Gå til innhold
Hundesonen.no

Jaktgolden Lita og kelpien Vill


Recommended Posts

  • Svar 227
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Engla hadde kort fortalt for mye sosiale redseler...  ------- Ikke så lenge etter at vi avlivet engla kom vi i kontakt med kennel huntingfudge. Det viste seg at de skulle ha en tispe på 1,5 å

Da skal den lille raketten min få være med i tråden her også! Engla er en liten og vakker maligatorfrøken født i mars, eller hun er ikke så liten lengre da, men vakker er hun Og hun har no

Det skjedde plutselig noe - for inn i livet vårt hoppet Vill som ble nordmann i dag ?? Målet er å bli redningshund når man blir stor og konkurrere lydighet utenom! Foto: Kennel Keleras

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet

Engla hadde kort fortalt for mye sosiale redseler... :icon_cry:

-------

Ikke så lenge etter at vi avlivet engla kom vi i kontakt med kennel huntingfudge. Det viste seg at de skulle ha en tispe på 1,5 år ut på fôr, så nå bor det en jaktgoldenfrøken her på fôr! 

Hun er helt herlig og har sklidd rett inn, skulle tro hun hadde bodd her hele livet :ahappy: Nå er vi igang å trener lydighet og agility, går litt kurs og litt fritrening osv, skal jeg være ærlig er det deilig med en hund man ikke er redd for hva skal finne på!

 

 

DSC_0136.JPG

DSC_0118.JPG

DSC_0148.JPG

  • Like 11
Skrevet

Så utrolig trist med Engla :hug: 

Samtidig så må jeg gratulerer med ny hund! 

Er utrolig befriende å gå fra en hund man alltid må være på vakt rundt, til en man kan stole på og kose seg med :) 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi hadde årsprøve i hund på skolen i dag! Med tanke på hvor kort tid jeg har hatt Lita er jeg veldig fornøyd :D 

Spor og lydighet, hvorav vi fikk 80/100 i spor og 72/90(tror jeg) i lydighet. Sporet mistet hun vinkelen først og markerte gjenstanden sent, men egentlig fornøyd. I lydigheten gikk vi lineføring, innkalling, tannvisning og fellesdekk. 

1. Tannvisning, karakter 8: Ville kose og leke med dommeren, så vi tok den litt sånn på nytt...

2. Fellesdekk, karakter 10: :D Aldri før ligget i fellesdekk hos meg i 2 min uten belønning underveis, det gjorde hun i dag, og det uten snusing og tull!

3. Lineføring, karakter 5,5: Vel ja... Hvor god lineføring får man på 4 uker, når man i tillegg har gått spor først? Vi ser hva vi må jobbe med, for hun går veldig fint innimellom - noen skritt, før hun detter ut når det ikke kommer belønning. Tiden jeg har hatt henne ble tatt hensyn til da, så er begrenset hva som var forventet :) Vi gjennomførte og det er jeg stolt av!

4. Innkalling, karakter 9(tror jeg): Full fart og fin utgangsstilling kan oppsummere det! Siden vi fikk lov til å hjelpe som vi ville, så fikk jeg trekk for litt føring med hånd og at hun løp litt forbi først, men fornøyd :ahappy:

Bilder har jeg ikke :P 

  • Like 5
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Skrevet

Så, ja, hva har vi gjort siden sist? 

Søndag til mandag var vi på telttur! Skulle egentlig bli til tirsdag kveld, men så kom det litt mer dårlig vær enn hva vi ville ha, i tillegg til at alt ble klissvått, så da dro vi hjem... Men, turen var fin den og Lita fikk kost seg på fjellet :) 
I tillegg fikk hun båret kløven i litt mer krevende terreng enn skogsveier og grus, som vi har her :ahappy:

I dag har vi vært på blåbærstevne(lav-terskelstevne) i agility! To løp hopp og to løp tunnel, altså to forsøk på hver bane :)Første hoppløpet er jeg fornøyd med, tross disk. Hun jobbet fint og prøvde så godt hun kunne, ser at treningen gir resultater! Andre løpet var ikke noe å skryte av, selv om disken kom sent i banen - hun var superhøy og frustrert, i tillegg til at det var varmt, så vi kan trygt si at hun lettet litt... 

Tunnelløpene er jeg fornøyd, spesielt med tanke på at det har vært utrolig varmt! Første løpet kom to vegringer, føreren som ikke løp fort nok. Andre løpet fant hun ut at hun ville ha med en tunnel ekstra :P Jaja, god trening og vi koste oss begge to - det er det viktigste :D (Agilitybilder er vanskelig å få tak i...)

13614947_1100289510064118_4801588726765209074_n.jpg

13645106_1100283136731422_2334248742896766936_n.jpg

13680534_1100282943398108_6515389584489153202_n.jpg

  • Like 5
  • 4 weeks later...
Skrevet

NM-helga i rally i Bø i Telemark er overstått og Lita debuterte innenfor ringbånd offisielt! 

Lørdag kan oppsummeres med mye fint, disk på førerfeil. Kommentaren fra dommer var at når hun først går bra, så går hun virkelig bra - det ble jeg veldig glad før å høre :ahappy:  

Søndag var det som forventet litt rot og rør, men jeg kunne ikke forvente noe annet. Stevneplass er null stress! Hun var likevel utrolig herlig å gå med, og bortsett fra et par forsøk på selvbelønning med nummerskiltene, så gikk jeg med følelsen av at hun bare hang på venstrebeinet :wub: 

Resultatet ble 181 poeng, 15. plass og napp til klasse 2! :D 

Lille lykkepillen av en jakthund :heart:

14101536_1123018871124515_284476040_n.jpg

  • Like 7
  • 1 month later...
Skrevet

Det hyggelige først!
Lita utvikler seg utrolig positivt og er drømmehunden omtrent hele tiden :wub: Sånn bortsett fra at hun bader i alt som kan være vann, inkludert myrhøl :sleep:

Spoiler

Dette er virkelig ikke vår families år på hundefronten...

