lurt å investere i flere skjær av de typene du bruker mest sånn at du slipper å klippe hist og pist. :) På Hundihuset (på facebook) selges det rimelige skjær, jeg har nå dobbelt opp av de jeg bruker mest.

Også må jeg bare si meg enig med @puddellover, hodet blir absolutt finest om du klipper det med saks. Det finnes en hel masse forskjellige teknikker som vises på Youtube. Jeg bruker denne metoden, men klipper med rett saks og det går helt fint. :)

Det som er så herlig med puddelpels er at den gror raskt ut igjen, så evnt feilskjær er lett å fikse. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Enirtak det finnes kjølespray man kan bruke for å kjøle ned skjærene hvis man ikke vil bytte hele tiden :ahappy:

Inspirert av denne tråden klipte jeg hundene i går men bestemte meg for å bruke saks istedet for maskin- nå har jeg en stk helt skamklippet og en stk halvt skamklipt :P Vi får håpe det gror litt ut til julaften :icon_redface:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har klippet med maskin i dag, men den tingen der med "gli jevnt" funker ikke, kan det være fordi det er ccpp-pels?

Det høres ut som maskinen din er for svak eller at pelsen er flokete. Har du en sterk nok maskin og gjennombørstet pels er det ikke noe problem å klippe ccpp pels.

Andis og Oster er gode maskiner til pelsklipp. Du burde investere i en av disse. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres ut som maskinen din er for svak eller at pelsen er flokete. Har du en sterk nok maskin og gjennombørstet pels er det ikke noe problem å klippe ccpp pels.

 

Andis og Oster er gode maskiner til pelsklipp. Du burde investere i en av disse. :)

Har en sånn liten wella contura som jeg bruker til fjeset, den blir kanskje for liten ja

Den andre jeg har, er en andis super 2 speed som jeg klipper hestene med, så den blir så svær i forhold

Trenger kanskje en mellomting da?

Hva kan dere konkret anbefale?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er vel kanskje like greit at vi den gang kun hadde ett eller noen få (sikkert blitt kastet også) fotopapirbilder fra sist hunden ble helt skamklippet for mange år tilbake. :icon_redface:

Min ser også ut som en rosa mini-Dalmatiner både våt og hårløs. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en sånn liten wella contura som jeg bruker til fjeset, den blir kanskje for liten ja

Den andre jeg har, er en andis super 2 speed som jeg klipper hestene med, så den blir så svær i forhold

Trenger kanskje en mellomting da?

Hva kan dere konkret anbefale?

Wella contura er flott til ansikt og poter, men til kroppen trengs det mer kraft. :) Du kan fint bruke Andis super 2 speed. Jeg klipper min dvergpuddel med Andis 2 speed som er samme størrelsen, men har færre omdreininger. Det er nok bare en vanesak altså. Jeg synes Andisen min var stor når jeg gikk fra å klippe voksen storpuddel til dvergpuddelvalp, men det gikk helt fint. Personlig synes jeg Andisen er å foretrekke fremfor Oster siden Oster er enda større igjen.

Det eneste du egentlig trenger er noen gode skjær i passende lengde.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan får dere til å klippe kroppen med maskin?Prøvd på min ccpp, og føles bare som om maskinen sitter fast..Hvilken maskin og skjær bruker dere?

Jeg klipte medhårs. Har andis agc super 2 speed. Har poteskjær, 1mm (#10), 13mm (#3 3/4) og to avstandsstykker...

Det gkk greit. Var ikke maskinen sin feil at klippen ble en total fiasko.

@Enirtak det finnes kjølespray man kan bruke for å kjøle ned skjærene hvis man ikke vil bytte hele tidenn :

Jeg har en slik spray, original fra andis, men skjærene ble liksom ikke kalde-kalde for det, og siden snuten var spesielt vanskelig å få klipt, ble det en del blad-bytting altså.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kasper er ikke akkurat samarbeidsvillig når det gjelder å bli fotografert. Men her er noen bilder så dere ser litt mere hva det går i...

Det ser verre ut i virkeligheten enn på bilder. Har, siden skamklippen, blitt stanset flere ganger av andre hundeeiere som lurer på hva slags hund jeg har. Og som ser litt tvilende ut når jeg sier det er en puddel.

De observante kan også se at jeg har brukt 1mm, ikke bare på snuten, men til godt opp på hodet (her skal ingen få luggen i øynene igjen med det første). Denne motsatte løveklippen, har jeg valgt å kalle "bald eagle".

post-13728-0-72934800-1418777976_thumb.j

post-13728-0-28282900-1418778009.jpg

  • Like 16
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bald eagle :teehe:

Min har også blitt offer for skamklipping et par ganger, er bra han ikke ser selv hvordan han har sett ut. Heldigvis vokser det ut igjen da, selv om det føles som en evighet når de er så nedklippet!

C8axC3Tl.jpg

Ser ut som jeg har slettet de verste bildene, men her er fra sist han ble klippet litt for mye..

GX0XDgul.jpg

Vanligvis er han sånn bare med litt mer pels på hodet og beina.

tasumNZl.jpg

Om vinteren får han lov til å vokse ut litt, så nå ser han ca sånn ut.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bald eagle :teehe:

Min har også blitt offer for skamklipping et par ganger, er bra han ikke ser selv hvordan han har sett ut. Heldigvis vokser det ut igjen da, selv om det føles som en evighet når de er så nedklippet!

C8axC3Tl.jpg

Ser ut som jeg har slettet de verste bildene, men her er fra sist han ble klippet litt for mye..

GX0XDgul.jpg

Vanligvis er han sånn bare med litt mer pels på hodet og beina.

tasumNZl.jpg

Om vinteren får han lov til å vokse ut litt, så nå ser han ca sånn ut.

Det er ca slik din er på det mellomstore bildet, jeg håpte at Kasper skulle bli.:D

Han var omtrent som din på det nederste bildet, kanskje litt lengre, og det var tydelig plagsomt for han, for han fikk som nevnt småkvister og barnåler i pelsen når vi var i skogen. Det gjør han hvertfall ikke lenger :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan du ikke kontakte en "puddeltante," oppdretteren eller en hundefrisør? De er garantert villig til å gi deg en innføring i barbering, hvilket skjær du bør bruke og litt teknikker. :)

Oppdretterne er på andre siden av landet. kommer sikkert til å prøve å finne noen som kan hjelpe neste gang, når pelsen har grodd ut igjen ganske mye. Men det hadde gått noenlunde greit, tror jeg, for meg som egentlig ikke har de helt store kravene, hvis hunden bare hadde villet stå stille. Men jeg merket at mot slutten, etter 45-50minutter, begynte han å resignere, og da gikk det bedre. Så neste gang er han sikkert mye roligere. De lærer jo fort :)

Snuten tenkte jeg å ta igjen om en ukes tid, så han blir vandt til det. (Og kanskje det blir litt finere også.) Og så kan jeg i grunnen fortsette å ta snuten og mellom tærne ukentlig til han står stille...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
    • Takk, er veldig trist men vi fikk over 12 år sammen så litt trøst i de gode dagene.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...