Gå til innhold
Hundesonen.no

Min hund Pepper


Cattn
 Share

Recommended Posts

Dere må øve på å være i ro inne med flere hunder og! :P

Hehe ja.. Han klarer det her da :P Både med Lumi og med Kompis.. hehe... Men er ikke bare bare heller når han alltid er aleine liksom så er han jo ikke vandt til å ha andre rundt hele tiden.. men det kommer :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 167
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Endelig er det min tur å få valp! Har tenkt lenge på at det nå hadde vært perfekt å få seg en liten venn, og plutselig så skjedde alt på en kveld! Jeg har kjøpt en Dalmatiner, som nå er 3 uker ga

Han vokser! Gleder meg sååå sykt til å hente han! Har bestemt meg for å kjøre kysten oppover og ta en overnatting på hotell Se så fin han er!

Pepper er friskmeldt!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D Ta det rolig i 3 uker til og øke turlengde og aktivitet hyppig før han får løpe løs og slik! Men herreguuuuuud så deilig!!!

Posted Images

Hehe ja.. Han klarer det her da :P Både med Lumi og med Kompis.. hehe... Men er ikke bare bare heller når han alltid er aleine liksom så er han jo ikke vandt til å ha andre rundt hele tiden.. men det kommer :) 

Ikke noe å stresse over :) Han er jo bare valpen tenker jeg :) Kjempe fin! Ida er gjerne med på treff.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han ser så snill ut :wub: får bare lyst til å susse på ham!

Han er veldig snill! Elsker susser! hehe..

Ikke noe å stresse over :) Han er jo bare valpen tenker jeg :) Kjempe fin! Ida er gjerne med på treff.

veldig sant!

Nå får treff bli utsatt siden småen må opereres og slik :(

men er gjerne med når han er friskemeldt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Han er veldig snill! Elsker susser! hehe.. 

veldig sant! 

Nå får treff bli utsatt siden småen må opereres og slik :( 

men er gjerne med når han er friskemeldt! 

Selvfølgelig, glemte det selv om jeg leste det for to minutt siden! Lykke til :) Ida er klar etter han er frisk :)
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ja oppdatere...

Pepper ble da operert for bruskløsning i skuldrene 13.mars, de gikk inn med kikhull i begge skuldre.

I venstre fant de løs brusk og fjernet denne, det resulterte i to hull og to sting.
I høyre skulder gikk de inn, men fant ingenting (røntgen har lurt oss), så der trakk de seg bare ut igjen, og derfor bare 1 sting på høyre side.

Operasjon og oppvåkning gikk veldig fint, og han hadde sjarmert hele klinikken :)
Fikk beskjed om å følge med han at han fikk tisset og baiset innen 24 timer. Kunne gi han litt og litt mat når han hadde lyst på det. Måtte være forberedt på at han kunne tisse inne og slikt pga medisin som fortsatt var i kroppen.

Fikk han hjem og han var ikke interessert i å gå noe særlig.. Han lå storsett å sov når vi kom hjem, før han reiste seg og gikk til døren for å gi beskjed om at han måtte på do :wub: Verdens flinkeste valp som fremdeles var litt groggy!
Han kjørte en kombinert dalmatiner - kinesisk nakenhund look i fargene Svart, hvit og Orange!

Han klarte å løsne ene plasteret ved å klø seg, så det resulterte i at han måtte bo i en avklippet tskjorte, men det brydde han seg ikke om overhode :)
Morgenen etter var han ferdig med å være nyoperert mente han :P
Så det å holde han i ro, at han bare skal skritte osv er jo ett kapittel for seg selv! Jeg klarer å holde han i bare skritt ute på tur og slik (utenom at han drar endel, prøver å jobbe inn med at han skal slutte med det).
Men inne klarer jeg ikke å holde han i bare skritt, der traver han litt lett fram og tilbake innimellom. Sa det til vetrinær og hun sa at det gikk nok helt fint sålenge det ikke ble voldsomt og slik :)

I dag har vi vært inne for å fjerne sting og ting ser flott ut! :) Han er seg selv 120% og skal helst hilse på ALT og ALLE, jeg syns det er super slitsomt, mens alle andre syns det bare er søtt... :pinch: Vi kom 15 min for tidlig til timen i dag for å trene litt på at vi skal sitte i ro og være stille selvom det kommer og går folk :) Ellers så syns ikke noe om å strekke foten helt ut "bakover", men framover som i gi labb og high five er ikke noe problem :)

Skal bestille time til fysio og svømming :)

Her venter jeg på å få levere han til operasjon.
Snapchat--1327177723899554609_zpszfjtqdk

Her har jeg fått han hjem og han ligger i nye sengen sin :) Orange etter desinfisering/sårvask ting (husker ikke hva det heter)
20150313_192504_zpsf5adcubj.jpg