Når 2016 startet hadde vi en amerikansk cocker, en malle og en dobermann. Fra i går sitter vi igjen med en amerikaner og en jaktgolden... Bestefar avlivet en hund av epilepsi, vi har nå avlivet to hunder på 6 måneder, en pga mentalitet og en pga kreft. Akkurat nå er livet urettferdig.

Så om noen som har hunder som alltid blir gamle, så tar jeg gjerne i mot litt av den flaksen for å få gamle hunder... 

Sov godt dobertroll :heart:

 

"If it should be 
that I grow frail and weak 
And pain should keep me 
From my sleep 
Then you must do what must be done 
For this, the last battle, can't be won

You will be sad - I understand 
Don't let your grief
Then stay your hand 
For this day, more than all the rest 
Your love and friendship stand the test

We've had so many happy years 
What is to come hold no fears
You'd not want me to suffer 
So when the time comes 
Let me go"

 

  • 2 months later...
Skrevet

På tide med oppdatering! 

Lita er herlig, som jeg elsker denne hunden :wub: Hun er alt man kan drømme om og litt til, så utrolig enkel i hverdagen! 

Vi har agilitypause i vinter, så trener bare LP om dagen. Vi har jobbet med å unngå overkoking, noe som begynner å komme under kontroll! 
To LP-stevner har vi også startet, ikke for å få opprykk, men for erfaringen :) Første stevnet, ja, det var ingen ting å snakke om. Fellesdekken var over for alle hundene på 20 sekunder :lol: 

Stevne nr 2 fikk hun 10 på tannvisning og 8 på fellesdekk tror jeg, jeg var ihvertfall veldig fornøyd :D Resten av karakterene på begge stevne var preget av at hun kan hovedmomentet i øvelsene, men koker over i transportene mellom og under foten. Jeg er likevel fornøyd over hva vi har fått til siden mai!

Blåbærstevne i agility
Rallystevne med napp
To LP-stevner som vi overlevde! 

Det er mer enn jeg hadde trodd vi skulle få gjort i år! 
Neste år er målet opprykk til klasse 2 i LP, to napp til i rally og få trent litt mer agility. 

GOD JUL FRA OSS!

13838109_1392849014075544_2089031023_o.jpg

  • Like 4
Guest Christine
Skrevet

Hun er så søt! :ahappy: 

Og godt du er fornøyd, for det burde du være :) Du har jo ikke hatt henne lenge! 

  • 2 months later...
Skrevet

Et nytt år er i gang! 

I går ettermiddag var vi på agilitykurs, som Lita har vokst i løpet av vinteren :wub: 
Plutselig var hun så sanset og enkel å ha med å gjøre, og alt ble bare kjempegøy! Lille fantastiske lykkepille :ahappy:

Bilder fra Gilabb Hundesenter!

 

16864679_10155709863314918_8825432990553210642_n.jpg

16939441_10155709863809918_5873801111976865569_n.jpg

17103481_10155709862929918_6132306431440841794_n.jpg

17155355_10155709870734918_4135885550942583836_n.jpg

  • Like 6
  • 1 month later...
Skrevet

Oioioi! Tiden flyr! 

I dag har den lille gyldne lykkepillen bodd hos meg i ett år! :ahappy: Kan ikke fatte at hun har bodd her så lenge alt...

Så skal vi se, vi har i hovedsak trent mye agility og lydighet, og kost oss masse på tur! 
Vi har også gått blåbærstevne i agility, og tunnelløp samme dag. I august gikk vi rallystevne i Bø, med en disk og et napp :) Utover høsten begynte vi å trene i ny hundeklubb, og sammen med det kom mye fremgang!

November startet vi LP på Gjennestad med 69 poeng, og på Kongsberg med litt mer :lol: Vel, vi kom ihvertfall inn i ringen, og det ble stevnetrening! Så bikket vi 2017 med to agilitykurs rett etter hverandre, og Beast Mode litt senere. Masse utbytte! 
I mars gikk vi LP på Drammen Hundefestival, med 139 og 151,5 poeng. I april gikk vi i Porsgrunn til 154,5 poeng, og for første gang tenkte jeg ikke tanken på at hun kunne løpe vekk og gjøre ting selv! :D 
1. mai gikk vi i Moss, til 149,5 poeng, så vi står nå med en 0 i to forskjellige øvelser, to ganger på rad... Vel, vel, det er trening - og jeg ser ihvertfall en tydelig fremgang! 

Lille lykkepillen :heart: 

 

 

  • Like 1
Guest Christine
Skrevet

Gratulerer :) og så mye bra dere har fått til på 1 år! Blir spennende å følge med videre :ahappy: 

  • 1 month later...
Skrevet

Litt nye bilder :ahappy:

Vi gikk nytt stevne i slutten av juni, med 158 poeng den ene dagen og 149 den andre, litt sur poengsum, men de øvelsene som er bra er skikkelig bra! 10 på innkalling og hopp, 9 på helhet og avstand! :)

 

received_1510636025624124.jpeg

received_1510636172290776.jpeg

received_1510636192290774.jpeg

received_1510636218957438.jpeg

  • Like 7
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...