Gå til innhold
Hundesonen.no

SMELLER- en annerledes hundesport


Trillian
 Share

Recommended Posts

  • Svar 175
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Om noen har lyst til å skrive litt om sporten for oss utenforstående, hadde det vært kjempefint

Åh, nå er jeg stolt! Var på Smeller-trening i kveld, og ei sa litt ertende at nå fikk han leve opp til videoene. Så hun utfordret meg til å legge to mynter på bakken - en med min lukt og en med hennes

Vi trener litt med ujevne mellomrom, bare for morro skyld. Så langt har vi trent på forskjellige murer, en stabel med jernrør, kjøretøy og lille karusellen på Fjellanger. Har ikke jobbet systematisk

Posted Images

Hørtes jo litt interessant ut dette, men hva kan det "brukes" til? Utenom å finne sopp i skogen.. Konkurrere dere eller trener dere?

Sent from my iPhone using Tapatalk

vel finne sopp i skogen kan ikke lani :P

Jeg trener fast og vi skal ha cupér etterhvert, samt det er også arrangert cup i drammen hundepark. Uoffisielt NM blir det i mai :)

Brukes til er jo aktivisering og mye rart det. Her en dag var jeg dårlig og festet te rundtomkring tv benken og lot hundene søke og markere. Synes det er spennende og gøy å kunne introdusere en lukt og så finne den igjen i flere øvelser. Fantasien setter egentlig bare grensene, idag trente vi på hjemmebygd bane, mens en annen hadde søk på kjøretøy ute etc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*snipp*

Lani på rundell, søkte etter kanel. Var tomme bokser, og te, enebær og paprika i de andre.

Flinkis! Den rundellen var skikkelig kul, må få spikra meg en sånn etterhvert!

Vi har også fokusert på spesialsøk i det siste og jobber med å plukke ut riktig ID av mange mulige. Håper jeg kan få en skikkelig god kobling mellom duplikat og smeller etterhvert.

Hørtes jo litt interessant ut dette, men hva kan det "brukes" til? Utenom å finne sopp i skogen.. Konkurrere dere eller trener dere?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Det blir holdt cuper flere steder i landet, blant annet i Trondheim. Målet er å bygge opp et konkurransemiljø etterhvert som flere begynner å bli klare for det. Første konkurransen ble holdt i januar i år, så det er ganske ferskt! Ellers kan det jo brukes til flere ting rent praktisk, jeg jobber med smeller paralellt med ID-spor. Vet om folk i blant annet Norske redningshunder som trener smeller så hundene skal lære seg å skille mellom ulike mennesker, eks søk etter savnet person i byområder. Smeller er bare spesialsøk tilpasset til sport.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går så fint så, lock&lock boksene er omtrent av samme plasten alle sammen. Jeg aner ikke hvilken lukt dyret går etter, men ho finner det meste av cacher gjemt på bakken/i huler.

Har du aktivt gått inn for å trene på disse boksene? :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 8 months later...
16 minutter siden, Poter skrev:

Er det frysmarkering som er tingen? Kan hunden søke fritt eller må den gjøre det i et visst mønster?

Det mest effektive tidsmessig er å gjøre søket i et bestemt mønster. Hvordan er noe du finner ut av når du trener med hunden din. Frysmarkering er en av flere mulige markeringer, men den er veldig tydelig på se og derfor lett å tolke. Og den er ganske lett å trene frem hvis man trener på rett måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 7 months later...
Akkurat nå, enna skrev:

KOntakt treningsmiljø i nærheten av deg. De pleier å ha oversikt.
http://smeller.no/index.php/treningsmiljo

Det er derfor jeg spør her. Man får ikke se facebooksiden til Smeller Oslo uten å logge inn. Eller noen av de andre gruppene i nærheten jeg nettopp prøvde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...
6 hours ago, mokken said:

Jeg tenkte jeg skulle prøve å lage en "minirundell" til trening hjemme. Hvor stor (i diameter) bør den være? 70-80 cm? 

Høres greit ut. Det avhenger av hvor stor overflate du vil at hunden skal søke over. Og hvor mange bokser du vil ha plassert i den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, enna skrev:

Høres greit ut. Det avhenger av hvor stor overflate du vil at hunden skal søke over. Og hvor mange bokser du vil ha plassert i den.

Jeg tenker ca 6 bokser, har ikke kjøpt de enda men ser for meg noe ala krydderbokser i stål. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, mokken said:

Jeg tenker ca 6 bokser, har ikke kjøpt de enda men ser for meg noe ala krydderbokser i stål. :)

Tegn opp rundellen på papir el i aktuell størrelse og se hvordan det blir før du snekrer den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

I helga skal vi på Smeller-kurs! :banana:Gleder meg skikkelig, dette tror jeg blir en perfekt aktivitet for oss når det ikke er føre til å gjøre så mye utendørs-aktiviteter. Håper på å konkurrere litt etterhvert også, hvis det dukker opp noen konkurranser noenlunde nord i landet :)

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, Wilhelmina said:

I helga skal vi på Smeller-kurs! :banana:Gleder meg skikkelig, dette tror jeg blir en perfekt aktivitet for oss når det ikke er føre til å gjøre så mye utendørs-aktiviteter. Håper på å konkurrere litt etterhvert også, hvis det dukker opp noen konkurranser noenlunde nord i landet :)

 

Blir offisiell cup i Trøndelag i mai.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tips til trening med tunghørt hund? Hun søker banen fint, men ser opp på meg mellom hver boks for å få tilbakemelding på om det var riktig/galt. Hun har tilsynelatende heller ingen kobling mellom belønning og lukt, og hørselsproblemene gjør innlæringen betydelig mer utfordrende enn jeg hadde sett for meg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
    • Eurasier, og sannsynligvis pyrineer, er ikke hunder jeg vil anbefale om man har noe ambisjoner i hundesport. Bichon utgår på bjeffingen. Det er (heldigvis!) forskjell på raser, og det er en grunn til at noen raser går igjen, på godt og vondt. Av gruppe 1 har du jo colle, lang- og korthår. Det har vært noe mentale svakheter på dem, men jeg har inntrykk av at det bedres. Det er himla mye røyting og børsting. Og så vil jeg generelt sett fraråde sports/jaktvarianter av rasene. Alle disse er aktive bruksraser som tåler å brukes en god del uten å være hypervarianten. Noen av jaktvariantene har mye stress og dårligere mentalitet. Det er ikke alle som får dem til, og jeg synes helt ærlig at de bør være hos noen som jakter, eller minimum satser mye på hundesport.
    • Hahaha! Har tenkt lenge for å klare komme på noen raser å supplere med. Det er alltid golden, labrador og springer som foreslås, fordi de er hva de er, og de andre rasene er det ikke.  Det ble vanskelig. Raser med masse, tykk pels vil ikke jogge i varmen, så pyrineer og eurasier utgår på det.  Bichon? De individene jeg har møtt har vært fine og gitt et inntrykk av rasen som fin. Jeg kommer heller ikke på flere raser som passer alle kriteriene like godt som de Simira nevner.  Aldri hørt om en kjip labrador, men det ble avlet noen lite rasetypiske og dårlige golden under store popularitetsbølger, og det finnes visst sure og gretne springere også. Velg oppdretter med omhu.    Edit: "retrieverne" ville jeg unntatt Nova Scotia Duck Tolling, Curly Coated og Chesapeak Bay fra. De to første er ihvertfall noe annet enn typisk lab og golden. Nervøsitet blant første, vokt på andre. Siste er jeg usikker på, men den er sjelden, og det er sikkert en grunn til det. 
    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...