Han klorte av seg bandasjen, så har fått på seg kul blå t-skjorte
20150313_193612_zpssimsdxdm.jpg

Nærbilde av barbering og bandasje
20150313_235038_zpswtsyoz7c.jpg

Stingene på venstre skulder, helt tørt og fint. Gror veldig bra
20150314_214853%201_zpszefqxbcf.jpg

Han fikk veldig vaskekikk på den barberte huden i skuldervippen.. Så der ble han veldig sår, har smurt og smurt han. Så nå er det nesten vekke :)
20150318_134145_zpslvdpb0vx.jpg

Her ser dere opplegget vi skal følge de neste ukene også..
20150317_154204_zpstcovieq4.jpg

Vært inne å fjernet sting i dag :) Dette er også venstre skulder
20150324_205330_zps7nin9qxz.jpg

Avslutte med ett oppstillings bilde av god gutten! Siden han syns det er ubehagelig å strekke frambeina helt ut bakover så fikk heg ikke strekt han lengre framover eller strekt bakbeina mer. Men men, det kommer seg nok :)
IMG_2673.._zps0c7co94t.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går absolutt riktig vei! :) Langbein har ikke helt kontroll på de lange beina sine heller :P

Også er han begynt med å åpne munnen når han blir super glad og skal hilse... Noe som er kjempe irriterende for folk er redd han skal bite fordi de er borti tennene hans når de skal klappe... :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går absolutt riktig vei! :) Langbein har ikke helt kontroll på de lange beina sine heller :P

Også er han begynt med å åpne munnen når han blir super glad og skal hilse... Noe som er kjempe irriterende for folk er redd han skal bite fordi de er borti tennene hans når de skal klappe... :hmm:

Smiler han? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pepper ser så fin ut! :D Jeg liker at han har så mange prikker.

Håper vi får treffe han snart. Lykke til med opptreningen!

Tusen takk! :D Ja alle kommenterer prikkene hans, at det er så kjekt å se en dalmatiner med prikker igjen.. (har vært mer undertegnet dalmatinere i området enn overtegnet. )..

JA vi må få til ett treff! Nå ble jo alt satt tilbake i tid pga operasjonen.. Men i slutten av Mai beg av Juni så skal han være frisk! etter programmet i allefall :)

Edit: prøvd å endre litt på setning, får ikke helt fram i ord det jeg vil si :P

Endret av Cattn
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klarer ikke helt å si meg enig der, enkelte er undertegnet, mens andre (synes jeg ser flere av dem) er overtegnet/veldig mørke. Men at det har vært noen tendenser den ene eller andre veien har jeg vanskelig for å se egentlig.

Ja det er jo forsåvidt sant.. Er jo mulig de har sett mange som har vært undertegnet.. Jeg syns de er akkuratt like fin om de har lite eller mye prikker jeg da! Men heller mer mot mindre prikker enn de som er nesten uten hvitt.. :)

Litt feil formulert over her..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker de litt overtegnet.

Og jeg kjenner på dalmisforelskelsen min :wub: Savner dalmis :wub:

Ble så rørt av at han også ville holde pote, det var også viktig for Zebra, ble mye poteholdning på slutten :)

Lykke til videre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker de litt overtegnet.

 

Og jeg kjenner på dalmisforelskelsen min :wub:  Savner dalmis :wub:

 

Ble så rørt av at han også ville holde pote, det var også viktig for Zebra, ble mye poteholdning på slutten :)

Lykke til videre :)

Heheh!! Det forstår jeg godt.. Jeg er super forelsket og kjempe fornøyd med han!!

Skulle såklart gjerne vært foruten skaden og operasjonen, men sålenge han blir frisk og fin igjen så er det viktigst :)

Holde pote er viktig! :wub:

Han er fin! Håper operasjonen var vellykket :)

Tusen takk! :D Virker sålangt som operasjonen er vellykket :) kontroll igjen om en uke...
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skriver det samme her som i AN :)

Er jeg tilbake fra kontroll med Pepper!
Veterinæren var veldig fornøyd med utviklingen! :D Han har ikke vondt, litt stiv i rygg og skuldre bare.. Så vi skal inn til massasje og evt tredemølle i vann om hun vi skal til mener det er nødvendig :)
Jeg skal øke til å gå 15 min tur 3 ganger for dagen! :D Også øke med 5 minutter hver uke! :D:D Woohooo!! :jump::jump:
Det går absolutt rette veien!


----------

Nå må jeg bare få trent passering og forstyrrelser med han.. Hele tiden mens vi satt å ventet så prip og søt han.. Jeg HATER sånn piping... I dag forsøkte jeg å rose og gi godbit med en gang han var stille i 5 sekunder.. MEn begynte på an igjen kort tid etterpå... :ermm:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...