Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Jeg og samboeren min planlegger å kjøpe en westie valp til neste år (vi er i samtale med flere oppdrettere). Da jeg har litt pelsdyrallergi i familien, og bare har vært hos oppdretterne noen timer av gangen når vi har besøkt de, så kunne vi tenkt oss å låne en westie i noen dager. På den måten kan vi ha hunden hjemme hos oss og forsikre oss om at ingen av oss reagerer. Marerittet er jo å reagere på en hund man har kjøpt og tatt med seg hjem, så bare for å forsikre oss om at dette går bra, kunne vi gjerne tenke oss å låne en liten tass i noen dager. Vi holder til på Lørenskog i Akershus. Ta gjerne kontakt dersom du kunne tenke deg å hjelpe oss med dette! :)

Hilsen Bettina

Skrevet

For noe sånt er det nok best å ta kontakt med oppdrettere som vil ha en egeninteresse i å låne bort bikkja si, og de har ofte litt flere å ta av også. :) Det er heller ingen aktive på forumet her med westie. Utover det, så er det en kjempegod plan å teste før en kjøper.

Skrevet

For noe sånt er det nok best å ta kontakt med oppdrettere som vil ha en egeninteresse i å låne bort bikkja si. :) Det er heller ingen aktive på forumet her med westie.

Vi har jo faktisk en aktiv her akkurat nå.

Men jeg anbefaler også å ta kontakt med raseklubben og oppdrettere.

Skrevet

Jeg vet ikke hvor lett det er å finne noen som vil låne bort hunden sin til ukjente, men du kan jo lete opp noen oppdrettere og spørre. Jeg vet at noen oppdrettere av mine raser sender en konvolutt med pels til folk som vil sjekke om de er allergiske.

Skrevet

Hei igjen. Vi skulle låne en hund av en oppdretter, men dette ble avlyst pga diverse forhold oppdretteren slet med i perioden vi snakket om dette. Vi har hørt med flere oppdrettere, og så langt er det ingen andre som har sagt ja til å låne bort. En konvolutt med pels hjelper dessverre ikke, da det er huden på hunden som gjelder i forhold til den allergien jeg har i familien

Skrevet

Hei igjen. Vi skulle låne en hund av en oppdretter, men dette ble avlyst pga diverse forhold oppdretteren slet med i perioden vi snakket om dette. Vi har hørt med flere oppdrettere, og så langt er det ingen andre som har sagt ja til å låne bort. En konvolutt med pels hjelper dessverre ikke, da det er huden på hunden som gjelder i forhold til den allergien jeg har i familien

Jeg tror nok at istedenfor å høre rundt om å låne en, så ville jeg ha bygget en relasjon til en oppdretter, dratt og besøkt flere ganger og da kanskje, kan man få låne en hund.

Jeg hadde ikke lånt ut mine hunder uten videre til fremmede, valpeinteressert eller ei.

  • Like 3
Skrevet

Husk at det også er godt mulig at dere reagerer på valpen, men ikke når den blir voksen. Jeg reagerer ofte på valpepels selv, men så og si ikke på ren og velstelt voksenpels. :)

Produkter dere kan bruke ifht allergi er f.eks Petal Cleanse produktene. Har hørt mye bra om dem fra andre og har hatt supre resultater selv og innad i familien med produkter derifra. :)

Ang utlån så anbefaler jeg deg og gjøre som affinity sier, meget sjelden folk låner bort hundene sine sånn uten videre. Eventuelt så kan du jo melde deg inn i facebook grupper for ditt området og si dere veldig gjerne passer hunder av rasene dere er interessert i.

Skrevet

Tror fremgangsmåten er best som Affinity sier- finn en oppdretter dere har god kjemi med, dra på besøk og vær interessert i rasen. Etter hvert kan det kanskje bli mulighet for å låne en hund. Skjønner godt at folk ikke låner bort hundene sine til ukjente jeg! Bli kjent med folk, bli med de på tur, dra på besøk så kommer det seg etter hvert. Det må nesten være litt naturlig :)

Skrevet

Husk at det også er godt mulig at dere reagerer på valpen, men ikke når den blir voksen. Jeg reagerer ofte på valpepels selv, men så og si ikke på ren og velstelt voksenpels. :)

Produkter dere kan bruke ifht allergi er f.eks Petal Cleanse produktene. Har hørt mye bra om dem fra andre og har hatt supre resultater selv og innad i familien med produkter derifra. :)

Ang utlån så anbefaler jeg deg og gjøre som affinity sier, meget sjelden folk låner bort hundene sine sånn uten videre. Eventuelt så kan du jo melde deg inn i facebook grupper for ditt området og si dere veldig gjerne passer hunder av rasene dere er interessert i.

Takk for fine tips! :) Jeg har lest mye om petal cleanse, og det høres ut som om mange har gode erfaringer med dette produktet. Det beste hadde jo så klart vært å slippe unna, men det er jo en god løsning dersom man reagerer.

Forøvrig så er vi fullt klar over at det ikke er mange som vil låne bort hunden sin til "vilt fremmede", så det er jo nettopp derfor vi spør i tillfelle noen føler at dette er ok :) Den som intet prøver, intet vinner!

  • Like 2
Skrevet

Det kan også hende at dere ikke reagerer på den hunden dere låner, men at dere begynner å reagere på den valpen dere får.

Hundene er ganske forskjellige i både hus og pels som man kan reagere på, men det er ihvertfall tryggere å låne en hund først å se ann og da ville jeg gjort som andre sier her, bygg opp en relasjon til en oppdretter, så er de litt mer sikre på å låne bort en hund til dere. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...