Gå til innhold
Hundesonen.no

Etterlysning etter hunder og hundeeiere til forskningsprosjekt med Tusenfryd-tur


Recommended Posts

Skrevet

Kontakt: [email protected]

Jeg skal gjennomføre et mastergradsprosjekt i etologi ved NMBU høsten 2014 som går ut på å undersøke hvordan hunder reagerer på lukten av stress og om det er noen forskjell på reaksjonen når luktstimuli kommer fra egen eier, i forhold til når luktstimuli kommer fra et fremmed menneske. Luktprøvene (i praksis: svette) av menneskene skal overføres til bomulls-pads og senere presenteres for hundene.

Kriterier:

- Kvinnelig hundeeier over 18 år

- Må ha bodd sammen sammenhengen med den aktuelle hunden i minst 2 år

- Hunden må være renraset, fertil , frisk og i alderen 2-7 år

- Eier må være villig til å reise på Tusenfryd og ta berg-og-dalbane den 29. eller 30. september (uten hund) og kunne møte i Ås med hund 1 time i uke 41 eller 42

Det søkes i første omgang etter 8 hundeeiere og det er ønskelig å få tak i 4 hannhund-eiere og 4-tispeeiere.

Sted for prosjektet: Follo-området (Ås/Ski)

Hundeeierne (kvinner) i eksperimentet skal gi fra seg luktprøver vil bestå av bomull-pads som plasseres i armhulene i 5 minutter. Disse skal tas i 3 ulike situasjoner (gjøres samme dag):

o under et adrenalin-kick

o i etterkant av adrenalin-kicket (15 min etter)

o ro (tas hjemme).

Adrenalin-kicket blir gitt ved at du kjører en tur med berg-og-dalbane på Tusenfryd. Alle hundeeiere får derfor en gratis inngang til Tusenfryd den 29. eller 30. september der luktprøvene blir tatt. Tusenfryd kan være mulig å få til i hele uke 40, så meld i fra selv om du ikke kan 29. eller 30 september. Eier kan ikke bruke deodorant dagen før, eller samme dag som luktprøvene skal tas og kan ikke dusje om morgenen luktprøvene skal tas på Tusenfryd.

Hunden skal i uke 41 eller 42 lukte på ulike luktprøver. Denne prosessen vil filmes og det skal i ettertid analyseres hvordan hunden bruker høyre og venstre nesebor mens den sniffer på ulike lukter.

Meld i fra hvilke dager du kan møte og hvilke klokkeslett du er tilgjengelig, så skal jeg sette opp et tidsskjema.

Send en mail til [email protected] om du kunne tenke deg å delta i forskningsprosjektet. Oppgi navn, alder, tid du har bodd sammen med hunden, hundens alder og kjønn. Oppgi også datoer og tidspunkter du kan møte på Tusenfryd og til forsøket med hundene i uke 41 eller 42.

Formål:

Studiet kan bidra til å forstå utvikling av hjernens asymmetri hos dyr. Formålet er å se nærmere på hvor mye informasjon vi kan få ut av å studere bruk av høyre og venstre nesebor. Om metoden gir troverdige resultater kan metoden brukes til å studere dyrevelferd fordi metoden kan indikere hundens emosjonelle status uten at den trenger å vise dette ved atferdsmessige signaler. For dyr brukt i dyreassistert terapi kan dette være spesielt aktuelt da de utsettes for stadig ukjente situasjoner og har begrenset mulighet til å vise signaler i denne tillærte situasjonen. En enkel atferds-test der man undersøker bruk av høyre og venstre nesebor kan bidra til forståelse og enkle tilpassinger som øker hundens velferd.

Senere vil det søkes om ytterligere 24 hunder (kan være flere fra samme husstand).

Tusenfryd kan være mulig å få til i hele uke 40, så meld i fra selv om du ikke kan 29. eller 30 september :)

  • Like 5
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har 2 hunder som kan være aktuelle, jeg er dog litt usikker på om Berg og Dalbane er noe for meg ha ha ha ha - bare tanken gjør at jeg blir stresset liksom........ Men om du mangler hund av en viss alder osv. så kan sikkert Noah stille opp. 6 år, intakt hannhund, sunn og frisk og relativt laidback i forhold til det meste *ler*

Skrevet

Jeg er fullstendig gal etter Berg & Dalbaner :wub::wub: og har en hund som kan være aktuell.

Bare ikke de to datoene,når som helst ellers...

Skrevet

Noen spesiell grunn til at hundene må være intakte?

Det er sånne ting man bare må bestemme seg for for å begrense feilkilder. Vi vet at hormoner er med på å styre en del drifter og interesser, så da vil jeg ha hundene mest mulig like, i den grad man kan få det til.

Ikke over 7 år, eller ikke fylt 8 år?

Til og med 7 går fint :)

Fertil og frisk, han er en-balla med en testikkel i buken, tels det? :P

Hmmm… er litt usikker på hvordan det virker. Kan sjekke opp :)

Skrevet

Jeg er fullstendig gal etter Berg & Dalbaner :wub::wub: og har en hund som kan være aktuell.

Bare ikke de to datoene,når som helst ellers...

Kan du evt onsdag morgen (fra kl 11)?

Utrolig kult prosjekt, og hadde vært gøy, men det var den berg-og-dalbanen da...

Kom igjen a! ;D

Skrevet

Send meg en melding eller mail dere som kan delta i forskningprosjektet. Jeg trenger folk som kan mandag mellom 11 og 17, eller tirsdag 14-17 eller onsdag med en gang parken åpner (kl 11). Om jeg kan få 8 stykker, der 4 har hannhund og 4 har tispe, EN av disse dagene så sparer jeg masse utgifter (jeg må jo betale inngangsavgift fra egen lomme for alle hver gang) - så meld i fra om du kan!

Guest Michellus
Skrevet

Dette hadde vært så kult og kunne vært med på! Men jeg har rett og slett ikke tid med gruppeoppgave i drittfaget AOS240, oblig som kommer ut i biologi og generelt mye lesing :( *******.

Skrevet

Hmmm... har en tispe i målgruppen din, og eier årskrt på tusenfryd, så jaggu hadde du sluppet å betale for meg også.
Men så var det den tiden da. Skal tenke på det! :)

  • Like 1
Skrevet

Søren! Det er for tidlig siden hun bare har vært her halvannet år, men for seint siden hu fylte 7 i sommer. Og jeg som ELSKER berg- og dalbaner :frantics:

Alder er fra og med 2 til og med 7, altså under 8 år :) Så det kan gå! Send meg gjerne en mail om når du kan neste uke (mandag, tirsdag eller onsdag, og tidpunkter det kan passe disse dagene).

Hmmm... har en tispe i målgruppen din, og eier årskrt på tusenfryd, så jaggu hadde du sluppet å betale for meg også.

Men så var det den tiden da. Skal tenke på det! :)

Ooo! Det hadde vært topp! Send meg gjerne en melding så fort som mulig om det kan gå. Jeg bør få kabalen til å gå opp iløpet av morgendagen.

Skrevet

Nå har jeg fått nok hundeeiere til tusenfryd! Tusen takk! Til uka kommer jeg igjen til å søke etter hunder. Da vil jeg trenge 20-30 hunder til å lukte på ulike luktprøver i uke 41, 42, 43 og evt 44! Håper det er interesse for dette Mer info kommer

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...