Gå til innhold
Hundesonen.no

Trening ift krykker og forsiktighet(


Ozzy
 Share

Recommended Posts

Bor med en 60kg unghund med lite kroppskontroll og veldig mye glede. Han er en veldig glad fyr, som tror han veier 10kg og som ikke helt vet hvor han setter beina sine.

Jeg skal operere ankelen min igjen snart, og må lære han til at han ikke får lov til å være nærat meg når jeg har krykker. Etter operasjonen er det kjempeviktig at jeg ikke beaster beinet eller får slag på det eller noe, og det er fort gjort at en vimsete unghund uheldigvis dunker borti beinet når han skal si hei.. Tips til hvordan jeg kan gjøre det best mulig?

Skal også lære inn en skikkelig stopp-kommando, men ettersom at han er ung så er ikke hørselen 100% intakt alltid så tør ikke satse på at den alltid vil fungere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Hmm jeg hadde vel egentlig satset på en NEI komando som satt godt. Brukt krykker inne og ute i forskjellige settinger og der han hadde prøvd å følge etter så hadde jeg brukt nei og rost når han holdt avstand. Kanskje markere at han skal holde avstand når du har krykker men når du ikke har dem så er det kos som vanlig. Men da er det jo ops når du sitter i sofaen eller godstolen da. For da er det jo ingen krykker

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde lært han å hilse forsiktig uansett om du har krykker eller ikke. For eksempel overse eller vise med kroppsspråk at dere ikke vil hilse på han før han ligger. Generelt lære hunden å være roligere og mer forsiktig i oppførselen sin og at han får denne atferden mot både deg og samboer.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel - jeg havnet jo brått på krykker med to halvtamme, uvørne hunder i hus, og det gikk faktisk helt fint :). Man blir VELDIG bestemt når man er redd for å få vondt eller ødelegge en allerede ødelagt fot, og krykkene er fine "våpen" til å skjerme seg med :D. Mine hunder bare MÅTTE lære seg at NÅ er jeg forbudt område når det gjaldt hilsing og tull og hopping og dytting - og det lærte de veldig fort helt uten at vi hadde trent på noe som helst på forhånd :).

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel - jeg havnet jo brått på krykker med to halvtamme, uvørne hunder i hus, og det gikk faktisk helt fint :). Man blir VELDIG bestemt når man er redd for å få vondt eller ødelegge en allerede ødelagt fot, og krykkene er fine "våpen" til å skjerme seg med :D. Mine hunder bare MÅTTE lære seg at NÅ er jeg forbudt område når det gjaldt hilsing og tull og hopping og dytting - og det lærte de veldig fort helt uten at vi hadde trent på noe som helst på forhånd :).

Enig! Tryna ned en trapp og slo leggen voldsomt for et par mnd siden og det var grisevondt et par uker, hinket rundt på krykker. Man mener det VELDIG når man ikke vil ha noen oppå sånne vonde steder. Begge bikkjene og jenta på halvannet tok store runder rundt meg i den perioden :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tør ikke ta sjansen på at han skjønner at jeg mener det fordi jeg har vondt. Dette blir fjerde operasjonen i samme ankel og jeg tar alle forhåndsregler jeg kan for at denne kanskje bli bra..

Har sjeldent besøk så hvordan han egentlig er der har jeg ikke så mye erfaring med :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her løste det seg fint ved at dyret syns krykker var noen fæle greier som man burde holde seg unna! Kaizer lærte seg det selv ved å logre de over ende når de sto i gangen, bråker fælt:p

Krykkene kan også brukes som "skjold", og han tat som fort sammenhengen mellom kommando og en krykke som blir plassert i veien:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...